Prima intalnire dupa divort - 10 reguli

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nemosidori spune:

Usor de zis ,greu de facut,mai ales cand sau intamplat atatea lucruri groaznice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crysty97 spune:

oameni buni... luati totul ca pe o experienta in plus...toate aceste experiente in plus ne fac mult mai adaptabili si capabili de o performanta mai buna pentru viitoarea relatie...totul este sa invatam din greseli si sa mergem inainte mai isteti si mai pregatiti pt o noua relatie... nu are sens sa ne ingropam atata timp cat suntem mai intelepti decat eram inainte... si cu siguranta ar trebuie sa fim mai intelepti si mai buni decat cei care nu au trecut inca prin examenul unei casnicii sau prin rolul de parinte ... si sunt atat de multe persoane in aceste situatii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui crysty97

oameni buni... luati totul ca pe o experienta in plus...toate aceste experiente in plus ne fac mult mai adaptabili si capabili de o performanta mai buna pentru viitoarea relatie...totul este sa invatam din greseli si sa mergem inainte mai isteti si mai pregatiti pt o noua relatie... nu are sens sa ne ingropam atata timp cat suntem mai intelepti decat eram inainte... si cu siguranta ar trebuie sa fim mai intelepti si mai buni decat cei care nu au trecut inca prin examenul unei casnicii sau prin rolul de parinte ... si sunt atat de multe persoane in aceste situatii...


Foarte frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicuta2 spune:

sotul meu a fost singurul barbat din viata mea,pana acum.si mi-am dorit enorm sa ramana asa.iar akm k despartirea e la 2 pasi....tot nu ma simt in stare sa tin un alt barbat in brate vreodata.as lupta sa-lpastrez,dar nu cred k mai are rost...dorinta trebuie sa fie reciproca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebybeby spune:

salut fetelor, am imediat 28 de ani, si sunt divortata de aproximativ un an si jumatate, acum sunt in a 12 a sapt de sarcina si super fericita!
vreau sa va spun doar ca exista viata dupa divort, exista zile bune dar si rele in care iti vine sa fugi in lume si sa nu mai stii de nimic!
in primele zile dupa despartire asa ma gandeam si eu :.. niciun alt barbat nu poate sa ii ia locul..bla bla, dar cand dai peste acel cineva iti dai seama defapt ce ai fi pierdut daca ai fi alergat dupa ex!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DDanielle68 spune:

...ma bucur pentru fiecare femeie care, dupa ce a trecut printr-un divort, a gasit puterea sa mearga mai departe. Adevarat, depinde enorm cum si in ce fel se termina divortul, ce relatie pastreaza cei doi, mai ales daca exista si copii...
Si eu am ales sa divortez,ca sa imi pot proteja copiii! E o poveste lunga si trista, dar ma felicit eu insami ca am gasit forta si curajul, in ciuda amenintarilor, sa pun capat...
Nu spun ca e usor...e cumplit de greu!...si nu pentru ca m-as fi bucurat de sprijin inainte de a divorta, ci pur si simplu pentru ca, dupa un divort, te trezesti neincrezator, mult prea susceptibil, mereu ,,in garda'' ca si cum, daca ai suferit o data,e o regula sa suferi din nou!...
Se spune ca timpul vindeca ranile...m-as bucura sa aflu asta atunci cand va vrea Dumnezeu, pentru ca eu, ca orice alt om, am nevoie de dragoste...Dragostea asa cum o intelegi, matur... topita in respect, sensibilitate, taceri care vorbesc, gesturi marunte care iti umplu sufletul si-ti arata ca-n lumea asta mare contezi, catusi de putin, pentru cineva!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adirusescu spune:

"Regula nr. 4: Mizati pe sinceritate" ASTA-I BAZA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shell spune:

Din experientele celor din jur vad ca exista viata dupa divort. Si asta e foarte bine. Pt ca avem cu totii nevoie de fericire. Si eu am o fetita minunata, lumina ochilor mei. Imi e dor de ea si atunci cand este langa mine si doarme. Curand voi fi o proaspata mamica divortata. Sotul a decis ca doreste divortul cand micuta avea 3 luni. Acum are 6 luni. Nu m-am impotrivit caci de fiecare data cand erau certuri intre noi imi pomenea de divort. Ne-am casatorit in decembrie 2010 si vom divorta in ianuarie 2012. Suntem separati acum. Imi e greu sa cred ca poate sa imi iubeasca altcineva copilul. Si cum copilul e totul pt mine cum as putea avea alta relatie? Of, incerc sa ma pregatesc psihic pt ce va urma dupa divort!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babi_Girl spune:

Doamne, cat de bine ai descris ceea ce simt eu acum! Si eu am un puiut de 3 anisori si putin si nu ma mai vad cu nimeni decta cu flacaul meu si atat! Asta e!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marlenalili spune:

exista viata dupa divort, dar nu toata lumea are noroc sa isi gaseasca un nou partener. Esti f vulnerabila, ai sechele multe, rani care nu se vindeca, care iti vor influenta viitoarele relatii. Daca ai copii si esti constant in legatura cu fostul sot, e f greu sa scapi de trecut.
Regulile dupa divort nu stiu cui se aplica, poate celor care sunt singuri si fara obligatii.

Mergi la inceput