Aerisirea caloriferelor

Aerisirea caloriferelor | Autor: Georox

Link direct la acest mesaj

Spuneti-mi va rog cum se aerisesc calorifele.Au dat caldura toate, dar ieri s-a facut revizie, iar azi functioneaza numai cel dn bucatarie, iar cele din sufragerie si dormitor sunt calai. Avem si o fetita de 1 an si 3 saptamani si trebuie sa fie cald.Ne-am mutat de curand si nu am mai avut astfel de probleme. Va multumesc anticipat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Normal operatia aceasta se face inaintea iernii cind inca nu se pune caldura (nici eu n-am facut-o ) .
Se opreste alimentarea calorifelor cu apa iar apoi se desurubeaza capatul din partea inferioara a caloriferului ,este un fel de capat de teava fara robinet ,doar cu un capacel care se afla intotdeauna intr-un colt de jos al caloriferului.
Acum eu nu stiu ce fel de tip de calorifere ai tu ,la noi m-am uitat si exista acest "robinet"
Doar ca n-am facut-o nici noi cind trebuia si acum am doua calorifere moarte si eu chit ca sint pe centrala propie este prea tirziu sa opresc acum centrala si se aerisesc!
Asa-mi trebuie daca nu sint in stare sa ma gindesc "vara la sanie si iarna la caruta!"
Multa bafta!

mamica fericita de baiat mare !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

E complicat si se face mult mizerie daca nu ai robineti sau ventile de aerisire, asa c amai bine suna la radet si vin ei sa faca asta, sau si mai bine sa aeriseasca toata coloana blocului si apoi si caloriferele la voi.
Daca ai ventil sau robinet inchizi returul si deschizi ventilul/robinetul si stai cu galeata si scoti apa pana nu mai iese cu aer. Apoi inchiz, dai drumul la retur si gata. Teoretic dupa asta ar trebui sa se incalzeasca.
Eu fac operatiunea asta in dormitor aproape zilnic

Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

La multi ani tutoror in 2010, sa aveti un an bun!

Am si eu o problema cu un calorifer(in camera) la o garsoniera pe care o avem in Bucuresti,mi-au spus chiriasii ca nu mai se incalzeste decat partial, au chemat un instalator si au zis ca trebuie sa vina cei de la radet sa opreasca apa si apoi sa se uite el sa vada daca e vorba doar de aerisire sau sunt infundate cu mizerie. Dar am inteles ca trebuie platita apa care se consuma si n-am inteles prea bine este vorba doar de apa care se goleste din calorifer sau toata apa din bloc? Precizez ca este la etajul 8(ultimul).

Ma poate lamuri cineva, ce costuri cu apa ar fi?

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna tuturor,

aerisirea caloriferelor se poate face indiferent daca sunt conectate la incalzirea blocului sau la centrala termica proprie.

la caloriferele noi exista un mic ventil de aerisire, este situat in capatul opus robinetului de reglare a caldurii. acel ventil este din plastic, are un mic orificiu, ventilul se poate rasuci foarte usor astfel incat gaurica sa fie orientata in partea de jos; apoi, cu o surubelnita plata se desface treptat surubul aflat in mijlocul ventilului, iar sub gaurica ventilului puneti un vas (lighean, galetusa de plastic, etc.); asteptati sa iasa aerul si o parte din apa din calorifer, apoi se strange bine surubul la loc.

la caloriferele vechi din fonta este mai greu de facut aerisirea daca nu au montat un robinet sau un ventil; in general se goleste instalatia de incalzire a blocului (se face solicitare la furnizorul de caldura sau la punctul termic de care apartine blocul); cel care solicita golirea instalatiei va plati operatiunea de golire si reumplere a instalatiei, iar suma (ce reprezinta contravaloarea apei care este evacuata si incarcata) se va achita ori in momentul solicitarii, ori se va regasi pe factura de incalzire a blocului iar administratorul/contabilul va repartiza suma respectiva la apartamentul unde s-a facut aerisirea instalatiei.

mai exista o ultima varianta nefericita : daca in timpul anului s-au facut ceva lucrari de schimbare sau modernizare la instalatiile de caldura (conducte sau subsolul blocului) este foarte posibil ca "meseriasii" sa-si fi facut treaba prost si sa monteze/conecteze invers turul si returul instalatiei de incalzire a blocului, situatie in care caloriferele se vor incalzi partial sau deloc. rezolvarea situatiei o vor face tot cei de la furnizorul de caldura.

christel, la voi e o situatie optima, se poate goli instalatia partial, doar pentru un etaj sau maxim doua, avand in vedere ca stati la ultimul etaj. asadar, nu veti plati toata apa evacuata si reincarcata pentru toata reteaua de incalzire din bloc. totul tine insa si de bunavointa si intelegerea celor de la radet, pot goli partial sau total apa din instalatie.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
Printesa mea este in concursul Pampers, aici
http://concurs.pampers.ro/gallery_details.php?id=1068 si http://concurs.pampers.ro/gallery_details.php?id=1043
Multumim pentru orice vot primit !

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deedeekaa spune:

Buna,

Am o problema va rog mult daca ma puteti ajuta cu o parere:

In urma efectuarii unei lucrari de renovare, dupa 1.5 luni la cotul care pleaca din bucataria mea
din conducta principala a blocului spre caloriferul din sufragerie am o scurgere de apa si probabil se va face o balta
curind... S-a incercat lipirea tevii dar degeaba, e necesara schimbarea acelui cot de cupru.
Presedinta si restul locatarilor au spus ca voi plati eu costurile cu aerisirea (descarcarea/ reumplerea cu apa calda
a caloriferelor din cele 16 apartamente ale scarii) pentru ca problema este strict in apartamentul meu, situat la parter).
Intrebarea e: e normal sa platesc eu aceste costuri si pentru cei care au o parere.. la cat s-ar ridica pretul pentru
aceata operatune?
PS: nu se pune problema sa recuperez banii de la instalatorul de cartier care a montat teava acum putin timp, pentru ca
nu este fimra

Multumesc mult,

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Da, in mod normal daca se goleste instalatia costurile pica in sarcina cui repara, daca era o defectiune la coloana atunci era parte comuna a blocului si plateau toti. Nu stiu sa-ti spun cam cat ar fi.
Inteleg totusi ca nu e o fantana arteziana in bucataria ta. Cred ca un recipient ceva sub cotul respectiv poate sa amane rezolvarea problemei pana la primavara.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Da, se goleste pe cheltuiala ta.
Insa ar trebui sa existe robineti, ca sa se inchida/goleasca doar coloana de care-i legat caloriferul cu pricina, nu toate caloriferele de la toata scara.
Pretul de asta depinde.
Si e cam "discutabil", adica am vazut ca in alte parti te cam targuiesti cu administratorul. Te poti astepta la min 50 lei, dar si 100-150 lei.
Eu nu as sta prea linistit, sub presiune nu prea stii ce se intampla pana la primavara.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Georox

Spuneti-mi va rog cum se aerisesc calorifele.Au dat caldura toate, dar ieri s-a facut revizie, iar azi functioneaza numai cel dn bucatarie, iar cele din sufragerie si dormitor sunt calai. Avem si o fetita de 1 an si 3 saptamani si trebuie sa fie cald.Ne-am mutat de curand si nu am mai avut astfel de probleme. Va multumesc anticipat.


Pai daca tot au facut revizie desteptii de ce nu au facut si aerisirea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deedeekaa spune:

Lucrarea e acum in desfasurare, de 4 ore.. S-a oprit caldura pe toata scara si urmeaza acum aerisirea, totul datorita acelui cot de cupru din bucataria mea care pleaca la teava comuna de caldura, care nu a fost bine montat de instalator in urma cu 1 luna.. Am inteles ca ar fi fost mai simplu daca nu stateam de ex. la parter :) Multumesc de informatii, inteleg ca nu sunt costuri astronomice drept pagube pe care le voi suporta pentru aceasta interventie asupra consumului scarii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deedeekaa spune:

Am o informatie recenta: nu se poate achita vreo suma pentru golirea si reumplerea instalatiei de caldura a scarii care sa fie imputata strict apartamentului care are o problema, pentru ca furnizorul de servicii nu are pe factura vreo rubrica separata cu aceasta valoare. Se poate citi contorul general inainte si dupa terminarea lucrarii, de un oficial Radet, care pentru a se deplasa trebuie sa primeasca o cerere iar in cazul acestor situatii care reprezinta urgente pentru noi, nu vin imediat ca sa faca citirea. M-am gandit sa impartasesc aceste lucruri pentru ca poate se vor mai lovi si alte persoane de aceleasi intrebari.
Diana

Mergi la inceput