pot ramane gravida in perioada nefetila?

pot ramane gravida in perioada nefetila? | Autor: Tecky

Link direct la acest mesaj

Buna mamicilor si viitoarelor mamici.Am tot auzit ca o femeie poate ramane gravida si in perioada nefertila.Am 2 prietene care au ramas gravide in perioada nefertila desi aveau CM regulat deci perioada fertila putea fi calculata cu precizie,Stie cineva mai multe?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

Da! se poate ...asa am ramas de 3 ori...si 3 copii...de care sint foarte mindra.

"Un sfirsit e un inceput..."

ella&com.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darleena spune:

E relativ spus "perioada nefertila" pentru ca daca ai ramas insarcinata, inseamna ca erai in perioada fertila dar nu stiai.
Practic ovulatia s-a produs mai devreme sau mai tarziu.
Asa am ramas si eu: cu un ciclu regulat-ceas, la 28 de zile, am prestat cand deja dupa calculele mele se terminase perioada fertila de aproape 5 zile.
Si in maxim 2 saptamani astept sa vad ce am produs in acel moment "nefertil"

37+ si baby Kara

AMR 3 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcellinna spune:

Treaba cu perioada fertila doar in teorie e batuta-n cuie.
Corpul unei femei nu e un ceas elvetian chiar daca are ciclu regulat.
Credem noi ca stim care-i perioada fertila , in realitate doar corpul nostru stie ce si cum face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

teoretic in perioada nefertila nu se poate ramane insarcinata.
dar cum pe copii ii da Dumnezeu, el stie mai bine.

Andrei (16.12.2006)
poze
botezul lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

pai in perioada nefertila clar nu poti ramane gravida. doar ca, dupa cum spuneau si fetele, nu poti stii exact care e perioada fertila si care nu (chiar daca ai ciclu la fix 28 de zile) decat daca faci o monitorizare a ovulatiei. adica mergi zilnic sau din doua in doua zile la echograf... doar asa poti vedea cam ce se intampla cu foliculii...
dar, cum spunea cineva, organismul nu e un ceas elvetian... intr'o luna se poate sa ovulezi de mai multe ori, sau deloc...
deci e extrem de relativa... teoria
(si nici daca vezi clar ca ovulezi nu'i sigur ca ramaii insarcinata... sunt mult prea multe variabile implicate... )




Pijamalutze pentru copilasi!

S-au dus ai mei prieteni, s-a dus si acea clipa,
Mai zboara fiecare batand dintr-o aripa...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eellyia spune:

Eu folosesc metoda urmaririi mucusului cervical (consistenta, culoare, aspect). Intr-adevar, chiar daca ai CM regulat, nu inseamna ca ovulatia se instaleaza mereu in aceeasi perioada. Nu am ramas niciodata gravida, desi nu iau anticonceptionale si nu folosesc prezervativ. Nici chiar in perioada fertila nu m-am ferit; am folosit metoda coitus interruptus. Depinde totusi foarte mult de partener, cat de mult poate controla momentul ejacularii. (Deci, nu e o metoda sigura, desi observ ca pana acum a functionat perfect in cazul meu).Iata un link util, unde puteti afla indicatorii ovulatiei: http://www.fertilityuk.org/nfps25.html#indicatorsoffertilityslug

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana_2007 spune:

POti sa iti dai seama ca esti in perioada fertila dupa temperatura din interior.Atunci cand esti fertila temperatura creste cu un grad.Si asa poti sa iti controlezi corpul ca sa nu ai surprize.


"Cand vrei sa lauzi un copil lauda-i faptele, nu-l lauda pe el.
Facand astfel vei incuraja comportamentul, nu mandria."


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Originally posted by iuliana_2007

POti sa iti dai seama ca esti in perioada fertila dupa temperatura din interior.Atunci cand esti fertila temperatura creste cu un grad.Si asa poti sa iti controlezi corpul ca sa nu ai surprize.


"Cand vrei sa lauzi un copil lauda-i faptele, nu-l lauda pe el.
Facand astfel vei incuraja comportamentul, nu mandria."






Dar e totusi o metoda riscanta si te poti trezi cu o sarcina nedorita.

Criss si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

ca sa'ti poti forma o idee despre modul in care iti creste temperatura bazala in perioada ovulatiei trebuie sa iti faci graficul cel putin 2-3 luni, ca sa poti stabili o oarecare "regula". si in plus, temperatura bazala nu creste in momentul ovulatiei, ci la 24-36 de ore dupa eliberarea ovulului... deci nu e o metoda buna de evitare a unei sarcini nedorite, ci eventual poate functiona (la unele femei) daca incerci sa ramai insarcinata...
si oricum, e extrem de relativ... organismul nu functioneaza exact la fel in fiecare luna...




Pijamalutze pentru copilasi!

S-au dus ai mei prieteni, s-a dus si acea clipa,
Mai zboara fiecare batand dintr-o aripa...


Mergi la inceput