Despre Munchen, va rog !!!!

Despre Munchen, va rog !!!! | Autor: geniest

Link direct la acest mesaj

Pleaca sotul in Munchen si vreau sa aflu ce nu trebuie ratat, atat ca obiective turistice, cat si ca shopping la preturi "rezonabile".

De asemenea, as vrea sa stiu ce magazine pentru copii sa-i spun sa colinde (imbracaminte si jucarii)....

Multumesc anticipat !

www.andreialmeu.piczo.com

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Sa mearga din Karlsplatz pana in Marienplatz pe jos si gaseste C&A, cu hainutze bune si nu scumpe pt copii, iar pt jucarii Obletter in Karlsplatz, chiar langa Mcdonalds. Daca vrea la Muzee, sa nu rateze Deutsches Museum, in Isartor. Cat sta aici?

Cristina
-----------------------------------------------
http://www.sos-satelecopiilor.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

1 saptamana in noiembrie

www.andreialmeu.piczo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Pt. jucarii la Toys de la Real ( fostul Wallmart ) Hainute sant si la H&M, indicat si C&A Incaltaminte pt. copii la Deichmann care este tot in Real.

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by maraki

Pt. jucarii la Toys de la Real ( fostul Wallmart ) Hainute sant si la H&M, indicat si C&A Incaltaminte pt. copii la Deichmann care este tot in Real.

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3


Deichmann e si in centru,in Marienplatz.
Deci in centru,intre Stachus si Isartor gaseste o gramada de cumparaturi de facut.
Ar fi C&A,H&M,Zara,Esprite,Rolland,Deichmann,Galeria Kaufhoff cu de toate si uneori au oferte bune atita la haine cit si la jucarii,Karstadt cu de toate,Obletter si Müller cu jucarii.

Sigur,mai sunt si centrele comerciale,acolo sunt cam tot magazinele astea dar la gramada .


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Multumesc mult . Trebuie sa-i fac lista.

www.andreialmeu.piczo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Uau, la marele fix...plec si eu 4 zile la Munchen peste 2 saptamani si am frunzarit site-ul orasului uitandu-ma dupa diverse magazine!!!
Multumesc mult fetelor.
O intrebare curioasa mai am: sotul meu a fost acum vreo 3 ani acolo si imi tot zice ca a dat peste un magazin de sepci si palarii absolut minunat, si-a si luat o sapca de acolo, stil military (a si pierdut-o intre timp). Nu mai stie pe unde e magazinul ala, banuieste ca prin centru, asa ca presupun ca daca luam orasul la picior dam noi si de el. Aveti voi cumva idee de un astfel de magazin de palarii si sepci?
Abia astept sa ajung in H&M pentru maimutzica mea si pentru mine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Obiective turistice:

Deja a scris cineva despre Deutsches Museum. Este un muzeu tehnic, foarte mare. La intrare are si un magazin cu jucarii "stiintifice".

Primaria. La ora fixa apar niste figuri nostime din ceas.

Rezidenz. Tot in centru, palatul "regal".

Mai exista un palat, mai la periferie, of, nu mai stiu cum se numeste. (Am fost acum 5 ani la Munchen)

Beraria in care a tinut Hitler primul lui discurs. E tot in centru, ar fi interesant de facut un tur de oras, ghidat. Oricum, berariile mari reprezinta niste obiective turistice interesante. Exista in ele mese care apartin anumitor familii de zeci de ani. Cei din familiile respective au si canile lor de bere, inchise in raftul personal si chelnarii poarta zeci de chei si stiu care cheie este de la ce raft si cui apartine....Alta particularitate: daca intr-o berarie o masa este acoperita cu fata de masa, nu ai voie sa dansezi pe masa.

Stadionul olimpic.

Si apoi mai sunt obiective turistice langa Munchen, ai nevoie de masina sau faci o excursie organizata:

Dachau - lagar nazist. Daca nu ai vazut niciodata, trebuie sa vezi.

Castelele facute de Ludwig al II-lea. (Unul dintre motivele pentru care a fost considerat nebun.) Cand am fost la Munchen am avut un ghid turistic scris de un australian. Spunea despre Neuschwanstein ca este cel mai renumit castel din lume. Eu nu auzisem de el si m-am gandit "Chiar asa...." Dar apoi am inteles de ce este cel mai renumit: este castelul dupa care s-a inspirat Disney cand a desenat castelul Frumoasei din Padurea Adormita. Castelul care este in centrul parcurilor Disney si care apare la inceputul oricarui film Disney. Si mai sunt Lindenhof si Neuchiemsee (poate am gresit un pic la ortografie...)

Daca imi mai amintesc, mai scriu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

unde e Dachau, aproape de Munchen?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

quote:
Originally posted by herra

unde e Dachau, aproape de Munchen?



in jur de 15-20 km.

Referitor la ceasul de la primarie, figurinele nu ies la fiecare ora.Parca dim la 9 la 12 si la 15, dar nu mai stiu exact.
Fomalhauti, cred ca te referi la palatul Nymphenburg.
De vizitat mai este si Arena, noul stadion al lui FC Bayern, ca si vechiul stadion amplasat in Olimpiapark, asta pt fanii fotbalului.
din 20 octombrie se deschide si noul centru BMW

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Pai uite ca de la voi invat si eu cam ce e de vazut in orasul in care stau In afara de Olimpia si Arena am mai fost la Dachau de 3 ori.Dachau a fost pe primul plan pt. ca citisem multe carti despre lagarele naziste,cand am fost acolo ma frapase faptul ca turistii faceau poze cu zambetul pe fatza chiar in fatza cuptoarelor

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3

Mergi la inceput