propozitii disparute

propozitii disparute | Autor: Oliv75

Link direct la acest mesaj

Buna,
Acum cateva minute o prietena de pe forum care e putin mai abatuta m-a rugat sa deschid un subiect dragutz ca s-o mai inveselesc si pentru ca sunt docila m-am si conformat
Cred ca mai degraba subiectul ar trebui sa se numeasca "remember before '89" intrucat, veti vedea, exemplele de atunci sunt, dar au un farmec ciudat pentru cei care-au trait acea vreme. S-au vorbit atatea lucruri grave dar mult mai indicat pentru sanatate e sa ne amintim de cele care atunci erau "ingrozitor" de normale, iar acum ne pot amuza.
Plasele. Un cuvant care acum nu-l mai folosim atat de des, dar atunci era la ordinea zilei. Era jale daca plecai la cumparaturi fara plasa ca riscai sa te intorci cu produsele in mana. Parca mi-o aduc aminte pe maica-mea, care atunci cand ieseam pe usa, urla "Sa nu uiti plasa".
Referindu-ne strict la propozitii cine le poate uita pe clasicele "Dati cate 1 kg sa ajunga la toata lumea", "Oare mai apucam si noi?", "Primim sticle la schimb" sau "La ce e coada asta?". Astia din Bucuresti cica au dus-o mai bine, eu am crescut in provincie si stateam la coada la orice, ca multe pareau comestibile.
La scoala tovarasa ma intreb mereu "Unde ti-e bentita mai fata?"; dar ce sa fac daca eu am parul ondulat (foarte des, ceva gen fratii Jackson) si nu mi se vedea bentita?.
Sa nu uitam marea banca -CEC-ul- :"Azi la CEC un leu depui, maine el va scoate pui".
Voi ce va mai amintiti de atunci?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laina spune:

fraza de agatat: Tipul, pe strada, se duce incet si duios spre "prada" si-i sopteste mangaietor la ureche: "psst! am apa calda!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2200 spune:

"Au bagat carne"

Ane & Raul - 17 martie 2007
www.onetruemedia.com/my_shared?z=1cb90b71924d712907dbca&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> filmulet Raul

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

"Nici o masa fara peste!"


Claudia , Cristi (16.12.2002) si Radu (5.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

"Munca e bratara de aur" !!!

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 www.shutterfly.com/view/pictures.jsp" target="_blank">2006-2007www.dropshots.com/alice2004" target="_blank"> Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oliv75 spune:

Uitasem de apa. Mereu ii ziceam lui frate-miu "hai ma mai repede ca se termina apa calda". Si tot la capitolul asta ud sa nu omitem super cunoscuta "du-te si umple sifoanele"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

propozitii nu-mi vin acum ,dar mi-l amintesc pe Mos Gerila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edessa spune:

<<De la cat se ia curentul?>>
<<Aveti zahar(ulei, unt etc) si la liber??>>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mara76 spune:

Tot din categoria "ce poate face o plasa": sa tina rand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Iaurtul si laptele cumparate cu borcane/sticle la schimb.
Strangeam frunze de dud pentru viermii de matase de la scoala; plus: maculatura, sticle, borcane, fier vechi...
Orele de dirigentie, cand citeam piosi din congresul al tzishpelea...
"Serviciul" pe clasa (responsabil cu cutia de creta si stersul tablei) si cel pe scoala (responsabil cu sunatul)...
Leka nojt detza - desenele de la bulgari...
Bancurile (cu sau fara Ceausescu) soptite... Mi-aduc aminte de unul: astazi romanii traiesc ca pe vremea revolutiei franceze - femeile nu au chiloti, iar barbatii se imbata cu sampanie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oliv75 spune:

"Duminica asta circula aia cu sotz sau fara sotz?"

Mergi la inceput