Euroclinic versus Life Memorial Hospital

Euroclinic versus Life Memorial Hospital | Autor: zarala

Link direct la acest mesaj

Euroclinic versus Life memorial hospital


..........ok - eu m-am interesat si de euroclinic si de life memorial hospital.
cred ca ar trebui sa mentionez ca sunt insarcinata in luna 6 - si vom avea o fetita,care s-a gandit sa vina prin feb 2008 la noi acasa - o asteptam cu bratele deschise

acum - problema mea e urmatoarea - unde sa nasc ?
la euroclinic sau la life memorial hospital?

iata preturi la euroclinic - 8000 ron - ce include: luat de acasa cu salvarea, consultatie, anestezie, cezariana, prelevare celule stem, cazare 3 zile, mancare pt tine si bebe, haine pt tine si bebe
(pijamale), consultatie pt tine si bebe,consumabile:sampon, sapun etc, tampoane ( doar pt tine :-))
apoi daca faci asigurare la interamerican ( aici e mai mult de povestit - insa asigurarea are un pret ok - 90 euro pe trimestru si beneficiezi de multe multe analize si consultatii si alte servicii medicale si nu doar la euroclinic- nu stiu daca am voie sa povestesc mai multe - sa nu se inteleaga ca fac reclama - oricum tu alegi modalitatea de plata si suma cat si faptul daca o inchei pe persoana fizica sau juridica - e mai avantajos pe juridica) - revin - deci, daca ai asigurare interamerican ai discount la nastere de 15 %
(doar 15 % pt ca cei de la interamerican nu considera ca nasterea ar fi accident sau boala)
in concluzie nasterea (cezariana ) la euroclinic - 6800 ron
la euroclinic poti anste cu orice doctor - se incehie doar un acord intre doctor si spital - trebuie doar sa-l rogi pe doctor daca vrei

"in coltul celalalt al ringului Doamnelor si Domnilor avem pe debutantul" Life Memorial Hospital -
iata-l
2750 cezariana, 4 zile cazare - 1280 ( 320 singur in camera/zi sau 160 camera dubla/zi) + masa + haine pt tine si bebe (pijamale), comsumabile:sampon, sapun, prosop,tampoane etc
200 ron pt prelevare celule
la life memorial hospital te obliga sa nasti cu doctorii lor - nu exista sa vii cu doctorul tau :-(
total:4210 ron(cu 4 zile cazare solo in camera)

acum mai am o dilema la life memorial hospital poti face o asigurare la asilife ( care s-ar putea sa aibe cat de cat un discopunt pt nastere) - inca nu am reusit sa aflu - mai ar fi o problema ca deja sunt si nu stiu daca accepta sa faci asigurarea cand deja esti , cei de la interamerican au acceptat
alta problema ar fi - ce ofera ei , ce servicii, cate consultatii gratis, ce plafon de asigurare si bineinteles la ce preturi? - dupa ce voi afla ( saptamana asta) - revin cu info -

trebuie specificat ca, conditiile sunt la standard european la ambele spitale - poate intra-adevar decoratorul de la euroclinic a fost mai inspirat decat decoratorul de la life memorial hospital - dar acum sincer nu cred ca ne-ar arde sa facem critica de arta in zilele alea - oricum saptamana aceasta intentionez sa vizitez maternitatea de la life memorial hospital si am sa impartasesc cu voi cele vazute acolo

acum pt cine vrea sa faca recoltare celule stem eu am vb cu o firma din cluj ( de fapt am vb cu toate firmele din tara) cei din cluj mi s-a parut cei mai seriosi
poti face recoltarea la oricare dintre spitale euroclinic sau life memorial hospital si cu orice doctor
la ei recoltarea este 3370 ron (33.700.000 lei vechi) kitul +transpotul pana la cluj de la cluj al bratislava in conditii optime de temperatura si securitate+analizele (doua seturi) - banii ii platesti dupa 6/7 sapt dupa ce primesti cele doua rapoarte de analize iar dupa ce platesti aceasta suma mai platesti 1 mil (100 ron) pe an pt intretinere in banca la bratislava - au un reprezentant in bucuresti - care poate veni sa faca instruirea doctorului tau daca nu stie sa faca prelevarea de sange (ceea ce am inteles ca e o procedura cat de cat simpla)

ce ziceti?

euroclinic (bineinteles daca ai bani) sau la life memorial ( tot daca ai bani) dar nu cu doctorul tau?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

io am o mare dilema (pe langa cea ca nu am banii, dar poate cashtig la loto ) : care e dotarea la neo natala? Si nu ma refer doar la incubatoare, de pastrat temp. Adica, care e sarcica cea mai mica pe care o primesc? Prematurii sunt de mai multe grade, nasterea din sapt 36 e considerat matur.

o cunostintsa in travaliu in sapt 32, s-a dus la Euroclinic dar a fost trimisa (sfatuita)de medic sa mearga la Giulesti, pt ca au cei mai buni medici si cele mai bune dotari pt prematuri.

Daca iau numai cazurile 'usoare', ajunse la termen... ma fac sa ma gandesc daca au capacitatea de a interveni in situatii delicate (medici/aparatura). Adica nu imi surade, sa am 'probleme' mai devreme, sa ma duc la ei, si sa dea din colts in colts.

P.S. mai citesc pe la esentse tari in sticlutse mici.. sa vad pe unde au nascut fetele.

14+ cei mai fericiti parinti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zarala spune:

1 U L T I M I L E R A S P U N S U R I (Cel mai recent la inceput)
cleo78 Posted - 29/10/2007 : 12:37:54
--------------------------------------------------------------------------------
io am o mare dilema (pe langa cea ca nu am banii, dar poate cashtig la loto ) : care e dotarea la neo natala? Si nu ma refer doar la incubatoare, de pastrat temp. Adica, care e sarcica cea mai mica pe care o primesc? Prematurii sunt de mai multe grade, nasterea din sapt 36 e considerat matur.

o cunostintsa in travaliu in sapt 32, s-a dus la Euroclinic dar a fost trimisa (sfatuita)de medic sa mearga la Giulesti, pt ca au cei mai buni medici si cele mai bune dotari pt prematuri.

Daca iau numai cazurile 'usoare', ajunse la termen... ma fac sa ma gandesc daca au capacitatea de a interveni in situatii delicate (medici/aparatura). Adica nu imi surade, sa am 'probleme' mai devreme, sa ma duc la ei, si sa dea din colts in colts.

P.S. mai citesc pe la esentse tari in sticlutse mici.. sa vad pe unde au nascut fetele.

14+ cei mai fericiti parinti


hm !...........uite ca nu stiu sa-ti raspund la intrebare
insa oricum diseara ma duc la consulatie la doctora mea la euroclinic si sapt asta ma duc sa vizitez life memorial hospital si am sa intreb
deja m-am interesat de asigurarea asilife si ei nu fac nici un fel de discount pentru nastere la life memorial hospital - a ramas sa primesc totusi pe mail oferta lor de servicii + preturi
.....cat despre castigat la loto - si mie mi-ar trebui !!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Sa ne spui cand afli mai multe si depre life memorial.
Din punctul meu de vedere, la euroclinic sunt medici mai cunoscuti, poate de-asta au si tarifele mai mari.
Pe mine personal ma intereseaza sectia de nou-nascuti,pentru ca s-ar putea sa avem probleme si doctorita mea, care e si la euroclinic mi-a spus ca ei redirectioneaza prematurii cu probleme la Polizu sau Giulesti, deci la mine s-a taiat de pe lista din start.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauclau spune:

Zarala, la Nasterea unei stele gasesti subiecte deschise si despre Euroclinic si despre Memorial Hospital. Poate te ajuta ceva din informatiile de acolo.

Eu personal am ales Memorial Hospital cu un doctor de la ei ( majoritatea de acolo vin din Municipal si am inteles ca sunt medici buni ).

Iti urez mult succes si inspiratie in alegerea locului in care nasti.

CLAU 22 + cu Rebecca

mamica de Razvanel si acum de Rebecca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zarala spune:

clauclau multumesc frumos pentru urari si pentru indrumari...chiar am sa intru sa citesc
psj la ce doctor esti , care lucreaza si la euroclinic?

acum sincer trebuie sa recunoastem ca sumele cerute (si de o parte dar si de cealalta) nu sunt chiar rezonabile - insa ce nu facem noi pentru viitorii nostri copii - ne straduim sa fie totul bine si ei si noi - eventual nastem si pe datorie :-)
sincer mi-e frica sa ma duc intr-un spital gen - cfr, sau municipal, sau polizu - sau oricare - am auzit povesti atat de terifiante - ca mi-e frica - da, stiu, stiu - i am a chicken !!! - deci as innebuni sa imi tranteasca vreo asistenta copilul sau sa vina sa ma "agreseze" ca sa dau laptele afara in sticluta (am imaginatie bogata)- ca deh esti incepatoare si nu stii ! -incepatoare, incepatoare - dar tot trebuie sa te porti omeneste!
- sincer as face crize - de stres , de depresie, dar as face ! - si cred ca mai degraba as muri cu ea de gat decat sa cad eu in depresie

acum, doctora mea dr. constantin roxana este la euroclinic un medic bun, draguta, onesta, (culmea nu am auzit nimic de ea pe net nici de bine nici de rau) - mi-ar parea rau sa nu nasc cu ea (asta daca aleg life memorial hospital)- m-a ajutat mult pana acum ( si culmea fara bani, si fara sa fiu vreo pila)
a fost si este "om" cu mine - si parca mi-e rusine sa plec asa deodata
insa trebuie sa recunoastem ca diferenta de pret dintre cele doua spitale e destul de signifianta

am sa mai discut cu ea diseara si de sectia pt nou nascuti - prematuri - despre dotarile lor si despre posibilitatea de a naste cu ea la life memorial hospital (ma gandesc ca poate stie ea vreo portita, sau poate colaboreaza cu ei)- si revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

eu merg la magda petrache, ea e si la Polizu.
la euroclinic e oricum mai scump chiar si comparativ cu reducerea oferita de asigurare.
sunt curioasa ce-ti spune tie legat de prematuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zarala spune:


dupa cum am promis revin cu info
am vb la euroclinic - si asa este nu au chiar tot ce le trebuie pt bebelusi prematuri - din cate am inteles pana si camera si aerul in care este amplasat bebelusul in acel aparat special - costa - si costa mult deoarece vorbim de niveluri diferite de sigilare al aerului si o gramada de complicatii
am fost la life memorial hospital
preturile sunt cele mentionate de mine in primul mesaj (mentionez acum ca intre nastere si ceza nu e nici o diferenta de pret)
la receptie m-a primit o domnisoara draguta - apoi m-au dus la sectia lor de maternitate , m-au imbracat si m-au incaltat in papuci de unica folosinta - si a inceput vizita.
fetelor am vazut "ACVARIUL" unde mogaldete mici de copilasi erau hraniti - nu ai voie sa intri acolo - stai si te uiti la ei prin geam - daca vrei copilul ti-l aduce - dar nu intri acolo unde sunt si altii bebelusi - erau si doi bebei prematuri unul pus la tuburi (celalat mai bine)
mi-au spus ca pot trata si se pot ocupa de prematuri - singura prob e ca "costa mult" - "va spunem ca sa stiti - ca nu este ca la orice spital - intretinerea si tratarea unui prematur poate ajunge si la mii de euro - depinde de gravitatea cazului"
deci parerea mea pentru mamicile care stiu ca ar avea probleme - sa se intereseze exact la medicul lor gineco si sa spuna daca se poate in limita prevederilor care ar fi riscurile - asta ca sa stii la cat sa te astepti - nu, ca nu am face totul pentru copii nostri - insa trebuie sa fim pregatiti
oricum la life memorial hospital bebelusului i se fac un set de analize ( de sange etc) gratuit - cat si mamei (sange, urina etc)
( sau ma rog in pretul nasterii)
bebelusul este hranit la cererea lui oricand,
biberoanele nu ti le pun pe nota de plata :-)
apoi mi-a aratat o rezerva dubla cu tv 2 paturi baie propie cabina de dus, acces net, super ok sincer !
apoi mi-a recomandat ca sa vin la ei sa ma ia in evidenta cu o luna inainte - deci nu "m-au fortat' sa vin de acum ( eu sunt in luna 6 )
mancarea este de catering - ei iti recomanda ce sa mananci - insa daca tu vrei coktail de fructe de mare - se poate, iti aduc , insa nu-ti recomanda :-)
sunt ok ! acum referitor la asigurarea asilife - ei inca lucreaza la oferta - poate vin cu ceva nou si tragator la oferta de asigurare -

am sa ma duc sa vad si maternitatea la euroclinic , vad cum sunt primita si acolo si ma mai gandesc, aici compania de asigurari interamerican da 15 % discount din nastere
doamna doctor de aici a fost tare draguta si mi-a raspuns calm la toate intrebarile mele
acum problema mea ar fi ca nu stiu la ce doctor sa ma duc acolo - eu personal ma feresc de "somitati" de profesori doctori unversitari
ma gandesc
ma gandesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Nu stiu cum e la altii dar la Euroclinic nu merita banii , decat daca tii mortis la dr. tau

Sectia neonatala-intrabunici, mamici, tatici , e o permanenta foiala
Copilul-vorbesc de al meu dar nu cred ca e caz singular , sunt toti cu servetelele in cosulet -a fost sters la fund cu servetele baby rezultat eritem fesier cu pielicica crapata si meconiu la fudulet dupa 3 zile cand l-am spalat eu acasa -( mentionez ca sunt la a 2-q cezariana si nu esti prea sprintena in primele 3 zile
Putin personal pe sectia maternitate -doar 2 asist la mamaici si 2 la copii in conditiile in care una e asist cealalta e ,,debutanta -mie mi-a adus papa din prima zi noroc ca aveam experienta si n-am mancat , a venit apoi si aluat-o

La copii -nu se incurajeaza alimentatia la san , se da direct lapte praf si nici de-ala nu prea , in sensul ca e greu sa hraneasca 10-13 copii o singura asiatenat

Curatenia cam de mantuiala , mie nu mi-au sters masa pe care mancam 3 zile , nu maturau sub pat , dadeau cu-un mop asa de forma

Am postat subiectul nu ma mai repet si asa sunt multi care banuiesc ca am ceva cu spitalul -n-am nimic dar nu merita banii . Dr merita cele 2800 lei cu prisosinta , sala de operatii da , dar ingrijirea postoperatorie si a copiilor ba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zarala spune:

hm..............da ! am mai citit cazul tau - imi pare rau !....sincer ! - pacat ca tocmai acolo s-a intamplat asa ceva

eu am sa ma duc in vizita si la euroclinic sa vedem - dr la care merg acolo e o super femeie - o recomand tuturor

oricum am sa revin cu info dupa ce ma duc la maternitatea din euroclinci dupa ce am sa vad exact diferenta dintre asiguraruile asilife si itneramerican



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gcris spune:

zarala,
eu am ales medlife cu toate ca pana acum 2 sapt.am mers la medicover. eu sunt si abonat euroclinic dar tot nu merita sa platesti atat ( cu aceasta diferenta cumperi trusa pt celule stem).
am fost si am vizitat spitalul medlife si am ramas surprinsa ca la ora 21:30 am fost lasata sa-l vizitez ( eu cred ca spuneam " cucoana vino m'neata la o alta ora mai potrivita pt.vizite"). imi pare rau ca nu voi naste cu medicul meu dar asta este. sper ca totul sa fie ok.

Mergi la inceput