durerile nasterii naturale

durerile nasterii naturale | Autor: Tecky

Link direct la acest mesaj

Mamicilor care ati nascut pe cale naturala cum au fost durerile nasterii?Am o prietena care a nascut recent si a zis ca sunt groaznice,ca nu se compara cu nici o alta durere si ca a 2-a oara nu va mai avea curajul sa o faca.M-a pus pe ganduri si cred ca atunci cand voi ramane insarcinata voi opta pentru cezariana.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pisicuta spune:

Draga mea,
sper sa nu te dezamagesc, dar eu am nascut de doua ori pe cale naturala, si dac-ar fi sa mai nasc inca de 10 ori, tot pentru "modelul" acesta as opta!
Asa am "plecat" si eu urechea la toate prapastioasele si fitoasele prin luna a 7-a de sarcina, de intrase spaima-n mine si ma hotarasem sa-l tin acolo pana la majorat, sau sa rog pe cineva sa-l nasca pe bebe pentru mine!
Norocul meu c-am vazut intr-un anunt ca se organizau cursuri "lamaze" la un cabinet medical si m-am inscris rapid, ca sa fiu si eu antrenata pentru ziua cea mare. N-au fost cursuri "lamaze" asa cum am vazut eu prin filmele americane, dar nici rau nu mi-au prins de loc! M-au ajutat sa comunic mai bine cu bubulica (eu asa-i ziceam), m-au informat care-i "procedura" de cand intri in travaliu pana la "livrare", cam la ce dureri sa ma astept, cum sa respir si cand si cum sa imping ca sa-mi draia o pauzasc eforturile. ... Intre noi fie vorba, si moasele, daca sunt fete salon, te ajuta si-ti spun ce sa faci. Plus de-asta am primit si notiuni pretioase de puericultura si de igiena intima duppa nastere, in cazul unei peridurale.
Si-uite-asa, cu moralul in culmile Everestului, am trecut cu brio prin doua nasteri, dupa un travaliu scurt de 3 ore jumatate.
Durerile cele mai mari le ai in ultimele 10 minute, pana cand bebe reuseste sa scoata capsorul si umerii, restul fiind parfum. Nu te speria, ca nu-i chiar atata de rau, mai ales daca faci si ceva miscare in timpul sarcinii si multe exercitii Kegall(sper sa fi scris corect). Pentru amanunte poti sa ma mai intrebi, iti raspund cu drag!
Eu, una, m-am ferit de cezariana ca ... vorba 'ceea de tamaie, caci:
1. este, pana la urma, tot o operatie;
2. recuperarea este mult mai anevoioasa;
3. disponibilitatea pentru copil se diminueaza simtitor(nu poti cara cateva luni bune greutati in brate), ceea ce inseamna ca va trebui sa apelezi la ajutoare, care de multe ori au chip de ... soacre, iar restul este cancan!
Sper sa iei cea mai buna si corecta decizie, atat pentru tine cat si pentru bebe! SUCCES!

Pisicuta, de 2 X mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Ma.. ce sa zic?! Parerile sunt impartite! Am prietene care n-au avut nici o problema la nasterea naturala... spun: "Doare! dar e o durere suportabila" si prietene care imi spun: "a fost groaznic!! daca stiam ca va fi atat de dureros as fi optat pt cezariana."
Cred ca totul depinde de organismul fiecareia dintre noi!
La mine se cere cezariana din cauza placentei praevia dar oricum pana la urma as fi optat pt cezariana din cauza ca am unele probleme cu inima si mi-e frica...
Cred ca cel mai bine te poate sfatui chiar dr-ul tau!

Mult succes!! Si sa vina mai repede!



O graviduta in al-!!!

Biby
34+
Bogdan Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

va multumesc mult pt raspunsuri mamicilor si viitoarelor mamici.Eu am un CM neregulat si azi sunt in a 48-a zi de cand nu mi-a venit si sper sa fie BB,desi in urma cu 2 sapt mi-am facut 2 teste de sarcina care au iesit negative.Mai astept un pic si mai imi fac unul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Tecky, in primul rand bafta la ramas insarcinata! Asteptam vestea ca sa te putem felicita!

Nu-ti mai fa griji pt durerile nasterii. Parerile sunt impartite, normal, in functie de fiecare femeie si nastere in parte! Nimeni, niciodata, nu va putea prevedea cum va fi la tine! Nu-ti fie teama, nu rezolvi nimic. De exemplu, eu am avut o nastere usoara, ma asteptam sa fie mult mai greu! Au fost dureri, normal dar au tinut doar cateva ore si gata. Si, in orice caz, cand iti tii puiul in brate uiti de tot. Eu asta am avut in minte cand a inceput totul : peste cateva ore voi avea in brate minunea vietii mele! Ai sa vezi, apoi nu mai simti nimic, decat o imensa fericire. Eu alergam pe holuri in mare verva, de parca nici nu as fi nascut.

Ai sa vezi la timpul potrivit cum va fi, deocamdata bafta!

my baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Tecky, draga mea, sper sa fie bebe in burtica daca asta iti doresti!
Eu am nascut acum 2 luni natural, fara anestezie si pot sa zic ca da, doare, dar nu se moare din asta. Nu e atat de groaznic pe cat se aude si in plus, tine de sensibilitatea fiecaruia la durere.
Insa nu inteleg de ce "optezi" pentru cezariana daca ti-e asa frica de durere. Exista si anestezia peridurala, care e, din punctul meu de vedere, preferabila de 100 de ori unei cezariene. Da, daca ai indicatie medicala pentru cezariana, atunci asta e.
Dar dupa parerea mea, cezariana nu e o optiune. Medicii cu adevarat profesionisti nu fac cezariene la cerere. Gandeste-te bine si informeaza-te despre avantajele nasterii naturale, cu sau fara anestezie.
Sunt convinsa ca o sa faci ceea ce e mai bine pt tine si puiul tau

Gabi, fericita de David scump
Asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Tecky...nasterea e cam ceva unic...nu se poate spune ca doua persoane au simtit la fel nasterea,fiecare in parte.Luat per ansamblu unele femei nasc mai usor,altele mai greu...
Si eu tot natural am nascut,de doua ori si fara nici o anestezie si la ambele am fost taiata,copiii fiind mari amandoi...Eu vad cezariana doar ca pe o alternativa necesara in cazul cand femeia nu poate naste natural din motive de sanatate sau pentru a salva viata atat a copilului ,cat si a mamei....cand copilul nu are pozitia de nastere...
Sicer iti zic ca si mie prima data mi-a fost foarte frica,nu stiam ce ma asteapta.Si cu toate astea si a doua oara mi-a fost frica,poate mai degraba am avut niste emotii mai mari...caci a doua oara nu a fost deloc ca prima data ...Insa nu poti lua drept standard sau etalon nasterea unei persoane.
Sa dea Dumnezeu sa se lase cu ochisori in burtica la tine si la nastere...ai sa vezi atunci cum va fi pentru tine...Sa ai sanatate multa!


Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


Tecky,nu lasa frica durerilor nasterii sa iti umbreasca fericirea de a fi o viitoare mamica
Dupa cum spuneau si fetele,parerile sunt impartite,eu sunt de parere ca orice femeie sanatoasa si cu un fat dezvoltat normal poate sa nasca natural,iar durerile sunt la limita suportabilului


Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Eu nu stiu cum sunt durerile nasterii naturale, dar pot sa-ti spun dupa 2 cezariene ca durerile post cezariana sunt foarte foarte nasoale si tin minim 3 zile...la nastere naturala dupa 2 ore esti fresh (in general)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


quote:
Originally posted by Sabina

Eu nu stiu cum sunt durerile nasterii naturale, dar pot sa-ti spun dupa 2 cezariene ca durerile post cezariana sunt foarte foarte nasoale si tin minim 3 zile...la nastere naturala dupa 2 ore esti fresh (in general)




un aspect demn de luat in consideratie pro nastere naturala


Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_fer spune:

draga Luna 75,
Vrau sa iti spun ca eu am nascut natural, am avut o nastere ingrozitor de grea, imi plangeau asistentele de mila dar eu am fost f optimista ptr ca citisem ata de mult despre cat de bine ii face lui bb sa vina pe cale naturala, nu m-am plans nici-o secunda de dureri, stiam ca ele il trmit pe bebe pe lume. Cand am nascut am simtit un val de caldura, de fericire care a sters toate durerile. Merita sa nasti natural dc iti permite sanatatea.

PS. Sper ca bb sa fie deja un mic bob de orez in burtica ta.
Te pup!




Gabi si Alexandru-Ionut
19.04.2006


Mergi la inceput