durerile nasterii naturale

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

dragi mamici si viitoare mamici am facut ieri 2 teste de sarcina si au iesit 2 liniute,deci se pare ca sunt insarcinata.Sunt foarte fericita pt ca am ramas din prima luna de incercari.Am facut toate analizele in urma cu o luna si fiind in regula cu sanatatea ne-am apucat de treaba.Luni ma voi duce la doctor sa ma asigur ca totul este in regula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

felicitariiiiiiiii

my baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodoral spune:

Dupa cum ai observat majoritatea mamicilor iti spun sa nasti pe cale naturala.
Asa iti spun si eu. Daca ma intrebai in prima sapt dupa nastere iti spuneam ca altul nu mai fac cat traiesc. Dar acum...au trecut luni de atunci si daca-ar fi sa mai fac tot pe cale naturala l-as face(si nu am facut nici macar epidurala).Am stat si in perfuzie 2 ore ca nu m-am dilatat. Perfuzia doare un pic mai tare dar ...suportabil.
Bafta la BB.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Pana acum vad ca se discuta doar de nastere naturala versus cezariana. Daca medicul hotaraste cezariana -ok, daca e doar frica de durere - exista sfanta peridurala. Eu am nascut normal cu peridurala si pot sa va spun ca nu doare de loc si poti colabora cu doctorul. De simtit, simti tot, mai putin durerea .

Sarcina si nastere usoara!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisicuta spune:

quote:
Originally posted by Tecky

dragi mamici si viitoare mamici am facut ieri 2 teste de sarcina si au iesit 2 liniute,deci se pare ca sunt insarcinata.Sunt foarte fericita pt ca am ramas din prima luna de incercari.Am facut toate analizele in urma cu o luna si fiind in regula cu sanatatea ne-am apucat de treaba.Luni ma voi duce la doctor sa ma asigur ca totul este in regula.




FELICITARI, MAMICO!si bine ai venit in club! Sper sa ne intalnim peste cateva luni sa-ti impartasim din experienta noastra de schimbatoare de scutece, diversificatoare de meniu, alinatoare de colici, si alte "nimicuri" de bebelici!
Pana atunci, sarcina usoara si calatorie placuta prin aceste minunate transformari pe care ti le vor oferi viitoarele treizecisiceva de saptamani de sarcina! Sa te bucuri de fiecare secundita, caci va fi o perioada de miracole ce vor deveni, peste scurt timp, o minunata realitate!Sarcina usoara si sa fiti sanatosi

Pisicuta, de 2 X mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

azi am fost la doctor si mi s-a confirmat ca sunt insarcinata in 5 saptamani,sunt foarte fericita!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina23 spune:

In primul rand felicitari pt.bb mic! Sa ai noroc de o sarcian usoara si o nastere la fel.
Da, si eu recomand natural dar cu epidurala. A fost totul atat frumos, dupa expulzie i-am spus dr.ca eu mai as mai naste 10 copii.Si toata echipa ma laudat . Daca faci anestezie nu doare chiar de loc si totul merge mai repede.Am nascut in 4 ore din care 20 min au fost cu dureri. Trebuia asistenta sa stea cu mana pe burtica mea sa vada daca am contractii.
Inca o data felicitari si deocamdata nu te gandii la nastere ca ai inca 8 luni din care sa savurezi fiecare clipa ca dupa ce nasti tare o sa iti mai fie dor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatiantudor spune:

Felicitari Tecky!
Am nascut natural o data si a doua oara natural cu epidurala.
Fiecare organism are o anumita toleranta la durere. Daca stii ca te doare rau si suferi mult, opteaza pt nasterea cu epidurala.
Raspuns final personal la intrebarea ta: nastere naturala cu epidurala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_ro spune:

fiecare organism reactioneaza in felul lui. Eu nu am avut deloc dureri. La ora 8,30 dimineata mi s-a rupt apa. Simteam cum curge apa din mine si ma gandeam cata o sa mai curga si cand o sa se opreasca. M-a dus sotul la spital si am asteptat pana la ora 3 dupa amiaza pentru ca eu o tineam una si buna ca nu vreau cezariana si nu semnez nimic. Copilul nu era in pozitia de a pleca pe tunel si pe timp ce trecea nici nu dorea sa se intoarca. Doar imi baga niste picioaruse in ficat si in coaste de mama focului. Ma dureau coastele ingrozitor de la zbuciumareala lui Nu aveam dureri de nastere de loc. Asistenta mi-a zis ca deja se schimba toata monitorizarea copilului si daca se ajunge la pulsul nu stiu cat deja nu o sa ma mai intrebe de semnatura. Am semnat cu inima stransa (nu doream sa fiu taiata). Eu ii spuneam ca pot sa mai stau ca nu ma doare nimic doctorita o tine pe ei. In fine am facut cezariana. Nu mi-a fost foarte usor dupa aia.
Dar oricum eu nu stiu ce inseamna dureri de nastere.


Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

buna! uite ca imi bag si eu nasul pe aici.
acum 4 ani si 1/2 am nascut pe cale naturala o minune de fetita. a fost ingrozitor, nici nu pot sa povestesc in cuvinte prin ce am trecut atunci, timp de aproape 13 ore. mi-am jurat ca nu mai fac copii....si daca va uitati la semnatura mea, o sa vedeti ca nu m-am tinut de cuvant. nu e adevarat ca se uita durerile, NU se uita, cel putin eu nu le-am uitat, mi-e frica de mor pt ceea ce va urma, dar sa dea Doamne Doamne ca de data asta sa fie altfel.
la fel, voiam sa fac cezariana, numai ca ideea de a face o interventie chirurgicala ma inspaimanta teribil, nu pt momentul in care e ea executata, ci pt zilele, lunile ce vor urma dupa. nu am avut operatii prea multe, in afara de banala apendictomie (la 14 ani) si epiziotomie, dar la fiecare dintre ele am ramas cu dureri. de la apendictomie am facut aderente, care si acum ma chinuie, iar de la epiziotomie, la fel am ramas cu dureri, la fiecare schimbare de vreme...timp de 2 ani nu am putut sa stau in fund pe bicicleta, acum gravida fiind, evit sa stau pe zona taiata, asa ca de cate ori stau pe scaun, ma las muuuult pe spate....
deci, mi-e teama de cezariana, asa ca la nastere voi opta pt epidurala. ce ma inspaimanta cel mai tare, e faptul ca acum am placenta foarte jos inserata, acopera orificiul intern al colului in totalitate, iar dr. mea a zis ca daca nu se ridica pana la 28 de sapt., trebuie sa discutam serios despre bisturiu....ironic, nu? asta acum, cand m-am decis sa aleg tot nasterea naturala.
tecky, ai timp o gramada sa studiezi problema, sa vezi cum se va modifica starea ta de spirit si sa iei o decizie.
sanatate maxima, felicitari si sarcina usoara, fara prea multe batai de cap!

alexutza 4 ani si 19 sapt.si ceva
http://tickers.baby-gaga.com/p/dev103pf_.png
Save the Earth- it's the only planet with Chocolate!

Mergi la inceput