termopane: profil cu 5 camere izolatie

termopane: profil cu 5 camere izolatie | Autor: b_irina_c

Link direct la acest mesaj

Buna,

Am si eu o curiozitate.
Cum recunosc un profil cu 5 camere izolatie?

In martie 2005 am schimbat toate geamurile in casa, am pus teropane. Eu am platit profile Rehau cu 3 camere izolatie si sticla low-e.
Toate bune si frumoase pana in vara cand am observat ca usa de la balcon nu se mai inchide bine. La inceput am zis ca e o problema de garnituri deoarece nu mai izola fonic aproape deloc. La una dintre furtunile de asta vara am vazut cum zbura perdeaua, usa de la balcon fiind inchisa.
Acum o luna o luna geamul interior de la balcon a plesnit (partea fixa, fara nici o deschidere).

Am chemat de curand alta firma si mi-a zis ca n-am low-e pe nicaieri in casa, dar ca profilele ar fi cu 3 camere (desi nu parea convins de asta).

Va dati seama ca n-am incredere in noua firma si as vrea sa stiu daca e vreo diferenta intre profilele cu 3 camere si cele cu 5.
Sticla low-e am vazut cum se vericifica atunci cand a venit tipul de la firma noua, dar la profile n-am prins smecheria.

Multumesc anticipat de raspunsuri !

Irina, mami de Vladut (26.08.2005)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_ce spune:

Te rog,spune-mi si mie cum se verifica sticla low-e ,si eu am pus termopane si am ramas asa cu un gust de neseriozitate din partea firmei cu care am colaborat.Chiar as vrea sa ii verific putin.

Cred ca ar trebui sa mergi la o firma care are show room,acolo sunt expuse tot felul de profile si vezi ce si cum.


mihaela si ANA MARIA 27.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Nu poti sa iti dai seama numai daca profilele sunt in sectiune.Deoarece si profilul cu trei cat si profilul cu cinci camere au aceeasi adancime.Trebuie sa cunosti bine profilele sa le poti identifica o data ce sunt sudate.
La sticla exista o metoda empirica.Cu bricheta.Daca e sticla low-e si aprinzi o bricheta in fata geamului,trebuie sa se vada trei flacari in sticla.Si mai exista niste aparate speciale de identificat sticla ,pe care le poti gasi la firmele de profil.

Sheherezada si Maia-Iulia

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Mihaela metoda de verificare a sticlei e cea expusa de Sheherezada.

Sheherezada multumesc de raspuns. Aveam eu o presimtire ca nu am cum sa verific, dar treaba cu bricheta imi daduse sperante.

Irina, mami de Vladut (26.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Ba da se pot identifica. Eu am si cu 3 si cu 5 camere. Din pacate cele cu 5 nu au aspectul asa de placut ca cele cu 3. Sunt mai "butuganoase", mai bombate, pe cand cele cu 3 sunt mai finutze. Oricum, eu sunt mai multumita de cele cu 3 decat de cele cu 5. Tot de la Rehau am si eu, insa sunt f multumita. Deocamdata...

Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

b_irina_c
april depinde de tipul de profil folosit si de cod.Daca o firma vrea sa te pacaleasca,poate si tu habar nu ai.Am facut ofertare-proiectare si stiu ce vorbesc.

Sheherezada si Maia-Iulia




Poze

Mergi la inceput