Trombofilia- o problema ignorata de multe mamici

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

aurasa, multumesc pt amabilitate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marynik spune:

Cafera , Tanakanul cine ti la prescris , dna Uscatescu?
Ce medicament este asta , ce efecte are , oare o fi bun si in cazul meu cu SAFL ?Ti am zis ca eu am facut alergie la Aspenter si ma gandeam ca poate as putea sa l inlocuesc .Cand mai merg la Fundeni o sa intreb , dar pana atunci da mi si mie niste detalii despre el , ca sa stiu ce intreba


viitoare http://tt.lilypie.com/DsVJp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Tanakanul mi-a fost recomandat de dr Uscatescu. practic este extract de ginkgo biloba. Ajuta la buna circulatie a sangelui si toate fetele care alaptau si erau cu mine la control erau pe aceasta medicatie. Du-te sa-ti repeti analizele. Nu mai sta, pt ca starea ti se poate inrautati fara sa ai prea mari semne.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Cum s-a manifestat alergia la aspenter?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marynik spune:

quote:
Originally posted by cafera

Cum s-a manifestat alergia la aspenter?



S a manifestat prin urticarie destul de severa , am ajuns si la alergolog , e clar nu mai pot sa iau

Eu tot mi am repetat analizele , ultima oara cand am fost la inceputul lui sept , mi a spus ca sa nu mai vin pana in ianuarie , asta in cazul in care nu raman gravida intre timp
Mi a zis ca deocamdata sa nu mai fac tratament daca nu suport aspirina decat cu vit c efervescenta si vit e
Ma gandesc ca poate nu e bun tanakanul asta in cazul meu daca nu mi la dat ....nu stiu ce sa mai zic....

viitoare http://tt.lilypie.com/DsVJp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Sigur ti-l recomanda daca era cazul. Eu am mare incredere in Dr Uscatescu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Asa este, este de evitat aspenterul cand alaptezi.
La ce perioade de timp iti faci analizele, Cafera?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurasa spune:

Eu cat am alaptat am luat Tanakan ;la indicatia dnei dr. Uscatescu.

Aurasa - mami de Catalin si Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Analizele mi le-am facut la 10 zile, acum insa la trei saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CoanaMare spune:

Buna fetelor!

Sunt noua pe aici, am dat intamplator peste acest topic tot cautand informatii despre trombofilie si ginecologi care stiu cu ce se mananca boala asta....
Sunt insarcinata si am fost diagnosticata de curand cu deficit de proteina S la Fundeni la dr.Uscatescu. Am mai avut doua sarcini duse la termen dar din pacate ambele s-au terminat ff prost, la prima copilul s-a nascut mort, la a doua a murit la nastere... va inchipuiti cat e de pretioasa aceasta sarcina, as face orice e posibil sa am un copil sanatos...
La primele analize facute la hematologie Fundeni valoarea proteinei S a fost de 0,46 iar dr.Uscatescu mi-a recomandat clexane de 0,2 in prima faza, intre timp am aflat de un dr.ginecolog care s-a confruntat cu cazuri similare si m-am dus la el cu analizele, a fost de acord sa fac clexane de 0,2 spunandu-mi ca dupa 10 zile sa repet analizele, le-am repetat si a hotarat sa-mi dea doza de 0,4.... acum se complica povestea.... ca mai toata lumea am stat de vorba cu cunoscutii despre cele de mai sus, am mai citit una alta pe diverse forumuri si am fost convinsa sa mai repet analizele in alta parte pt o a doua parere ca poate cine stie nu sufar de nimic si fac injectii aiurea. Am repetat analizele la Sp.Coltea unde mi s-a spus ca e normal sa scada putin in sarcina proteina S, dar dupa 3 saptamani de tratament cu clexane valorile proteinei S erau mai sus... pana am primit rezultatele, pana am reusit sa ma vad cu medicul ginecolog au trecut cam 2 saptamani, timp in care n-am facut tratament, doream sa vad ce spune. Dar s-a suparat ca am luat decizia de a opri tratamentul fara sa-l anunt, lucru normal dealtfel, mi-am cerut scuze, i-am explicat de ce am facut treaba asta, dar nu cred ca am fost destul de convingatoare. Mi-a spus ca dc vreau sa-mi urmareasca sarcina in continuare sa nu-i mai ies din cuvant, i-am dat dreptate, m-a trimis sa repet analizele la Fundeni dupa pauza de 2 saptamani... proteina S de la 0,46 prima data, a iesit acum la 0,48, dr.Uscatescu spunandu-mi sa fac pauza 10 zile si sa revin cu o ecografie de morfologie fetala sa vada placenta si arterele uterine. Mentionez ca dnei dr.Uscatescu si asistentelor dumneai nu le-am spus motivele pt care am intrerupt tratamentul. L-am sunat pe dr. ginecolog sa-i spun care-i rezultatul si sa-l intreb cand ma poate vedea si mi-a raspuns ca nu mai e de gasit decat dupa 10 decembrie ca are niste probleme de rezolvat, nu stiu dc e adevarat sau nu vrea sa-mi mai urmareasca sarcina si i-am zis dc nu vrea sa-mi spuna dar dumnealui a zis ca e vorba strict de niste probleme personale.
Ceea ce nu inteleg eu este cum la valoare de 0,46 mi s-a dat clexane de 0,2 si apoi de 0,4 si acum la o valoare de 0,48 mi s-a spus sa fac pauza? trebuie sa spun ca atunci cand dr.ginecolog a luat decizia de a
ma trece pe doza mai mare dr.uscatescu nu era in tara, iar una din asistentele dumneai recomanda sa raman pe doza de 0,2 in urma analizelor pe care tocmai le repetasem... Stiu ca dr. ginecolog la care am fost si hematologia Fundeni colaboreaza indeaproape... si acum am inteles ca au discutat despre motivul intreruperii tratamentului (nu motivul real, ca altfel ma mustruluia dna dr.)
Astept parerile voastre si va rog sa-mi spuneti voi aveati sau aveti valori mai mici sau mai mari ale acestei proteine?
Eu sunt in ceata si nu stiu ce sa mai cred, ce sa mai fac, cred ca am ramas si fara ginecolog, poate imi recomandati pe cineva care s-a confruntat cu asa ceva si care sa fie rabdator, sa fie OM.

Mergi la inceput