retete arabesti/ramadan?(3)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

fetelor, am uitat sa va arat si sa va intreb...am luat ieri niste chestii si nu stiu ce sunt...dar deh...curioasa si eu seamana cu niste vinete, da-s verzi, si muuult mai mici unele sunt si galbene...dar tot mititele ...maxim 5 cm
va rog frumos daca stiti sa-mi ziceti si mie ce sunt si daca stiti o reteta pentru ele
Aici

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun
Halloween

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

monica esti mortala! As vrea sa te ajut, dar zau nu stiu ce sunt "OZN"-urile din poze.

Ti-am admirat si supa de ciuperci in paine...Doamne ce minunat arata.
Daca ai postat pe undeva cum ai pregatit-o te rog zi-mi si mie ca sunt tare deosebite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

norocuta, multumesc
supa-crema de ciuperci am facut-o astfel:
2-3 cartofi mijlocii curatati si taiati pusi la fiert impreuna cu
1 morcov taiat feliute
1 ardei gras lasat intreg
1 ceapa mare taiata cubulete
300-400 gr ciuperci proaspete sau din conserva
sare, piper+1 catel de usturoi
se pun la fiert...cand sunt gata se scoate ardeiul gras si se arunca, apoi se pun legumele fierte in blender(se opresc cateva palarioare de ciuperci) se "mixeaza" se pun din nou in oala si se adauga 200 gr smantana, putin ulei de masline, se taie ciupercutele oprite in feliute, se ia coaja de la o rosie mica se taie feliute si se pune si ea in crema de legume,se pune din nou la fiert si se mai da intr-un clocot....deasupra se pune patrunjel verde....si se pot pune si crutoane din paine in momentul cand se serveste.
consistenta este ca cea a unui iaurt, smantana...

Catroanele de paine...
se face un aluat de paine, ceva mai tare(din cantitatea de mai jos ies 2 castroane cu tot cu capace)
1 cana cu apa
1 lingurita sare
1 lingurita zahar
1 pliculetz de drojdie uscata
aproximativ 500-600 gr faina
se framanta se lasa la dospit 1/2 ora si apoi se da forma de castron eu inauntru am pus un "cocolosh" de hartie de pergament ca sa nu se deformeze.
capacele se formeaza niste rotunduri cat sa acopere castroanele si deasupra se pune o biluta mica.
se pune la cuptor la foc mic pana se rumeneste...dupa o jumatate de ora eu am scos hartia din ele ca sa se coaca bine inautru...se ung cu galbenush de ou si se mai pun la copt pana se intaresc bine...astfel incat sa nu se inmoaie cand servim supa in ele.
supa se pune in castronele chiar inainte de a fii servita.
pofta buna


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun
Halloween

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna fetelor,
ce faceti? nu ati mai intrat pe-aici...
eu de cateva zile poftesc la Kebab-ji pe care l-a facut Ortansa dar nu am gasit bete late azi am gasit niste betishoare chinezesti asa ca am facut pe ele
Kebab-ji
si
Garnitura de vinete si rosii

Kebab-ji l-am facut la teflon ca nu a avut cine sa-mi faca gratarul...
va pup pe toate si va astept







monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun
Halloween

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


Monica,tare harnicuta.Felicitari pentru sumarul retetelor - foarte util


Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Monica,de cind salivez eu la shaworma ta ,sau kebab-ul Ortansei da` de maine am sansa sa-mi iau revansa.Avem in oras un festival care "aduna" acrobati,actori,....si bucatari din toate colturile lumii.Nu lipsesc turcii si egiptenii cu faimoasele delicatesuri!!iar tipul egiptean care are o afacere prospera "all over japan" e amic cu al meu.Sa vezi ce dezmat
Am 4 zile la dispozitie.Se stie ce cina avem!

Azi le-am facut curry rice,am fript niste salmon ,supa de oua si salata de castraveti cu "wakame"(niste alge) .E o salata dulce-acrisoare(se face cu zahar si otet sau cu otet de sushi.
Cuscra,ai fugit?

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna fetelor,
eu azi am pus naut la fiert ca-mi era pofta de ceva fara carne...asa ca fac Fate alex e si el pur si simplu innebunit dupa fate...
hannen, buuuunn...vreau si eu la festival sa faci poze sa ne arati... si distractie placuta.
Luna ma bucur ca este de folos...
Ortansa, dodo, kossir, principe, rhoneea,dumitrulaura, amoodia, si toate celelalte fete si sper ca sunteti bine

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun
Halloween

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

N-am fugit, cuscra, m-am dres cu niste Waraga Malfouf, ca sa-mi vina inima la loc dupa ce citii de wakame, wasabi, tot un draq, nu-mi plac verziturile-alea nici sa le pun compresa la picior, daramite sa le halesc

Hai sa va zic de Waraga Malfouf-sarmalute in foi de varza fara carne.
-o varza alba dulce se opareste in apa cu sare si se desfac frunzele, care apoi se taie in doua (sau patru, depinde cit de mare e frunza) pe linga nervura, care de scoate
-1-2 pahare de orez
-sare, condimente, dupa gust
-optional se pune si patrunjel, usturoi
- 1 lamiie(zeama)
Se spala bine orezul, se adauga sarea, condimentele, un pic de ulei, patrunjel tocat fin si usturoi pisat(optional)
Se ruleaza sarmalele subtirele, cam ca un trabuc de groase si se pun la fiert la foc mic cam 1/2ora. La fiert se adauga apa proportional cu cantitatea de orez 2 apa/1 orez, impreuna cu inca 1/2 lamiie-zeama
Se servesc impreuna cu smintina, iaurt

Pt. w/end planuiesc niste falafel.Se mai aventureaza cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dumitrulaura spune:

Shakshouka se face cu rosii pasate sau taiate rondele caci in poza par a fi rosii pasate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

rosii taiate rondele, dar fiindca rosia nu mai are coaja se "topeste" si arata ca si cum ar fii pasata...bine cred ca le poti lasa si mai "intregi" asa dar mie asa mi-au placut sa se inmoaie bine si apoi am pus ouale intregi, am acoperit cu capacul si am dat focul mic, mic de tot pana s-au facut ochiurile acolo in rosii...


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun
Halloween

Mergi la inceput