Inel gastric - se poate face in tara

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Hai sa va spun eu cum sta treaba cu operatiile astea ca tocmai ce mi-am facut si eu una.
In primul rand exista mai multe tipuri de operatie bariatrica si aici nu ma voi referi la by-pass (pt. ca e malabsorbtiva si implica multe riscuri).
1.Lap-band -inel de silicon reglabil se pune in jurul stomacului si se ajusteaza ulterior in functie de nevoile pacientului si de ritmul de slabire al acestuia
2. Gastroplastie verticala cu agrafaj de titaniu si inel fix de silicon - se capseaza stomacul cu agrafele de titaniu obtinandu-se o pungutza de 70-100 ml, sub aceasta pungutza creata se pune un inel de silicon pt. ca alimentele sa coboare incet in cealalta parte a stomacului astfel obtinandu-se cu o cantitate mica de mancare senzatia de satietate pt. mai mult timp-poti manca doar cat permite pungutza creata (nu mai mult de 100 ml mancare la o masa).
3. Gastric sleeve - o metoda relativ noua de doar cativa ani, se taie o parte din stomac si ramane un stomacel in forma de tub cu volumul de aprox.100 ml.

La Bucuresti - dr. Munteanu, Copaescu au cele mai mari preturi din tara, fac toate operatiile posibile, laparoscopic
La Cluj - prof. Galea face doar gastroplastii cu taietura clasica, insa e superspecializat in metoda si face chestia asta de 11 ani incoace. Op. e gratuita, se cumpara de catre pacient doar agrafele de titaniu care costa 1700ron de la un magazin de tehnico-medicale, inelul il are el si nu-l platesti.
Tot la Cluj, dr. Puia Cosmin pune lap-band la pretul de 1800 euro (atat costa inelul) si face si gastric sleeve (ambele laparoscopic).
Eu m-am operat la dr. Galea acum o saptamana, sunt pe dieta lichida timp de 4 saptamani, ma simt foarte bine, nu mi-e foame si nici nu ma simt slabita deloc. E normal sa fii pe o asemenea dieta la inceput este totusi o operatie la stomac si acesta trebuie sa-si revina dupa interventie, asa ca nu mi se pare nimic deosebit in dieta asta de crutare a stomacului. In plus nu risc sa ma indop si sa mi se largeasca punguta, ar insemna sa-mi bat joc de corpul meu.
Dupa cele 4 saptamani timp de inca 2 saptamani voi manca mancare trecuta prin blender, sub forma de piure apoi dupa acesta perioada am voie sa mananc orice , bineinteles ca nu ciocolata si prajeli, se evita totusi alimetele cu continut caloric foarte bogat.
In spital fiind internata am vazut femei venite la controlul de 6 luni, vreau sa va spun ca aratau foarte bine, aveau deja greutate normala sau pe foarte aproape, asta mi-a dat curaj si optimism.
Eu am avut un indice de masa corporala la limita inferioara, adica 35, sub acesta valoare nici un chirurg nu se uita la tine.
Trecand prin aceasta experienta nu pot decat sa va spun ca daca aveti in jur de 100 kg si nu reusiti mai multe de 5-6 kg sa dati jos cu dieta- nu stati pe ganduri- asta e solutia. Obezitatea nu e doar o problema de estetica ci si una medicala foarte serioasa.

Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Ok Mirela spune-mi si mie care e dieta asta lichida.
Vreau sa incerc si eu sa vad cum e , si sa ma gandesc ca nu am voie sa mananc mai mult pt ca stomacul e in convalescenta

Sigur ca nu am de gand sa o tin pe lichide 4 saptamani.
Deci serios , ce si cat mananci tu la o masa si ce alte medicamente iei ca sa nu te anemiezi?

Si inca ceva , cat ai slabit pana acum?



Aida - mama de pisica mica.


nov2006 , vara2007 , septembrie2007

Matza Emma in actiune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

quote:

Vecina mea s-a operat saptamana trecuta la Cluj si a costat-o 1000 euro cu tot cu spaga. Ea are 110 kg si 168 inaltime, si-a pus inel gastric nu balon. Recuperarea e destul de dificila, mananca doar supa strecurata mai putin de 100 ml la o masa, peste 1 luna va incepe cu legume pasate ca la bebelusi, medicul i-a zis ca la inceput poate manca si mancare de bebelusi din borcanele, dupa cateva luni va putea manca mancare mai solida. Mai multe amanunte nu stiu...




Pai mie mi se pare ca se slabeste de la regim nu de la inel. Cred ca asta e si ideea, sa nu mai mananci. Si atunci , ma intreb eu, nu poti sa faci chestia asta si fara sa te mai chinui cu operatia? Pe banii pe care ii economistesti platind operatia, mai bine nu mai cumperi mancare. Si iti cumperi haine mai mici ca sa te motiveze sa intri in ele.

http://www.copaculdehartie.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

anda141 exact asta e si gandirea mea. Din cauza asta vreau sa incerc si eu ce mananca cei care au suferit operatia.

Nu stiu de ce eu nu sunt de acord cu operatia asta.
As fi in stare sa imi fac alte operatii ... dar asta NU.
Oricum cica dupa operatie nu ai voie sa mananci prajeli sau alimente bogate caloric ... mai bine imi operez creierul la sectiunea foame

Eu tot astept sa aflu ce mananca ... azi am 'mancat' doar apa si cafea . Ce pot sa mai bag?



Aida - mama de pisica mica.


nov2006 , vara2007 , septembrie2007

Matza Emma in actiune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Daca ar fi asa de simplu si toata lumea ar fi slabit de la regim nu s-ar mai fi inventat operatiile. Dar tocmai asta e ideea: ca nu poti tine regim!Sau nu il poti tine suficient de mult cat sa conteze, sau ca nu poti face din el un mod de viata. Este imposibil sa-i spui unei persoane gurmande sa tina regim. Eu nu eram nici pofticioasa, nici nu aveam probleme de greutate, eram si foarte activa, totul pana sa incep sa sufar de tiroida. Acum am incercat regimuri, ceaiuri, impachetari, gimnastici; toate merg pana la un punct peste care nu pot trece, iar cand poftesc si nu mananc mi se face rau. Nici macar cand eram insarcinata nu pateam asa ceva. Si nu merge nici sa imi bag degetele pe gat vomitatul nu e o activitate dupa care sa ma dau in vant, plus ca mi-ar parea rau dupa atatea bunatati sa le dau pe Dambovita

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)
MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Se poate consuma in primele 4 saptamani post-operator supa strecurata, lapte degresat, iaurt de baut degresat, ciorbe strecurate, sucuri naturale de fructe si legume, ceai, cafea, apa, de fapt dr. mi-a spus ca pot bea orice trece prin pai.
Repet, acest regim se tine pt. ca s-a intervenit asupra stomacului si exista edem la acel nivel, orice tentativa de a manca normal in aceasta perioada se sfarseste prin durere si voma (va spun asta pt. ca au existat si persoane care s-au operat si la 1-2 saptamani s-au gandit sa manance normal si au patit ce v-am spus mai inainte).
Daca voi credeti ca puteti tine dieta asta lichida n-aveti decat s-o tineti, operatii o pot tine pt. ca lor nu le este foame, si ar trai bine-mersi si cu apa in perioada asta. Repet, ideea dietei lichide nu e ca sa inceapa pacientul sa slabeasca ci ca sa-si revina dupa operatie, sa nu-i alunece inelul care trebui sa-si faca aderente in zona sau sa i se largeasca pungutza capsata. Eu am exact o saptamana post-operator si am slabit 5 kg dar chiar nu ma intereseaza cat am dat jos pt. ca slabirea propriu zisa dureaza luni de zile pana la 2 ani chiar si ideea e sa slabesti treptat, adica 5-7 kg pe luna dupa ce incepi sa te alimentezi normal.
Sincer, initial n-am vrut fac publica operatia mea, i-am raspuns mameiFlori ca s-o ajut sa-si gaseasca un dr. care nu te jupoaie si sa si afle cat mai multe despre op. bariatrice si de asemenea sa ia o decizie in cunostinta de cauza. Nu spun nimanui du-te si fa-o, pt. mine a fost cea mai buna solutie avand in vedere ca din cauza greutatii am probleme de sanatate si ca nu reuseam pe termen foarte lung sa tin o dieta care sa ma ajute sa slabesc 40 kg.

Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Mirela iti multumesc pentru raspuns si sper ca ce ai facut tu sa te ajute sa ajungi unde iti doresti

Eu trebuie sa incerc si chestia asta sa vad cata vointa am ... nu prea am ... mai stii? ... poate , poate ...
Azi am trait cu apa si cafea ... si tugari si ma simt bine.
Maine o sa incep cu mancarea trasa prin pai

Multa sanatate!





Aida - mama de pisica mica.


nov2006 , vara2007 , septembrie2007

Matza Emma in actiune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Mirela,exact ce ai scris tu mi-a povestit si vecina mea azi. Si ea s-a operat la Cluj saptamana trecuta, tot dr. Galea.
Ea zicea ca i-a lasat "punguta" aia de 75 de ml, deci mai mult de atat nu poate manca.


Alina cu www.snugglepie.com/ezb/653339.png" target="_blank"> Adelina (31.08.2006) & www.snugglepie.com/ezb/653351.png" target="_blank">Dragos (11.04.2002) poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Nu stiu ce sa zic, si eu as fi la limita inferioara ca am indicele ala cca 35 dar pe langa interesul pe care mi-l starnesc fetele astea care au dat jos atatea zeci de kg (am citit si pe culinar) ma sperie f tare ideea de operatie. Nu operatia in sine ci ireversibilitatea. Toata viata totusi trebuie sa te alimentezi ca vrabiuta, o gurita si atat, nu? Eu nu zic ca are nevoie organismul de tone de ciocolata dar pe termen lung aceasta cantitate mica de mancare nu duce totusi la dezechilibre? Cum te "opresti" din slabit (eu as vrea sa dau 30 de kile jos, ar merge si 40, ar fi super dar atat....)? Cum te opresti dar in asa fel incat sa nu te ingrasi la loc?

Oricum nu ma tine buzunarul sa fac o asemenea operatie dar asa...partea cu slabitul suna f tentant. La riscuri inca nu-s convinsa. Si nici nu-s convinsa ca in felul in care sunt eu, adica nu ma pot abtine de la prajeli, dulciuri, pateuri ca voi putea chiar si operata. Da, poate o vreme as reusi, dar am doar 33 de ani...toata viata de acum incolo sigur nu pot ca de aia nici nu tin regim. Si atunci? Peste 10 ani ce faci??? Mai pui o capsa? Nu e periculos?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiFlori spune:

Salut! Am venit cu copilu' la Iasi la parinti si nu am mai putut scrie.
Multumesc pentru raspunsuri tuturor! Am citit si pe "Culinare" si cred ca o sa devin clienta acolo, alaturi de cele care au trecut sau vor trece prin aceasta interventie.
Pt cele care vor sa tina regim lichid: pt cei care se opereaza, perioada regimului lichid este doar o punte de trecere catre o alimentatie normala, o varianta pana la vindecarea stomacului. Apoi se va manca orice, doar in cantitati mici. De fapt, secretul este "putin si des", adica 5 mese mici pe zi. Mi-e mi-au spus-o toti dieteticienii, nutritionistii si medicii la care am fost. Acest mod de alimentatie lucreaza asupra metabolismului care este "pacalit"-sa zicem- si "da drumul" arderilor in loc sa asimileze tot ce prinde. Si functioneaza cu adevarat! Cine poate sa isi insuseasca aceasta regula pe viata va fi suplu pe viata.

Mirela72 Cat te-a costat operatia? Insa ceea ce nu ma atrage catre dr. Galea e taietura. Laparoscopic am inteles ca raman semne mici care se estompeaza in 2-3 ani de aproape nu se mai vad. Poate acesta este si motivul diferentei de pret.
Mie mi-a zis dr. asa: 2000 de euro dispozitivul, iar comisionul lui de la 1000 de euro in sus, pana la 2000. Spitalizarea nu o platesti daca ai trimitere de la medicul de familie.

GOGOSICA EMI
LALI, O COMOARA DE FETITA

Mergi la inceput