Lipsa de fier, ce fac?

Lipsa de fier, ce fac? | Autor: luciana12

Link direct la acest mesaj

In urma unor analize de sange, i-a iesit fetitei mele de 3 ani o lipsa cam mare de fier. N-am ajuns sa iau hartia de analiza, dar mi s-a spus ca are o lipsa de fier "din depozit" si ca e de 25 (valoarea normala fiind de la 30 si ceva in sus...). E intr-adevar palida, nu prea se da in vant cu mancarea, in rest, e destul de vioaie. Ar trebui o schema, dar doctorul de familie (care e si pediatru) ma amana mereu cu schema asta, ca n-are timp, ca e vreo urgenta, etc. Stiu ca trebuie sa ia fier hausmann (l-am si cumparat, sirop) dar nu prea stiu, la 13,400 kg. cat are fetita, si la concentratia scazuta de fier, cum si cat sa administrez acest hausmann? O sa astept si parerea doctorului, dar m-ar ajuta mult sa mai aflu si alte opinii. Cu multumiri,

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

Luca la 1 an si 3 luni a luat Fer-sol, picaturi, cate 10 pic de 3 ori / zi la 11 kg, timp de 2 luni. Se incepe cu cate o picatura de 3 ori/zi si se creste zilnic pana la 10 pic de 3 ori/zi. de asemenea, ne-a zis dr. cate o pastila de acid folic o data pe sapt, in aceeasi zi a saptamanii.

Lalilu-mama Mariei si a lui Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Pe langa tratamentul cu Fe, da-i LINTE! E cea mai bogata in Fe dintre toate legumele (mult mai mult decat spanacul de ex).
Si eu i-am dat Fier la al meu, cnd avea 18 luni.
Fi atenta ca de la lipsa de Fe se imbolnaveste mult mai rapid. Imunitatea si Fe se pare ca sunt strans legate.


Tu spui ca iubesti florile, dar le tai si le pui in vaza.
Zici ca iubesti cainii, dar le pui zgarda si ii tii legati in lant.
Te lauzi ca-ti plac pasarile si le inchizi in custi mititele...
Cand spui ca ma iubesti mi se face frica. (Jean Cocteau)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ame-mih spune:

Si noi am avut o astfel de problema cand baiatul cel mare era mai mic. La noi nu a fost nevoie de Fe din medicamentatie pentru ca lipsa era oarecum la limita. Noi i-am dat Fe din alimentatie. Iti spun asta pentru ca pe linga medicament ii poti da si alimente cu Fe mai mult. Ii dadeam de 2 ori pe saptamana ficatei de pui, salata de sfecla rosie la greu (dar sfecla nu fiarta ci coapta), patrunjelul verde il puneam tocat proaspat in ciorbita lui, spanac etc. Baiatul meu cel mare si acum este inebunit dupa salata de sfecla rosie.
Amelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Carne, carne, carne...
Fripturi, fripturi, fripturi...
(asta pe langa tratamentul prescris de medic) - asa am rezolvat lipsa de fier a fetei mele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rarutu spune:

in urma analizelor este bine, daca si dr. ti-ar recomanda sa-i faci electroforeza hemoglobimei, care se face la institutul de hematologie. trebuie stabilita foarte clar. eu am ajuns la 31 ani sa aflu ca am betatalasemie minora. cat fier as lua nu o sa ajung la lumita inferioara niciodata, in plus daca mi se administreaza fier nu se va duce in sange, ci se va depune pulmonar. este un fel de boala care se mosteneste in proportie de 50%. si cand eram mica in urma analizelor nu imi iesea bine fierul. noroc cu dr. de familie care a avut inspiratia sa ma trimita sa-mi fac aceasta analiza. eu nu am voie sa iau fier. inaite de a lua fier trebuie sa stii pe ce te bazezi. si eu am un baietel de 2,4 ani care din fericire nu are aceasta problema. pentru siguranta ta si fetitei tale vorbeste cu medicul pediatru si stabiliti impreuna. nu-i administra fier fara sa ai o baza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciana12 spune:

Linte! Ce idee buna! Numai ca nu stiu cum sa o prepar, mai ales ca e un aliment nou pt. ea, cu ce cantitate sa incep, oare? Nici fasole uscata nu a mancat pana acuma..dar parca e mai buna lintea. Dar oare nu se constipa de la ea? Sau, dimpotriva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Se gateste ca si fasolea uscata. Iar la 2 ani eu zic ca e ok. Aici (in Fr), i-au dat la al meu la cresa linte de la 18 luni. Eu nu ii dadeam ptr ca mi se parea ca e grea ptr el, si am aflat ca el e innebunit dupa ea



Tu spui ca iubesti florile, dar le tai si le pui in vaza.
Zici ca iubesti cainii, dar le pui zgarda si ii tii legati in lant.
Te lauzi ca-ti plac pasarile si le inchizi in custi mititele...
Cand spui ca ma iubesti mi se face frica. (Jean Cocteau)

Mergi la inceput