Decopertare acoperis mansarda

Decopertare acoperis mansarda | Autor: bibyrox

Link direct la acest mesaj

Buna

Iaca ni s-a nazarit si noua sa ne luam casa ca deh... vine BB si intr-o garsoniera 3 persoane... nu prea merge!
pentru ca nu ne permiteam financiar, am hotarat sa facem acest pas impreuna cu socrii. Dar cum? Sa gasim o casa mai veche dar buna pentru ei si cu un teren mai mare ca sa ne putem construi noi casa! Socrii au un apartament in Titan pe care iau 120.000 Euro, un alt apartament pe Mosilor dar care este mostenire si se imparte cu fratele socrului deci vreo 60.000 euro raman si de aici iar garsoniera noastra fiind luata prin credit o sa ramanem cu vreo 30-40.000 euro. Problema e ca nu am gasit asa cum vroiam noi in schimb am gasit o super casa cu mansarda la 125.000 euro + teren aferent 1700 mp. in Gruiu-Snagov. Ne-a ajutat cineva cu avansul iar acum asteptam sa vindem apartamentele...
Am apelat la o firma de constructii din zona si ne-a facut un calcul la o casa din BCA fara mansarda de vreo 70 mp+terasa acoperita 12 mp, la cheie = 34.000 euro! Dar ne-am gandit noi ca totusi e prea micuta casa si plus cat ne-ar mai costa si gazele trase plus toate cele... ne e frica sa ne bagam pt ca alti bani nu avem. Ne-am hotarat sa ne mutam noi la mansarda, sa facem scara pe afara si sa fin separati de socrii. Problema este ca desi suprafata este destul de mare (cam 120 mp), partile laterale ale acoperisului ocupa foarte mult spatiu si nu prea ai cum sa compartimentezi. Ne-am gandit sa inaltam cumva... sa decoperteze acoperisul si sa mai bage niste BCA pe laterale.
Tipul cu care vorbisem pt casa noua ne-a spus ca ne-ar costa cam 60.000 euro... ca deja e etaj ce vrem noi. Mi s-a parut enorm!!! Cum adica o casa cu tot cu fundatie..etc nu m-ar duce la pretul asta iar aici ca practic nu e vorba decat de o inaltare sa coste dublu?
Initial pana sa venim noi cu ideea sa decopertam ne spusese 20.000 Euro la cheie cu tot cu scara de afara si izolatia exterioara la toata casa (care tb facuta neaparat!). Deci 40.000 euro in plus doar acoperisul? mi se pare enorm! Voi ce parere aveti?
Imi puteti da niste recomandari pt meseriasi de care ati fost multumite? Sau chiar firme de constructii!

Multumesc mult si scuze daca m-am intins prea mult...




O graviduta in al-!!!

Biby
33+