retete arabesti/ramadan?(3)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Denizel,imi cer scuze ca n-am fost pe faza.
Eu crevetii mari ii fac tempura(adica un fel de pane) iar cei mici(nu prea mici) ii fac in sos iute.Imi plac mult si tu poti sa adaptezi putin cu ingredientele care le gasesti. .
Eu ii curat si-i pun in putin sos de soia(cica se pune si putin osake care merge inlocuit cu "palinca") dar japonezii fac asa pt. ca li se tot pare lor ca au mirosuri,iar "taria" e ca sa le mai ia mirosul.
Apoi tai un catel de usturoi,putin praz si ghimbir .Calesc crevetii in putin ulei,ii scot si mai pun putin ulei si calesc prazul,usturoiul si ghimbirul ,pun iar crevetii desupra,apoi bag o lingurita de tobanjan(e o pasta iute chinezeasca) si un sos din 3 linguri de ketchup ,una de sos de soia ,putina apa putina sare.
Poti inlocui pasta chinezeasca cu una loco sau cu un sos chili gata preparat(de la magazin of course)
Ii fierb putin si la urma dizolv putin amidon(o lingurita) (cred ca merge cel de cartofi sau ce se gaseste acasa) in apa rece si torn deasupra.amestec repede si torn si o picatura de ulei de susan!!!Da o savoare miaaam!Si ca sa fie fatzos mai tai putin praz bucatele mici(tai pe lung fisii apoi bucati mici,cubulete) si le presar desupra!
Nu iese sos mult,s-ar putea sa iasa prea putin asa ca trebuie sa te orientezi cind faci sosul sa faci mai mult si fiindca pui amidonul se ingroasa perfect,iese nemaipomenit.(sa nu pui prea mult amidon ca iese beton armat si sa-l "distribui" in mod egal in tigaie )

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

quote:
Originally posted by monica-elizabet

buna fetelor,
eu gata...sunt racita cobza si nu prea am chef de nimik, cred ca numai de la AC mi se trage si diferentza de temperatura...asta e...sa ma invatz minte




Monica multa sanatate ! Refacere rapida ca fara tine pe aici nu avem sens .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

quote:
Originally posted by hannen
Fetelor ,eu am disparut de citeva zile dar serios ca n-am avut timp sa va scriu.



Pai da' eu ti-am simtit lipsa , da' stiu eu cum e cu "famelie mare", printese sburdalnice.
Am un set de pupici pentru ele .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

quote:
Originally posted by norocuta

quote:
Originally posted by hannen
Fetelor ,eu am disparut de citeva zile dar serios ca n-am avut timp sa va scriu.



Pai da' eu ti-am simtit lipsa , da' stiu eu cum e cu "famelie mare", printese sburdalnice.
Am un set de pupici pentru ele .


Printele ca printesele,numa` ca ma`sa are jucarie noua.De o saptamina am masina si is calare pe ea,as dormi in ea,asa de draga imi e,de fapt nu masina ci condusul.Asa ca nu prea am stat pe acasa zilele astea

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Monica,insanatosire rapida (cu scuzele de rigoare ca desi am citit mesajul tau am uitat sa-ti urez sanatate).
Si eu am un git!

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna fetelor,
mai da' ce vrednicute ati fost si la scris retete si la gatit
Hanen, bine ca ai aparut deja ma intrebam ce-i cu tine...da' vorba norocutei cu servici, familie mare...timpu-i limitat bine ca sunteti ok.
denizel , crevetii ii mai poti face si la gratar...ii insiri pe bete de frigarui(lasi distanta intre ei), ii sarezi destul de mult ca sa intre prin(carapace) , eu topesc niste unt si pun peste ei, apoi storc vreo 2 lamai si zeama o pun peste ei si ardei iute pisat presar deasupra... apoi ii face sotul la gratar...ies o nebunie
norocutza si multumesc de urarile de sanatate... am sa incerc si eu reteta ta de creveti, suna tare bine...
Ortansa, iar disparusi? pe unde esti? sper ca esti ok
Luna75, tu cum te mai simti? ti-a mai trecut raceala? eu sunt aproximativ la fel din pacate
nu in ultimul rand urez La multi ani! celor care serbeaza onomastica astazi...sa fiti sanatoase


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun
Halloween

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

Hannenai masina noua? si nu zici nimic?
Bravo tie, si pentru masina si ca ai curaj sa conduci.

Eu sunt "gaina fricoasa" cu carnet de conducere nefolosit, iar sotul ma roaga sa imi iau inima in dinti o data ca nu-i foc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Hannen, sa stapanesti masinuta sanatoasa si sa faci cat mai multe plimbari cu ea
vuuuum, vuuuuummmmm
vine hannneeeeeeennn

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun
Halloween

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Hannen, Monica, multumesc mult!

Hannen, reteta aia a ta mi se pare o bunatate maaare , da' e ingrozitor de greu de facut :D.

Monica, tu tii intai crevetii in sosul ala cu unt, zeama de lamaie si ardei uite? Mi se pare foarte faina reteta :-)
Da' cam cat ii tineti pe gratar?

A, Hannen , sa te bucuri in continuare de masinuta ta! :-)

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

denize, pana se fac "rosii"
noi nu cumparam din aia prefierti, daca sunt prefierti ii tii doar cateva minute.
si in sos ii poti tine sau doar il torni deasupra lor si-i pui pe gratar...ies la fel de buni
aaa...si daca nu ai bete de frigarui ii poti pune pe gratar insirati pe o folie de aluminiu


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun
Halloween

Mergi la inceput