Trombofilia- o problema ignorata de multe mamici

Trombofilia- o problema ignorata de multe mamici | Autor: cafera

Link direct la acest mesaj

Sunt mamica unei fetite superbe de 7 ani si a unei bebeluse dulci de 3 luni. M-am confruntat cu o problema grava la a doua sarcina: tromboflebita. Se pare ca sufeream de trombofilie, dar nu am bagat in seama manifestarile (dureri mari de cap, oboseala, picioare umflate, dureri de picioare), punandu-le pe seama sarcinii si a varstei mai inaintate (35 ani). Lucru care putea sa-mi fie fatal atat mie cat si bebelusului. Doua doanme doctor m-au salvat: Dr Uscatescu de la Fundeni care in saptamana 38 mi-a introdus Clexane 0.6 si Dr Militaru de la Filantropia care m-a operat si nu s-a dat in laturi de la nimic, asumandu-si toate riscurile. Le multumesc! Fara aceste doua doamne eu si fetita mea cea mica nu am mai fi existat.
Prin mesajul meu vreau sa atrag atentia viitoarelor mamici asupra acestor probleme: trombofilia si sindromul antifosfolipidic. Poate n-ar fi rau sa puna medicului ginecolog, sau de familie intrebari legate de acest lucru.
De asemenea, daca sunt mamici care s-au confruntant cu astfel de probleme, mi-ar placea sa discutam pe marginea subiectului.
Va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Viitoare mamici sa nu ignorati in sarcina semne care sunt caracteristice trombofiliei: oboseala, dureri mari de cap, dureri de picipoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marynik spune:

Buna , felicitari pt fetitze in primul rand si ma bucur extrem de mult ca totul s a terminat cu bine
Eu sufar de sindrom antifosfolipidic , am aflat de aceasta boala in urma analizelor pe care le am facut la Fundeni , ca urmare a 2 av spontane suferite in ultimul an .Inca nu am copii , ma tot chinui de un an si ceva , acum ca am descoperit cauza av sper sa fie totul bine. Acolo la Fundeni am vazut zeci de femei insarcinate care sufera de aceasta boala dar cu tratament se pare ca sunt sanse fff mari de reusita .Sper ca in curand sa am parte si eu de o mica minune , eu sunt optimista
La fel spun si eu , nu ignorati aceste analize
Va pup

viitoare http://tt.lilypie.com/DsVJp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Am fost in aceeasi situatie si anume am descoperit pe parcursul sarcinii ca am trombofilie prin deficit de proteina S. Atrag atentia ca poti suferi de acest sindrom si fara a avea nici un simptom. Eu am descoperit acest lucru cand la ecografia de morfologie fetala mi s-a spus ca arterele uterine sunt ingrosate iar bebe are retard de crestere. Din fericire, doctorul meu (dr. Badiu - Municipal) si-a dat seama din rezultatul ecografiei ce poate fi si m-a trimis la Fundeni la dna. dr. Uscatescu pentru analize. In urma analizelor, atat dl. dr. Badiu cat si dna. dr. Uscatescu mi-au recomandat sa fac cate o injectie cu clexane 0,4 in fiecare zi pana la sfarsitul sarcinii si 6 saptamani dupa. Azi am un baietel perfect de un an si jumatate (care a avut la nastere 3,800 kg).
Nu vreau sa ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca doctorii (incepand cu dr. ecografist - dr. Adrian Pop) nu si-ar fi dat seama ca e o problema.

Pentru toate femeile care au pierdut sarcini fara sa stie motivul, le recomand sa faca si niste analize mai amanuntite privind coagularea sangelui. Am inteles ca astfel de probleme de coagulare pot aparea si doar pe parcursul unei sarcini deci in rest analizele sa fie ok, deci daca ati pierdut o sarcina si analizele ies in regula, repetati-le imediat ce ati aflat de sarcina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Draga mirela.d,
Sa-ti traiasca baietelul si sa te bucuri de el. Imi pare bine ca ai reusit sa treci cu bine peste toate problemele datorita unor oameni competenti. Ai foat un caz fericit. Si eu am fost ajutata de doctorita Uscatescu si asistentele dumneaei (in special Claudia). Din pacate au trecut trei luni de la nastere si eu tot mai fac clexane. E drept ca acum am doza de 0,2. Sunt totusi nelinistita pentru ca LA-ul mi-a iesit ultima data pozitiv, deci hiercoagulabilitatea persista.Am inteles ca orice inflamatie din organism mentine aceasta stare, iar eu am fost racita in ultimul timp.
Ma intereseaza daca in prezent mai iei un tratament si ce ai luat in timpul alaptarii, dupa ce ai intrerupt heparina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurasa spune:

Si eu am fost diagnosticata cu trombofilie in urma unei sarcini pierdute. La ambii copii am facut Clexane de 0.2 din saptamana 18 si pana la terminarea lauziei. Dupa, Dna Dr. Uscatescu mi-a recomandat Thromboass 50, iar acum sunt pe Aspenter 75mg zilnic.
PS:Daca mai ai nevoie de Clexane de o.2, mie mi-au ramas 6 seringute cu termen de valabilitate aug. 2009, tinute la rece, deci asa cum le-am avut dintotdeauna

Aurasa - mami de Catalin si Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Cafera, eu am facut clexane 0,4 6 saptamani dupa nastere. Analizele le-am refacut tarziu, cand avea bebe vreo 8 luni. Nu au iesit tocmai bine. Ba chiar a iesit si valoarea LA modificata. M-am speriat rau. Am luat Aspenter 75 mg, 1 pastiluta pe zi. Dupa vreo luna sau doua am inceput sa ma invinestesc foarte usor asa ca iar am refacut analizele. Au iesit in regula, asa ca am renuntat la Aspenter. In schimb valoarea LA tot usor modificata. Mi s-a spus ca valoarea LA asa de putin modificata nu inseamna ca ai neaparat o problema de coagulare (cum am mai zis, mie doctorul meu mi-a zis ca se poate sa fie doar pe parcursul sarcinii problema) ci ai o infectie in corp (infectie urinara, carie, etc.). Cum am o carie sau probabil mai multe si nu stiu eu, am banuit ca asta este. Oricum, mi s-a zis sa rezolv intai cu caria si apoi sa refac analizele. Poate acum disctutand despre acest subiect, ma mobilizez si eu sa ajung la dentist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Nu stiu daca a reiesit din ceea ce am scris mai devreme: in prezent nu mai iau nici un tratament. O sa ajung la dentist sa rezolv problema cu caria si apoi voi reface analizele. Vorbeste totutsi cu dna. dr. Uscatescu si intreab-o daca poti inceta tratamentul cu clexane si sa iei Aspenter. Mi se pare si stresant sa stai sa-ti faci injectii in continuare si costisitor. (Eu la Fundeni am tinut mereu legatura cu dna. Viorica Taru - una din asistentele dnei doctor Uscatescu. daca ai nevoie vreodata, iti dau numarul dansei. este foarte de treba si daca nu reuseam sa ajung imi spunea prin telefon cum au iesit analizele si ce trebuie sa fac pana ma duc la dna. dr - la care ma strecura inaintea altora, recunosc cu rusine).

mi-aduc aminte cand eram insarcinata si-mi faceam injectiile, ma intrebam ce spun cei din blocul de langa noi, care este foarte aproape, daca ma vad cu seringa? Ca ma droghez? Faceam haz si cu doctorul pe seama acestui aspect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

quote:
Originally posted by marynik

Buna , felicitari pt fetitze in primul rand si ma bucur extrem de mult ca totul s a terminat cu bine
Eu sufar de sindrom antifosfolipidic , am aflat de aceasta boala in urma analizelor pe care le am facut la Fundeni , ca urmare a 2 av spontane suferite in ultimul an .Inca nu am copii , ma tot chinui de un an si ceva , acum ca am descoperit cauza av sper sa fie totul bine. Acolo la Fundeni am vazut zeci de femei insarcinate care sufera de aceasta boala dar cu tratament se pare ca sunt sanse fff mari de reusita .Sper ca in curand sa am parte si eu de o mica minune , eu sunt optimista
La fel spun si eu , nu ignorati aceste analize
Va pup

viitoare http://tt.lilypie.com/DsVJp3.png



Bafta! Tinem pumnii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Scuze, Cafera, sunt pe alta lume. Eram atenta cu ochii in mai multe parti. Cat am alaptat nu am luat nimic pentru ca nu-mi refacusem analizele. Eu am fost convinsa ca sunt sanatoasa tun.:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Draga mirela.d, eu sunt acum pe clexane 0,2 si iau si tanakan o zi da, una nu. Cat alaptez mi s-a spus sa evit aspenterul. Pe prima fetita am alaptat-o pana la un an; asa intentionez si cu cea mica. Am intels ca perioada de alaptare, ca si lehuzia, e foarte solicitanta pt organism, iar starea de coagulabilitate in aceste perioade e crescuta. Ai dreptate ca LA-ul e influientat de orice fenomen inflamator din organism, deci chiar si de o carie. Pe de alta parte mi s-a interzis sa fac tratament stomatologic cat sunt sub anti coagulant.

Mergi la inceput