Retete rapide - 2

Retete rapide - 2 | Autor: georgiana 1000

Link direct la acest mesaj

Retete rapide 1


RETETE RAPIDE 0-30MIN
Aperitiv crocant cu ton

Ingrediente:
2 conserve ton in apa, 3-4 castraveti murati, 3-4 linguri maioneza, piper, felii prajite de paine
Mod de preparare
Se scurge bine tonul de apa, se taie castravetii murati marunt (si se storc in pumn). Se amesteca toate ingredientele intr-un castron si se serveste pe paine prajita.


Ciuperci umplute mocanesti
Durata
20 min

Ingrediente:
1 kg ciuperci albe de pasune sau champion, 250 g brinza de oi, 1 legatura de marar, piper dupa gust

Mod de preparare
Ciupercile se spala cu apa rece si li se rup cozile, cu grija, sa nu se sparga palaria. Se usuca in prosop de bumbac, apoi se pun pe gratarul incins, cu lamelele in sus in care se pune brinza data prin razatoarea mica si amestecata cu mararul tocat marunt si piper dupa gust. Se frig la jar potrivit pina incepe sa se topeasc brinza.

Mod de servire
Cu mamaliguta rece si un fir de ceapa verde si vin rosu sau o bere blonda de la gheata

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgiana 1000 spune:

Salau cu Maioneza
Ingrediente:

1-2 pesti (salau), 2 oua, ulei, morcovi, radacini de patrunjel, ceapa, cartofi, sare si cateva boabe de piper.

Preparare:

Se pun la fiert morcovi, radacini de patrunjel, ceapa, cartofi, sare si cateva boabe de piper. Dupa ce au fiert bine legumele, se pune si pestele, care se lasa inca 3-4 minute dupa ce apa da in clocot, dupa care se scoate. Se lasa sa se raceasca putin si se dezoseaza. Se aseaza pe o farfurie mai mare sau un platou, intai jumatate de peste (sau 2 jumatati, daca aveti 2 pesti), se acopera cu putina maioneza iar deasupra se pune si restul de peste.

Maioneza trebuie sa fie light. Daca o faceti acasa, adaugati suc de lamaie. Se orneaza cu morcovii si radacinile de patrunjel taiate marunt. Daca vreti sa faceti salata din peste cu maioneza, taiati pestele marunt, amestecati cu morcovii, cartofii si radacinile de patrunjel, de asemeni taiate, si cu maioneza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea81 spune:

Va rog sa ma ajutati si pe mine: m-am casatorit acum o luna, si saptamana viitoare imi vin socrii in vizita ...imi puteti spune ce sa le pregatesc? Stiu sa fac supe si ciorbite foarte bune, dar ma lasa "experienta" la antreuri si felul 2! Ma puteti invata sa pregatesc niste aperitive mai deosebite?(daca se poate si usor de facut, este si mai bine, nu de alta, dar nu am timp!!!)...la deosebit ma gandesc la ceva mai ingenios!!! Ca stiu ca le-ar face maaareee placere, si as vrea sa evit sa le pun platouri numai cu salam, sunca, branza si masline!!!! Cu multumiri, Andreea

Andreutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxy07 spune:

Buna fetelor.

Am si eu o reteta rapida pentru bebei.

MERE COAPTE CU SCORTISOARA

Ingrediente: 2-3 mere, o lingura si jumatate de scortisoara macinata si zahar 2 linguri

Prepareare: Se spala merele, se taie in jumatati pentru a li-se scoate samburi si apoi in sferuturi. Se pun intr-o olicica, se toarna apa (plata folosesc eu) dar sa nu le acopere, apoi se adauga zaharul si scortisoara. se fierbe pana ce merele s-au inmuiat si a mai scazut apa. Se fierbe la foc incet.

Fata mea adora aceasta delicatese.

Sper sa va placa si voua sau bebeilor vostri


[url=http://vsdi.net/count][/url]

[url=http://www.youngnutrition.net]www.youngnutrition.net/member/tickers/57568/ticker2.png" border="0">[/url]

[url=http://www.photobucket.com/albums/k281/sparkletags2/names/B/bianca.gif][/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alin@ spune:

Am si eu o reteta de zacusca f rapida si f buna:
caliti o ceapa si un ardei gras, adaugati cateva ciuperci si lasati la calit cu capacul pus. Apoi adaugati vinete coapte(eu cumpar congelate), bulion si condimente. pofta mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elodie spune:

quote:
Originally posted by osna


legume cu cascaval

250g ciuperci din conserva
o ceapa mare sau 2 mai mici
250g rosii mici
4 oua
4linguri smantana
200g cascaval
sare,piper,vegeta
o lingura de unt
1 ardei taiat cuburi fine(daca vreti)

ceapa si ciupercile se taie marunt si se pun la calit.rosiile se taie in 2 sau in 4 si se adauga si ele.ouale se amesteca cu smantana ,condimente.se toarna peste legume si se lasa vreo 10min la foc foarte mic acoperite cu un capac.
dupa vreo 5 min se pune si cascavalul taiat felii subtiri si se lasa sa se topesca.




Imi palce reteta asta.O incerc neaparat!

http://www.totsites.com/tot/elodie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loriangi spune:

va trimit si eu o reteta care merge foarte bine si pentru copii mici:Ciulama de ciuperci:se firb ciupercile,separat se incinge putin unt in care se dizolva 2 lingurite de faina si se stinge cu putin lapte dulce.dupa aceea se pun si ciupercile fierte si taiate ,se condimenteaza cu sare ,piper si usturoi.cand este aproape gata se pune smantana si verdeata ,dupa gaust.se serveste cu mamaliguta

aaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loriangi spune:

pentru KIM:pui taratele de seara intr-un pahar cu apa si dimineata strecori si adaugi in apa o lingurita de miere de albine (daca copilul are peste 1 an)

aaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

salata cu ton si avocado

paste
1 cutie ton maruntit
1 avocado
1 ardei gras
1 rosie
ceapa verde
masline
maioneza sau iaurt
lamaie-zeama

se fierb pastele(cam jumatate de punga!)
se amesteca cu tonul scurs de ulei,ardeiul taiat feliute,rosia feliute,avocado taiat cubulete apoi se pun maslinele si ceapa tocata marunt si la final se adauga maioneza si sare dupa gust/sau cine nu suporta maioneza poate pune iaurt,dar e mai gustoasa cu maioneza!


e simplu de facut si gustoasa,pofta buna!

Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florentza spune:

CHEC - "Florentza" 5 oua,1 cana zahar,1 cana faina,1\2 cana ulei+ 5 linguri apa fiarta.Se bat albus. spuma tare , se adauga pe rand zaharul, se pune ulei in care a fost pus 5 linguri apa clocotita.Apoi galbenusurile batute cu putina sare si la sfarsit faina.Optional stafide ,rahat sau nuca.Se poate opri cateva linguri de compoz. care se amesteca cu 2 lingurite de cacao .Aceasta compoz. se toarna deasupra si se trece cu furculita usor pt. a patrunde sau se lasa asa si in timpul coacerii se lasa ea in interior.Se coace in tava unsa si tapetata cu faina in cuptorul preincalzit.Pt.aspect se pudreaza cu zahar vanilat sau se face o glazura de ciocolata astfel: o ciocolata simpla (100 gr.)se pune pe foc mic cu 2 linguri de apa si se amesteca pana se topeste apoi se pune imediat pe chec cu o ling. si netezind cu un cutit. BUN SI USOR DE FACUT.IL RECOMAND DIN SUFLET...Cu drag,Florentza.

Florentza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura83 spune:

Buna fetelor, eu o sa va zico reteta de paste si un tort super rapid.

Pastele
Aveti nevoie de 1 punga de paste, eu de obicei fac cu pene rigatte, le firbeti cum scir pe punga.
Intr-o tigaie pune-ti o felie de unt sau ulei de masline, taiati cateva felii de sunca(in functie de cate portii vreti) si le prajiti pana se rumenesc, apoi adaugati un pahar de smantana si niste cascaval razalit si sare ,piper.
Dupa ce stoarceti pastele le turnati in tigaia in care ati facut sosul si le amestecati bine si le lasati la foc mic cam inca un minut.

Tortul
500gr frisca vegetala (eu de obicei folosesc hulala) se bate dupa care se adauga 4 iauturi fructe 125 gr sau unul de 500 gr si doua gelatine.gelatina o faceti cum scrie pe plic. Intr-o oala mare (cc 5 litri) asezati o folie/punga si asezati fructe dupa care asezati un rand de crema, apoi un rand de piscoturi inmuiate in compot,apoi iar un rand de crema, iar un rand piscoturi si tot asa pana terminati crema. Daca vreti puteti pune si fructe in crema sau intre randurile de crema si piscot. Il lasati la rece de seara pana dimineata.Apoi il intoarceti.
Puteti sa il ornati cu frisca, dar daca asezati fructe pe fund o sa aiba un aspect super.

Pofta buna!

Mergi la inceput