Prieteni

Prieteni | Autor: ramiha

Link direct la acest mesaj

Am citit de curand un articol pe net, din care mi-a retinut atentia o idee pe care din pacate am constatat-o si eu pe propria piele.

"Am invatat ca o prietenie este testata cu adevarat abia cand la mijloc sunt bani. Si cu toate astea am invatat ca banii mereu vin si se duc."

Cred ca atunci cand cineva poate sa reunte la un anumit castig - sau un potential castig - pentru ca pune mai presus de el prietenia ta, omul acela iti este cu adevarat prieten. De multe ori, ne inselam asupra oamenilor. Cuvintele frumoase, plimbarile in parc si intalnirile duminicale... acestea toate sunt frumoase, dar vin anumite momente cand ajungi la citatul de mai sus.

Ce parere aveti? Este adevarat?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fania spune:

Nu cred ca o prietenie adevarata poate fi stricata de ceva atat de material precum banii.
Pentru un prieten adevarat faci totul, renunti la bani, la prioritatile tale si faci asta din suflet, pentru ca asa simti ca este firesc.
Avem prieteni daca stim sa-i pretuim si sa-i pastram alaturi de noi.
Prietenia este ceva mult mai profund si mai complicat.
Se intampla sa treaca uneori multe, multe duminici fara sa ne vedem dar stiu ca oricand am nevoie, ei sunt, exista cu adevarat, in viata mea si pentru asta ma simt mult mai bogata.
Multumesc lui Dzeu. ca ei exista:
PRIETENII MEI MINUNATI.

[poze]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Problema e ca, intr-adevar, prietenii adevarati ar trebui sa fie cum spune Fania......insa de multe ori in viata ajungem sa descoperim "cat de adevarati" sunt unii prieteni abia cand vine vorba de bani, de boli, de probleme.......asa ca.....adevarul este intotdeauna la mijloc! Personal, am vazut prietenii distruse de bani....desi eu una....n-as putea sa rup o prietenie pt. ca nu mi-am primit imprumutul inapoi (ma rog, poate doar in cazul in care ar fi vorba de bani foarte multi...si foarte munciti...sa fac asta) sau pt. ca amicul X castiga mai mult decat mine sau mai stiu eu ce motive stupide am auzit pe la altii.


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
CONCEDIU 2007

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Parerea mea ... evit sa dau sau sa cer bani imprumut de la prieteni, mai ales sume mari de bani. Asta pentru ca de-a lungul timpului am vazut suficiente cazuri in care prieteni foarte buni si de incredere au uitat sa inapoieze sume de bani iar cel care le-a dat a ajuns sa fie bun de plata. De exemplu o colega si-a girat una dintre cele mai bune prietene pentru niste electrocasnice. La un moment dat cea imprumutata a rupt toate legaturile, a plecat din oras, nu se mai stia nimic de ea iar cea cu imprumutul mai plateste si acum. Cu alta prietena am batut orasul zile in sir ca sa dea de una careia ii imprumutase bani - era avansul adunat cu greu pt o masina si doar la amenintari cu politia a cedat.

Fania - ba eu cred ca poate fi stricata. Adica daca prietenul pe care l-am imprumutat vine frumos si spune uite nu pot inca sa ti dau inapoi, mai dureaza e ok. Dar daca dispare in ceata, sau pur si simplu spune nu pot chiar daca e constient ca tu ai mare nevoie sa-i recuperezi cum e? Asta ma face sa pun clar sub semnul intrebarii sinceritatea prieteniei lui ...

Mamica de spiridus

Vacanta 2007-2 Mai si La casuta

Spiridusul in al treilea an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Creanga zice intr-una din povestile lui memorabile (Danila Prepeleac):"Frate, frate, dar brinza-i pe bani, barbate".
Eu nu dau imprumut decit celor care stiu ca mi-i dau inapoi.E pacat, dar asa se intimpla:prieteniile se pot strica de la bani.Sau evit sa profit de pe urma prietenilor. Prietenia este una, banii sunt alta.
Incerc sa nu le amestec.


Theiuta

Mami si Nicolas


Sanatosi sa fim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daraban spune:

e foare adevarat ca banii strica prieteniile. Si nu numai banii.Eu nu sunt de acord niciodata cu afacerile facute intre prieteni,deoarece mai devreme sau mai tarziu,se stica prietenia din cauza problemelor legate de acea afacere.
Si cum zicea cineva:nu cunosti un om nicioadata cu adevarat,nu poti spune despre nimeni 100 % este prietenul meu,pt ca nu stii cand te poate dezamagi.

dana si deliutza mamatutza

delia luna a 6-a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiha spune:

eu am racit relatiile cu o prietena care mi-a "tras teapa" de 200.000...
suma este nesemnificativa, dar modul in care s-a fofilat ca sa nu-mi returneze acest imprumut spune multe... daca imi spunea in fata "nu am" nu era absolut nici o problema, dar ea a recurs la niste abureli pe care nici un copil de 3 ani nu le crede... nu sunt suparata pe ea, vorbim (nici o vorba de bani desigur, nici de la mine, dar nici de la ea), ne intrebam de sanatate, dar de prietenie nu mai poate fi vorba. Pentru ca nu mai am incredere in ea. Iar fara incredere nu poate exista prietenie.

Deci, iata inca un caz in care prietenia a fost testata cu bani. Parerea mea este ca atunci cand e in joc o miza materiala, incepe sa iasa la iveala caracterul omului.

Mergi la inceput