Probleme apa calda de la centrala pe gaz

Probleme apa calda de la centrala pe gaz | Autor: cuculeana

Link direct la acest mesaj

Asi vea sa stiu daca si alti utilizatori de centrale proprii se lovesc de aceasta problema si ce e de facut:
La casa avem centrala pe gaz, pentru calorifere + apa calda la doua bai si o bucatarie. Nemultumirea mea e legata de apa calda la robinete, a carei temperatura oscileaza foarte mult ! E enervant de facut dush, trebuie avut grija ca sa nu mai fie altcineva care sa foloseasca alt robinet din casa si totusi chiar si in aceste conditii temperatura apei la dush variaza intre normal - rece - fierbinte, trebuie sa fii mereu atent sa nu ingheti sau sa nu te opareshti. Sau spal vasele la bucatarie, cu robinetul curgand continuu: din nou, temperatura apei variaza fierbinte/rece/fierbinte/rece. Iar o utilizare simultana a robinetului de la bucatarie in timp ce cineva face baie e absolut exclusa ...
Centrala este setata astfel incat da prioritate la functia de incalzire apa cand merge si incalzirea. De fapt si vara cand centrala merge numai pentru apa calda situatia e la fel de rea.
Mai are cineva problema asta ? Ce se poate face ?

Cuculeana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Nu stiu daca asa trebuie sa functioneze dar si eu patesc la fel.Bineinteles ca variatiile nu sunt de la o extrema la alta (de la fierbinte la rece ca gheata0 )dar exista in momentul in care cineva mai foloseste apa la alt robinet.Rezolvare?Sa nu folosesti apa la bucatarie si la baie in acelasi timp!

Sheherezada si Maia-Iulia

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cuculeana spune:

sheherezada, multumesc de raspuns. Bine, cu faptul ca nu se poate folosi in acelasi timp baia si bucataria deja m-am resemnat de mult. Dar ceea ce ma intriga e faptul ca la noi chiar si cu un singur robinet deschis tot avem variatii de temperatura la apa ! Mai nou, fiica-mea la baitza e tot mai interesata de dush si il tot cere, uneori e pur si simplu fascinata de cum "ploua" pe dush, iar eu o clatesc cu dushul tot timpul cu frica, tinand mereu o mana a mea in jetul dushului, ca sa pot interveni imediat cand incepe temperatura apei sa o ia razna.

Am facut in vara si o revizie a centralei si tipul a zis ca centrala e buna, ca are putere suficienta si ca a reglat-o sa dea prioritate la incalzitul apei. Centrala noastra incalzeste apa calda tip "instantaneu", si eu vroiam sa-i pun ceva de tip rezervor, sa aibe mai multa rezerva de apa calda, nu stiu daca se poate asa ceva, are cineva ? Tipul de la revizie a zis ca nu-i nevoie, bine, dar totusi ce facem cu temperatura apei ? Chiar nu mai are nimeni of-ul asta ?











Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alipiticot spune:

Si eu am aceasta problema si tare as vrea sa stiu daca e de la centrala....sau asa sunt toate.Si ma deranjeaza ca noi facem dusuri iar la baia copiilor nu mai zic...daca stiam nu as mai fi pus centrala.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/paula_paduraru/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Noi am avut problema asta la vechea centrala, "Brava" cumparata de la Romstal. Anul trecut in plina iarna ne-a lasat.. si am cumparat Vaillant. Acum apa calda are mereu aceeiasi temperatura. Ce-i drept nu folosesc mai multe robinete odata (adica cand face cineva dus sa spal concomitent vasele).
Eu zic ca depinde de centrala.

Ingrid si Cristi 4 ani 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisbar spune:

acelasi subiect l-am deschis eu astazi la "know how..".
si eu am aceeasi problema. eu am centrala de la saunier duval. si eu am aceeasi problema cu apa calda.
solutie la problema stiu ca este montarea unui boiler, suplimentar la centrala.
sotul zicea ca asa se intampla la toate centralele si trebuie sa ma resemnez. m-as fi resemnat daca ar fi fost asa dar acum, cand aflu ca nu toate au problema asta, m-am cam infuriat. si-mi vine sa ma duc sa-l iau de guler pe cel ce ne-a recomandat centrala.
si eu am copil mic si stau tot timpul cu teama cand ii fac dus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valipop spune:

Si noi am avut aceleasi probleme cu centrala Ferroli. Abia o montasem si ne enervau teribil acele variatii de temp. Am intrebat la firma, poate nu stiam noi sa o folosim. Mi-au spus sa o programez pe o temperatura cat mai aproape de normal (37 grade). Butonul e doar putin miscat de la pozitia zero. De atunci facem si noi dus ca oamenii, mai sunt variatii dar doar putin la inceput, apoi se stabilizeaza la temp. dorita.

Mergi la inceput