retete arabesti/ramadan?(3)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:

o alta reteta marocana

Friptura de pui cu legume

Ingrediente

un pui taiat in 8 bucati, 4-5 morcovi taiati jumatati, 2 cepe taiate felii groase, 6 catei usturoi, 2 linguri ketchup, 1/4 lingurita condimente amestecate, 1/4 lingurita cumin, 1 lingurita mustar, 2 linguri suc de lamaie, un praf de chili, o lingura stafide, o cana apa, o lingura faina, sare si piper

Mod de preparare

Se combina toate ingredientele de mai sus si pe urma se aseaza intr-o tava. Se acopera cu folie de aluminiu si se pune in cuptorul bine incins. Se coace o ora si jumatate, amestecind o data sau de doua ori. Se ia folia in ultimele 10 minute pentru a lasa puiul sa se rumeneasca.


Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


Friptura de pui cu legume

(reteta marocana)


Ingrediente

un pui taiat in 8 bucati, 4-5 morcovi taiati jumatati, 2 cepe taiate felii groase, 6 catei usturoi, 2 linguri ketchup, 1/4 lingurita condimente amestecate, 1/4 lingurita cumin, 1 lingurita mustar, 2 linguri suc de lamaie, un praf de chili, o lingura stafide, o cana apa, o lingura faina, sare si piper

Mod de preparare

Se combina toate ingredientele de mai sus si pe urma se aseaza intr-o tava. Se acopera cu folie de aluminiu si se pune in cuptorul bine incins. Se coace o ora si jumatate, amestecind o data sau de doua ori. Se ia folia in ultimele 10 minute pentru a lasa puiul sa se rumeneasca.


Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


reteta marocana

Salata de vinete Mustafa

Ingrediente

2 vinete, 1 rosie potrivita, 1 paharel de ulei de masline, citeva fire de coriandru verde, un fir de usturoi verde, numai partea alba, o lingurita de boia dulce de ardei, 1/2 lingurita de cumin (chimen) macinat (numai la sfirsit), o feliuta de lamiie

Mod de preparare

Se taie in cuburi vinetele si rosia, se toaca usturoiul, se sareaza si se pune la fiert in oala expres impreuna cu uleiul, boiaua, coriandrul si usturoiul. Se adauga numai o lingura de apa pt. ca legumele lasa suficienta apa pt. fierbere. Se fierbe cam 5 min. nu mai mult, la presiunea medie. Cind s-a terminat fieberea se trece cit e fierbinte intr-un bol, se adauga felia de lamiie si cuminul si se ameste bine cu o lingura de lemn. Cind s-a racorit se da la frigider. Trebuie sa rezulte o pasta cu o consistenta asemanatoare salatei de vinete romanesti. Dupa gust, se poate combina boiaua de ardei dulce cu iute in proportia dorita. Coriadrul cuminul si boiaua sint foarte importante in aceasta salata.


Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


Pui marocan cu rosii, vinete si alune

Ingrediente

6 linguri ulei de masline, 700g ceapa tocata felii, 6 catei de usturoi zdrobiti, 1 lingura boia de ardei (dulce), 1 1/2 lingurita sare, 1 lingurita sofran, 1 lingurita coriandru, 1 lingurita seminte de anason (macinate), 1 lingurita piper macinat, 1/2 lingurita chimion macinat, 1/2 lingurita ghimbir (ginger), 450 g rosii tocate din conserva, 250 ml apa, 3 linguri zeama de lamii-16 pulpe de pui cu os si piele, o vinata mare, necuratata, taiata in cuburi de 2 cm, 1 lingura cimbru proaspat tocat marunt, 125 g migdale prajite, 1 lingura patrunjel verde tocat marunt

Mod de preparare

2 linguri de ulei de masline se incing intr-o cratita la foc moderat.
Se adauga ceapa si usturoiul, se acopera si se lasa pina cind ceapa se moaie (aprox. 10 min.) Se adauga boiaua, sarea, sofranul, coriandrul, anasonul, piperul, cuminul si ghimbirul si se amesteca 1 minut. Se pun rosiile, apa si zeama de lamiie si se aduce la fierbere. Se aranjeaza pulpele de pui intr-o cratita pe un singur rind si se pune putin sos peste. Se aduce la fierbere, se reduce focul la mediu, se acopera si se lasa circa 15 minute, dupa care se intorc pulpele de pui, se acopera din nou si se lasa pina cind carnea este deajuns de patrunsa (in jur de 20 minute). Se incalzeste cuptorul la 200 grade c (400 f). Se unge o tava cu ulei de masline, se pun vinetele in uleiul ramas (4 linguri) intr-un castron si se imbiba in ulei. Se scot vinetele si se aseaza in tava si se coc pina cind se moaie si capata o culoare maronie, amestecind ocazional (aprox.25 min.), se amesteca vinetele, cimbrul proaspat, celelalte ingrediente care au fost calite la inceput (ceapa, rosiile...) cu carnea de pui si se mai lasa pe foc in cratita neacoperita aprox.10 min, iar daca se doreste, se mai adauga sare si zeama de lamiie. Cind este gata, se transfera mincarea pe un platou, se presara cu migdale si patrunjel verde. Ies 8 portii.


Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:



Spaghette Maroc

Ingrediente

3 linguri ketchup, un pahar bulion, o cutie de spaghete (se recomanda Barrilla), sunca afumata de porc, cascaval, 5 oua, 2 cepe de apa, usturoi

Mod de preparare

Se pun spaghetele la fiert.In acest timp se taie sunca bucatele mici si se prajeste impreuna cu ceapa.
Pentru sos: se piseaza usturoiul; se rade cascavalul. Se pune intr-u bol usturoiul, cascavalul ras, bulionul si ketchup-ul (sosul). Intr-un alt bol se pune sunca afumata, cele 5 oua fierte si taiate marunt; se adauga si cascaval taiat cubulete.
Dupa ce au fiert spaghetele si ceapa se pun peste ele sosul si sunca, ouale si cascavalul.

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


Pui marocan II

Ingrediente

4 buc.piept de pui cu os sau pulpe cu tot cu partea de sus, 2 cepe, 2 frunze de telina, 2 rosii de marime mijlocie, 1 ardei verde, 1 lingura chimen, 1/2 cana stafide, 1/2 cana masline, 700-750 ml pasta de tomate, 4 cartofi

Mod de preparare

Se preincalzeste cuptorul la 500F(250C). Se desface pielita de pe carne si se pune carnea intr-o cratita de 3 l. Se taie marunt ceapa, iar telina in bucati de 1 cm. Se taie fiecare rosie in 8 felii. Se curata ardeiul de vinisoare si seminte si se taie marunt. Se arunca toate zarzavaturile peste pui. Se pun chimenul, stafidele si maslinele peste pui, iar apoi se toarna pasta de rosii deasupra. Se reduce temperatura cuptorului la 450F(230C) si se plaseaza la mijloc cratita acoperita cu o folie de aluminiu. Cartofii se inteapa cu o furculita si se plaseaza pe un gratar in partea de jos a cuptorului. Dupa 30 de minute se scoate folia de aluminiu si cu o lingura se stropeste puiul cu sos. Se lasa descoperit si se mai pastreaza 25-30 min. la cuptor dupa care se scoate afara.

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:

quote:
Originally posted by monica-elizabet


wow Luna ce de retete multumim, le-am trecut la listuta




Cu multa placere.Adevarul e ca eu nu le-am gatit inca,insa le pun pe lista de asteptare - par foarte gustoase.

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

mama mia la mine e furtuna si afara si in gura imi ploua

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun
Halloween

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

Salutare fetele!

Monica esti foarte rapida si "la obiect" cu toate retetele. Vazut poze, placut muuult

Hannen cum a fost la "desmatul", pardon "rasfatul" ala de festival cu mancaruriri din toata lumea?

Ortansa, Luna75 multumim pentru retete. Sigur voi incerca si eu din ele, cat de curand!

Eu zilele astea am gatit mixt: mahshi, spanac, spaghetti, etc. insa mi-am facut aprovizionarea cu fisticuri, migdale si alte "de-astea" de la Carrefour.

Am probleme cu camera , de fapt cu bateriile reincarcabile care s-au ramolit si nu am mai putut poza nimic...dar imi revin eu.

Pana atunci toate cele bune!

Mami cu doi lei paralei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna fetelor,
norocutza, multumesc
acum cu atatea retete mi-este asa de greu sa ma hotarasc
aseara am facut din nou Fate fiindca ne place taaare mult
acum am o ciorbitza pe foc dar la felul 2 sunt in dilema...nu stiu ce sa fac...cred ca bag un pui la rotisor si scap
voi ce mai faceti bun?
va pup pe toate sa aveti o saptamana minunata


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun
Halloween

Mergi la inceput