PREVENAR - ce parere aveti?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ANDREEA GEORGIANA spune:

Va multumesc tuturor pt. raspunsuri.I-am luat doua doze de vaccin si saptamana asta,ca tot e sanatoasa tun,ii fac prima doza.Sper sa fie bine si sa nu aiba efecte secundare.Va doresc o iarna fara bbi bolnaviori!

ANDREEA GEORGIANA,mamica de Thea Antonia... frumusica(28.03.2006)
http://community.webshots.com/user/andreeageorgiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns d_melli spune:

Fetelor noi am facut in Franta la 2,3,4 luni prevenarul era in schema obligatorie.Aici in Romania nu am mai facut rapelul si acum avem 2 ani fara o luna.Oare maiputem face rapelul dupa atat timp ? Stiti ceva , ca medicii habar nu au si plus de asta nu am gasit nicaieri.Ma ajutati cu un sfat , va rog?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

fetelor, va rog frumos, o mina de ajutor!
stiti cumva ce firma este importatorul vaccinului Prevenar?daca nu se pot da raspunsuri aici(poate se considera reclama) atunci va rog pe PM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Autor: analessya13
Subiect: Vaccinarea contra meningococco si pneumococco
Trimis la: 07/01/2008 12:06:27
Mesaj:


Dragi mamici,
as vrea sa va intreb la ce varsta ati facut la copiii vostri acest tip de vaccin?
Baietelul meu are 1 anisor si mi-e cam frica sa i-l fac. Desi, pediatra mi-l prescrisese la 7 luni in urma unor otite repetate, insa nu i l-am facut, am fost la un o.r.l-ist si imi daduse un tratament bun.
Insa, la 7 luni mi se paruse prea devreme, deoarece am auzit ca vaccinul poate avea reactii mult mai diverse decat cele pe care i le facem in mod normal.
Aici, in Italia, antipneumococco si antimeningococco intra in categoria vaccinurilor facoltative.
As vrea sa va intreb la ce varsta le-ati facut copiilor vostri acest vaccin si cum s-au comportat dupa.
Va multumesc anticipat.

Raspunsuri:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: JARMO
Raspuns la: 07/01/2008 16:06:26
Mesaj:

Asa este, vaccinurile facultative se platesc . Un astfel de vaccin este Prevenar-ul , costa 50 euro. Primul Prevenar i l-am facut cand bb avea 8 luni , apoi cel de-al doilea la un an diferenta. Nu a avut nici un fel de reactie adversa si nici febra.


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: analessya13
Raspuns la: 07/01/2008 17:03:38
Mesaj:

Am intrebat despre vaccinurile astea, deoarece ma preocupa cazurile de meningita din Italia.
Repet, inca n-am consultat pediatra, insa imi povestea vecina mea ca avusese un verisor mort de meningita si toti cei care au fost in contact cu el s-au vaccinat. Veccina mea, pe atunci adolescenta, a avut dereglare hormonala si intarziere de ciclu menstrual mai multe luni.
Plus ca pentru acest vaccin parerile sunt impartite si de asta am vrut sa vad ce spuneti voi, cele care ati facut la copiii vostri.


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: anca_pur
Raspuns la: 07/01/2008 17:18:20
Mesaj:

in elvetia unde am locuit pana a aavut patrick 8 luni si jumatate si in germania unde locuim in prezent aceste vaccinuri sunt obligatorii (riscul de imbolnavire este mare pt ca aici exista multe capuse de iarba care pot transmite boala, nu stiu cum e in italia dar cred ca au aceeasi problema), patrick le-a facut inpreuna cu celelate vaccinuri, inclusiv cele pt hepatite, daca imi aduc aminte(imi e lene sa caut pasaportul cu data exacta a vaccinurilor) le-a facut la 6 si 8 luni, aici sunt 2 doze care se fac si nu a avut nimic, nici febra nimic.... cand i-a facut injectia a inceput sa rada, asta la ultimul vaccin pana atunci plangea de stia toata cladirea nu numai cabinetul pediatrului.

asa ca fara grija, e mai rau sa se imbolnaveasc decat sa faca mici reactii adverse la vaccin care oricum nu sunt la toti bebeii la fel
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: analessya13
Raspuns la: 07/01/2008 17:25:25
Mesaj:

Sincer, as vrea totusi sa i le fac. Intr-adevar e mai bine sa previi o boala, mai ales cand e vorba despre infectii grave.
Matusa sotului meu mi-a zis sa am grija cu aceste vaccinuri si sa nu caut probleme de aiurea si ca in urma lor se poate manifesta boala.
Anca, poate cauti libretul cu vaccinarile si sa imi fac o idee la ce varsta l-a facut baietelul tau.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analessya13 spune:

Gazzella, super forumul consapevolmente.org. pe de o parte pentru informatiile care ma interesau, iar pe de alta parte am descoperit un forum pentru parinti si copii in italiana.
Iti multumesc inca o data, insa recunosc, ca mi-au ramas o mie de dubii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Si aici prevenar-ul este obligatoriu, noi l-am facut o data cu celalat vaccin (infarix-hexa) la 2, 3 si 4 luni. Dar nu inteleg de ce la voi se fac doar 2 vaccinuri si aici 3.

Angiuta mamica lui Vladut(08.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

analessya13, din pacate eu dubiile nu am cum sa ti le risipesc
noi pe ai nostrii nu i-am vaccinat niciodata si cum zicea si Virgola traim in seninatate cu alegerea facuta, dar....aici e marele dar, eu, nimeni nu poate sa-ti dea garantia ca nevvacinandu-l nu-l si expui
tot ce a expus Virgola sunt date, pure date, dar oricine poate sa se sustraga acestora, sa nu se inscrie statisticilor, tabelelor
eu am o masura corecta doar asupra istoricului medical si nu numai a copiilor mei de unde si consider ca decizia a fost una corecta in cazul lor, in rest abtinandu-ma sa prezint mai mult decat simple informatii
deci alegerea iti apartine in intregine

referitor la forum nu e un forum oarecare de parenting, e un forum AP (mult restrans si care se sustrage mainstreamingului, probabil ca vei observa lipsa totala a reclamelor in paralel cu trimiteri la oricare alt site, forum cand este vorba de informatie) moderat de un consulent in alaptarea la san, o persoana deosebita




Bendis, 10 luni solidarietate :-))
Felix, 2 ani jumate
botezul muntelui
www.youtube.com/watch?v=IVnPotcVkFQ" target="_blank">Giorgio Gaber "Non insegnate ai ... "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

eu la robi i-am facut doar 2 prevenar ca pediatra ne-a spus ca la 2 ani se trece la pneumo23(este o varianta a prevenar, pt copii peste 2 ani, cu o compozitie asemanatoare).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analessya13 spune:

Pana acum la 1 anisor, i-am facut 3 vaccinari: 3 sunt obligatorii, iar 2 sunt facultative si toate intra in categoria celor gratuite. Din categoria celor facultative, m-am uitat pe libret, fac parte cel pentru hepatita b si unul contra meningitei de tip B si epiglotei parca, daca nu gresesc.
Deci, hai sa zic ca unul contra meningitei este, insa cel pentru care s-a dat alarma intr-o regiune a Italiei este cel de tip C care provoaca si moartea fulgeratoare.
Din ceea ce am citit de pe consapevolmente.org, se pare ca cei vaccinati au dezvoltat o forma a bolii mai mult sau mai putin grava.
Plus ca am inteles ca vor sa faca si niste probe cu acest tip de vaccin meningococco C.
Daca stau si ma gandesc intru si eu la categoria persoanelor cu risc, avand 25 de ani, categoria cu risc fiind intre 15 si 29 de ani. Si sincer mi-ar fi si mie frica sa ma vaccinez, daramite pe copilas.


Gazzella, n-am inteles bine daca tu ai ales sa nu iti vaccinezi copiii deloc sau doar era vorba despre acest vaccin?!

Mergi la inceput