Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Femina intim

pot ramane gravida in perioada nefetila?

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

Tecky
Tecky
membru matur

Romania
Bucuresti

2608 Mesaje
3 Prieten(i)

Trimis la - 20/10/2007 :  20:41:23 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite Tecky un Mesaj Privat

pot ramane gravida in perioada nefetila?

Buna mamicilor si viitoarelor mamici.Am tot auzit ca o femeie poate ramane gravida si in perioada nefertila.Am 2 prietene care au ramas gravide in perioada nefertila desi aveau CM regulat deci perioada fertila putea fi calculata cu precizie,Stie cineva mai multe?
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

Editat de - Sheannamp on 21/10/2007 01:30:43
lilach
lilach
membru junior

Israel, Haifa (Oradea)
1399 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 20/10/2007 :  22:20:33 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luililach Adauga semn de carte la raspuns Trimite lilach un Mesaj Privat
Da! se poate ...asa am ramas de 3 ori...si 3 copii...de care sint foarte mindra.

"Un sfirsit e un inceput..."

ella&com.
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
darleena
darleena
Mami de aricioaica

Romania, Bucuresti
1266 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 20/10/2007 :  22:54:46 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luidarleena Adauga semn de carte la raspuns Trimite darleena un Mesaj Privat
E relativ spus "perioada nefertila" pentru ca daca ai ramas insarcinata, inseamna ca erai in perioada fertila dar nu stiai.
Practic ovulatia s-a produs mai devreme sau mai tarziu.
Asa am ramas si eu: cu un ciclu regulat-ceas, la 28 de zile, am prestat cand deja dupa calculele mele se terminase perioada fertila de aproape 5 zile.
Si in maxim 2 saptamani astept sa vad ce am produs in acel moment "nefertil"

37+ si baby Kara

AMR 3 saptamani
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
marcellinna
marcellinna
mama de Soare cu picioare

Italy,
520 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 21/10/2007 :  02:17:11 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite marcellinna un Mesaj Privat
Treaba cu perioada fertila doar in teorie e batuta-n cuie.
Corpul unei femei nu e un ceas elvetian chiar daca are ciclu regulat.
Credem noi ca stim care-i perioada fertila , in realitate doar corpul nostru stie ce si cum face.
m_monique
m_monique
membru senior

Romania, Bucuresti
3896 Mesaje
13 Prieten(i)
Trimis la: - 21/10/2007 :  15:13:18 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite m_monique un Mesaj Privat
teoretic in perioada nefertila nu se poate ramane insarcinata.
dar cum pe copii ii da Dumnezeu, el stie mai bine.

Andrei (16.12.2006)
poze
botezul lui Andrei
Alexa Ioana
Alexa Ioana
mamica de brotacica

Donator desprecopii.com
 Romania
2335 Mesaje
7 Prieten(i)
Trimis la: - 21/10/2007 :  15:25:26 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Alexa Ioana un Mesaj Privat
pai in perioada nefertila clar nu poti ramane gravida. doar ca, dupa cum spuneau si fetele, nu poti stii exact care e perioada fertila si care nu (chiar daca ai ciclu la fix 28 de zile) decat daca faci o monitorizare a ovulatiei. adica mergi zilnic sau din doua in doua zile la echograf... doar asa poti vedea cam ce se intampla cu foliculii...
dar, cum spunea cineva, organismul nu e un ceas elvetian... intr'o luna se poate sa ovulezi de mai multe ori, sau deloc...
deci e extrem de relativa... teoria
(si nici daca vezi clar ca ovulezi nu'i sigur ca ramaii insarcinata... sunt mult prea multe variabile implicate... )

Pijamalutze pentru copilasi!

S-au dus ai mei prieteni, s-a dus si acea clipa,
Mai zboara fiecare batand dintr-o aripa...

eellyia
eellyia
membru incepator

Romania, Bucuresti
121 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 21/10/2007 :  19:42:09 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luieellyia Adauga semn de carte la raspuns Trimite eellyia un Mesaj Privat
Eu folosesc metoda urmaririi mucusului cervical (consistenta, culoare, aspect). Intr-adevar, chiar daca ai CM regulat, nu inseamna ca ovulatia se instaleaza mereu in aceeasi perioada. Nu am ramas niciodata gravida, desi nu iau anticonceptionale si nu folosesc prezervativ. Nici chiar in perioada fertila nu m-am ferit; am folosit metoda coitus interruptus. Depinde totusi foarte mult de partener, cat de mult poate controla momentul ejacularii. (Deci, nu e o metoda sigura, desi observ ca pana acum a functionat perfect in cazul meu).Iata un link util, unde puteti afla indicatorii ovulatiei: http://www.fertilityuk.org/nfps25.html#indicatorsoffertilityslug

Editat de - eellyia on 21/10/2007 19:47:11

iuliana_2007
doscendo discimus

Romania, bucurestiBUCURESTI
2098 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 21/10/2007 :  22:57:41 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite iuliana_2007 un Mesaj Privat
POti sa iti dai seama ca esti in perioada fertila dupa temperatura din interior.Atunci cand esti fertila temperatura creste cu un grad.Si asa poti sa iti controlezi corpul ca sa nu ai surprize.

"Cand vrei sa lauzi un copil lauda-i faptele, nu-l lauda pe el.
Facand astfel vei incuraja comportamentul, nu mandria."

Criss75
Criss75
soacra in devenire

Romania, targu muresMURES
2875 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 22/10/2007 :  07:32:32 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiCriss75 Adauga semn de carte la raspuns Trimite Criss75 un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by iuliana_2007

POti sa iti dai seama ca esti in perioada fertila dupa temperatura din interior.Atunci cand esti fertila temperatura creste cu un grad.Si asa poti sa iti controlezi corpul ca sa nu ai surprize.

"Cand vrei sa lauzi un copil lauda-i faptele, nu-l lauda pe el.
Facand astfel vei incuraja comportamentul, nu mandria."

Dar e totusi o metoda riscanta si te poti trezi cu o sarcina nedorita.

Criss si Alex
Alexa Ioana
Alexa Ioana
mamica de brotacica

Donator desprecopii.com
 Romania
2335 Mesaje
7 Prieten(i)
Trimis la: - 22/10/2007 :  10:39:11 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Alexa Ioana un Mesaj Privat
ca sa'ti poti forma o idee despre modul in care iti creste temperatura bazala in perioada ovulatiei trebuie sa iti faci graficul cel putin 2-3 luni, ca sa poti stabili o oarecare "regula". si in plus, temperatura bazala nu creste in momentul ovulatiei, ci la 24-36 de ore dupa eliberarea ovulului... deci nu e o metoda buna de evitare a unei sarcini nedorite, ci eventual poate functiona (la unele femei) daca incerci sa ramai insarcinata...
si oricum, e extrem de relativ... organismul nu functioneaza exact la fel in fiecare luna...

Pijamalutze pentru copilasi!

S-au dus ai mei prieteni, s-a dus si acea clipa,
Mai zboara fiecare batand dintr-o aripa...

Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com