Retete rapide - 2

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns wana1105 spune:

Super retete!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xela_07 spune:

Salata de rosii cu mozzarella

Se amesteca rosii chery rupte in jumatate, busuioc verde, masline fara samburi, mozzarella bucati mici si paine prajita tot bucatele.

Pe cat e de simpla pe atat e de buna. Pofta mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xela_07 spune:

Spaghetti cu ton si bread crutons

Se trag la tigaie 3 catei de usturoi , 1 ardei iute verde si o conserva de ton. Se adauga pastele fierte si se scoate totul pe farfurie. Deasupra se pun framituri de paine prajite in ulei cu rozmarin si scoase in prealabil pe un servetel absorbant.

Pofta mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xela_07 spune:

Penne alla arabiatta

Se trag la tigaie 2 catei de usturoi si 1 ardei iute verde. Se adauga o cutie rosii decojite, sare, piper, busuioc verde si pennele fierte. Se scot pe farfurie si se servesc cu parmezan ras.

Pofta mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xela_07 spune:

Mic dejun la tigaie

Se trag la tigaie carnati grosi taiati rondele, cateva ciuperci taiate bucati, bacon, rosii feliute si se adauga 3 oua batute. Se dau la cuptor 3 min.

Pofta mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Strudel Tirolez (sarat)

Ingrediente
1 foietaj, 150 gr. sunca, 150 gr. cascaval, 1 conserva de champignon feli de 200 gr., 1 ou

Mod de preparare
Se taie sunca si cascavalul feliute. Se intinde foietajul in tava in care in prealabil se pune hartie de copt. Se formeaza un strat suprapus de sunca pe toata lungimea strudelului se lasa liber ultimii 2-3 cm de la capete, deasupra se fromeaza al doilea strat de cascaval si al treilea strat de ciuperci. Se ruleaza cu atentie foietajul, se apasa bine pe margini ca sa nu iasa compozitia si se unge cu oul batut pe deasupra. Se baga la cuptorul incins la 180 grade C pt 35-40 minute.

Este delicios, atit cald cit si rece.

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 www.shutterfly.com/view/pictures.jsp" target="_blank">2006-2007www.dropshots.com/alice2004" target="_blank"> Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biancadinica spune:

Buna ziua! Este prima mea interventie pe acest site. Mi l-a recomandat o buna prietena in ideea ca voi afla lucruri interesante in momentul cand voi avea un copil. Dar pana atunci constat ca gasesc multe alte lucruri interesante.
O sa va propun si eu o reteta de desert, foarte usoara:
intr-o tava puneti doua randuri de biscuiti, pe care veti turna un sirop clasic din apa, zahar si esenta de rom.Peste biscutii insiropati puneti doua budinci de vanilie preparate conform retetei de pe plic. Peste budinca se pun mere (1 kg)rase si calite cu zahar si scortisoara, iar deasupra frisca (eu folosesc vegetala. Pentru a-i da un aspect mai frumos, puteti rade ciocolata peste frisca. Ce e interesant e ca taind-o in portii mai mari, o puteti servii ca un tortulet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

quote:
Originally posted by anka.san

gonghy,
reteta ta a iesit grozav . multumim mult.

anca si bebe (23 sapt)




SUBSCRIU!
M-am "batut" cu al meu pe mancare...multumim mult ptr reteta!



Nikole,mami lui albastrel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:



Multumesc fetelor de apreciere.
Alaltaieri am facut reteta din nou si intamplator a venit hasbantul acasa cu prietenul lui si eu tocmai ce o terminasem era fierbinte si i-am asezat la masa.
Si spune tipul:"Sunt cele mai faine paste pe care le-am mancat vreodata!"
Eu i-am spus ca face misto dar el nu si nu ca daca nu-i place ceva spune si nu se atinge de mancare ca i se face rau.
Deci am mai capatat inca un fan la pastele mele.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93574
Povestea fetitei noastre
http://community.webshots.com/user/gonghy
Poze cu noi
Laura si bebe Maya 19.09.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

DOVLECEI LA GRATAR CU USTUROI
Cantitati...dupa nevoi
Se curata dovleceii, se taie rondele nu prea groase, se frig la gratar. Separat se pregateste un mujdei de usturoi cu ulei de masline, sare, suc de lamaie si iaurt/smantana, frecat bine-bine. Acesta se toarna peste dovleceii proaspat luati de pe foc. Si gata!

naty 15+ cu
http://bd.lilypie.com/FYlVp3.png

Mergi la inceput