N-AM CURAJ SA CONDUC (9)

N-AM CURAJ SA CONDUC (9) | Autor: iliuta

Link direct la acest mesaj

Soferitele intru rapid sa deschid un nou capitol....am de invatat apoi examen...dupa 3 saptamani. Multa bafta iar cand voi intra din nou sper ca o sa conduceti toate fara frica...Baftaaaaaaa!!!!



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cheptinelena spune:

Hai ca m-am distrat copios sa citesc cam cat de "doamne" suntem noi, doamnele uneori la volan...Si mi-am amintit de o vb a unei prietene...care se potriveste perfect in situatia de fata..."doar sunt o doamna ce p..beeep...a mea"...Ea, o baietoasa de felul ei, s-a pus la doua ace si a mers la o petrecere cu taxiul. Cand a oprit la destinatie, taximetristul nici vb sa se deranjeze sa o ajute sa coboare...Si ea de colo..."ajuta-ma te rog sa cobor...doar sunt o doamna ce p..beeep...a mea"...Deci la furie, ne mai cresc extremitati

BAFTA LA EXAMEN iliuta!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Ei, fetele, denaturam subiectul...nu trebuie sa ne pierdem feminitatea la volan! Sofatul n-ar trebui sa scoata la iveala agresivitatea vulgaritatea..
Daca la volan ar fi mai multa ingaduinta pt colegii de trafic, implicit greselile lor, viata pe sosea ar fi mult mai usoara.
Vorbe...veti spune...sunt situatii care te scot din pepeni, dar ce-ar fi sa raspundem cu un zambet si sa nu ne enervam raspunzand provocarilor?
Nu-s in masura sa arunc cu piatra, Doamne fereste, nimic din ce e omenesc nu mi-e strain, si eu am gresit, m-am enervat si am ripostat!
Dar am decis sa-mi schimb atitudinea, da rezultate! Plus ca nu iti strici nici dispozitia...nici placerea de a conduce!
In fond , toti putem gresi...iar cei care sunt agresivi sunt frustrati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenza spune:

In legatura cu ce ati povestit voi, cu cei care-ti fac semn sa treci si pe urma acceleraza,pararea mea e ca unii abia asteapta sa intrii in ei ca sa-si repare masinile.
Si inca ceva ce-am citit pe alte forumuri,grija mare langa cine parcati cele care aveti masini bune,sunt indivizi cu niste masini hartanite,vai de mama lor si cand parcheaza,ce p...a mea,daca tot sunt amarat sa-i fac si pe altii la fel,trag o portiera zdravana,chipurile din greseala,atunci cand ies sau intra in masina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Hmmm...bun sfat , Lorenza.
Doar romanul e adeptul dictonului " sa moara si capra vecinului!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mara76 spune:

Dor, draga mea, aseara a intrat unul in mine si crede-ma ca numai feminina n-am fost! Ah, si ce m-a iritat cel mai tare n-a fost nici macar ca mi-a zgariat masina (era ambuteiaj, oricine poate gresi), ci ca s-a oprit apoi in dreptul meu, a deschis geamul si m-a intrebat de ce-l injur (citea pe buze probabil), i-am raspuns ca m-a lovit si sa traga pe dreapta sa vedem ce facem. Ei, in acel moment cei doi domni (straini dupa fizionomie) de pe bancheta din spate i-au facut semn soferului sa plece. Asa ca a inchis geamul si nici ca s-a mai uitat la mine si dus a fost! Tremurand am reusit sa-i fac poza cu telefonul, dar nu stiu la ce-mi ajuta... ca masina mea e putin zgariata pe portiera fata dreapta, iar a lui, ditamai Mertanul, probabil n-are nici pe naiba! Asa ca am stat 5 minute cu avariile pana mi-am recapatat suflul si am plecat spre casa. Mi s-a parut incredibil gestul in care a inchis geamul si apoi s-a uitat numai inainte si a plecat... ca deh, eram o femeie in matiz!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Mara mergi la politie, ceva trebuie sa se poata face. La frate-meu i-a busit masina in parcare la Cora, nici n-a oprit nesimtitul ala, frate-meu s-a dus dupa el si i-a luat numarul. Cum era in preajma sarbatorilor, au ramas ca il suna ala pe frate-meu sa mearga la politie sa rezolve dupa sarbatori, ala n-a mai dat nici un semn de viata, asa ca frate-meu s-a prezentat fain frumos la politie si l-au convocat cei de la politie. Asa ca incearca.
Bine macar ca n-au fost tot ei cu gura mare.
Eu am patit-o de doua ori: prima data eram cu 2 zile inainte de examenul pentru permis, cu masina scolii, instructorul in dreapta, faceam un viraj dreapta, pe niste stradute, ma asigur, iau virajul, cand colo ma pomenesc cu o dacie chiar in fata, frana brusc, cred ca ne-am oprit la o palma. Domnului nu-i placuse partea lui de drum si s-a gandit sa mearga nitzel pe contrasens. Evident ca eu ma albisem de spaima, ala a tras masina mai incolo si a inceput sa injure ca la ura cortului, evident ca eu eram de vina ca nu m-am asigurat, ca doar eram si femeie si in masina scolii. Pana s-a dat jos instructorul la ei, pe cat de era de calm cu mine, atat de nervos l-am vazut atunci. A doua oara, eram eu cu lamaia pe parbriz, cu emotii cat china, nunta lui frate-meu, mergeam in coloana spre starea civila, in fata mea o masina de scoala. Eu pe banda 2, ea pe banda 1, cand s-a apucat sa semnalizeze stanga deja eu treceam cu botul de spatele ei, evident ca nu mai aveam cand sa opresc sa o las si daca as fi vrut (cu riscul sa spuneti ca sunt rea, nici n-as fi vrut sa o las, in primul rand pentru ca eu aveam prioritate si in al doilea rand se vedea clar ca eram coloana de nunta, mi s-a parut aiurea din partea instructorului sa insiste sa se intercaleze intre noi cu masina de scoala). M-a frecat putin cu botul pe bara de protectie din spate si pe urma tot instructorul cu gura mare, cica eu n-am invatat nimic la scoala si cine mi-a dat mie carnetul, parca eu il lovisem pe el in spate nu el pe mine. Pai, na, trebuia sa se scoata cumva ca dormea la volan in loc sa fie atent, ca domnisoara de la volan probabil nu m-o fi vazut, posibil ca eu deja sa fi fost in punctul ei mort si in oglinda nu ma vedea. In fine, s-a potolit rapid, ca sotzul era cu alta masina in spate, si alti prieteni in fata, masinile nu aveau nimic si dreptatea era de partea mea, daca ajungeam la politie o patea el nu eu.

Ce va recomand (poate majoritatea deja procedati asa) sa va blocati portierele cand sunteti singure in masina. Mai ales ca in oras se prind ambuteiaje, se sta la semafor. Si nu se stie niciodata ce se poate intampla, sefa sotzului a patit o chestie urata de tot, a lovit-o un taximetrist de i-a zburat motorul, si desi el era de vina ca venea cu viteza de pe un drum secundar cu 'Stop' si ea era pe drum cu prioritate, au sarit cei pe care ii transporta si el sa o ia la bataie ca a indraznit sa ii iasa in cale. Norocul ca la masina ei se blocau automat portierele si n-au avut cum sa ajunga la ea.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

mama cu ce povesti de groaza azi inceput subiectul....si am azi vreo 3 drumuri cu masina in oras
Dar sa stiti ca faza cu capra vecinului e adevarata si in germania...multi prieteni mi-au spus sa am grija ca sunt unii care asta pandesc,sa intri in ei ca sa le plateasca asigurarea reparatiile la masina.Si sunt atat de nesimtiti incat declara si altceva.
Asta a patit-o tata acum un an...inhtr-o parcare super aglomerata a fost o situatie tare incalcita,in care tata l-a lasat pe unul sa intre,ala a parcat ca kuru si apoi tata l-a atins pe bara din spate.Cativa cm. Tipul a zis sa-i dau 200 de euro si se rezolva intre noi,ca oricum dracia nu era noua.
Am zis nu,aam chemat politia care ne-a si injurat ca i-am deranjat pt zgarietura aia si apoi asigurarile. Tipul a declarat chestia aia ca noua,cu expertiza de la un mecanic prieten de-al lui si a cerut 700 de euro pt reparatii!!!!! 700!!! Pe care asigurarea i-a platit si de atunci platesc eu lunar mai mult...nu stiu sa descriu exact procedura,dar daca nu ai accidente se plateste mai putin,ajunsese sotzul la punctaj minim ,acum e iar mare.

Aici sunt multe sate cu stradutze mici perpendiculare una pe alta,vizibilitate zero,unde e prioritate de dreapta si cica stau nesimtitii si pandesc sa-ti sara in cale...

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Anca
carnaval
Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Eeeeiiii...soferitelor,dar vad ca ati avut parte de ceva adrenalina de-a lungul timpului si a statutului vostru de soferite...
Elena...uneori lasi la o parte feminitatea si mai spui si vorba cu doamna...ce poti face?Cand vezi cate un idiot care te injura si nu stie sa zambeasca infranandu-si furia si mai scoate si capul pe geam si te injura de toate cele....oare cum ai putea sa stai si sa zambesti?
Asa ca DOR,fara a avea intentia sa te supar sau sa-ti rastalmacesc vorbele,eu una nu ma simt absolut deloc frustrata,iar agesivitatea mea in spatele volanului vine in general din lipsa celor 7 ani de acasa a altora care confirma vorba aia "cine nu te lasa sa traiesti,nu te lasa sa mori".Am citit pe un forum despre soferi o poveste scrisa de un frustrat d-asta care spunea ca o tipa i-a luat fata ,desi omul era prioritar si intr-un impuls creeat de testosteronul ce ii fugea prin vene a scos capul pe geam si i-a urlat "fa vaco,esti chioara,baga-mi-as beep in gura ta?!" la care,tot frustratul marturisea in scris,citez :"tipa s-a uitat zambind la mine,a dat din umeri si a plecat mai departe.Ce vaca nenorocita,sa stea dracului mai bine acasa la cratita daca habar n-are sa s(i)ofereasca".Si mai scriu o intamplare,ce am patit chiar eu,cand am zambit asa cum spui tu si in schimb am primit injuraturi si semne de degete...Eram in intersectie nesemaforizata si am oprit,prioritara fiind,sa ii dau voie unuia cu o Dacie papuc care se bagase aproape jumatate in intersectie,sa treaca...ii fac semn cu mana poftindu-l sa treaca,el imi face un semn grabit din mana ca sa trec mai repede,eu ma uit la el,ii zambesc si ii fac semn iar ca sa treaca,la care asta deschide geamul si incepe :"treci in beep a mea mai repede,fa tampito...ce beep a mea ai?esti chioara?nu vezi ca-ti fac semn sa treci?baga-mi-as beep in ma-ta de vaca ce esti...vaca dracu'..." si tot asa...Eu acum ar fi trebui sa zambesc in continuare,nu?Ei bine am injurat si eu si l-am intrebat ca eu sunt chioara,dar el cum e?Oare nu vede ca nu am loc de el sa trec?Ca sa se uite cu atentie intai si pe urma sa injure...Oamenii sunt diferiti,caractere diferite...nu toti putem fi calmi si sa ignoram agresivitatea unora...mai ales cand vrei sa fi binevoitor si in schimb primesti injuraturi...
Nu as vrea sa te superi pentru ce am scris,e doar parerea mea...In 13 ani de soferie am vazut multe,mi s-au intamplat multe si in general am incercat sa ma uit la moaca omului,sa ii vad reactiile si apoi sa ma gandesc daca merita sau nu injurat...
Lorentza...ce dreptate ai...asa e!
Mara...si cu mersul la politie e cu dus si intors,insa ar trebui sa mergi,daca zgarietura e vizibila rau...Apropos de ce scriam mai sus,uite ca si la case mai mari se intampla sa existe oameni lipsiti de cel mai elementar bun simt...
Alynutza...pai si tu ai avut parte de ceva aventura...si ai tras ceva concluzii din ele...
Anca,deci cate bordeie atatea obiceie...chit ca se spune ca mai ordonati si mai cuminti ca nemtii nu-s altii...

Sa aveti o zi excelenta si sa auzim numai de bine!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

quote:
Originally posted by Ana68

Alynutza...pai si tu ai avut parte de ceva aventura...si ai tras ceva concluzii din ele...
Ana-Maria,mami deAlex&Luana




Am avut, intr-adevar, cateodata stau si ma gandesc ca dupa toate astea tot ma mai urc la volan si de ce saracia mai am emotii...

Si de acord cu tine, cand dai de un badaran cu care dupa ce ca esti politicos mai si injura, cam greu sa-ti pastrezi calmul.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cheptinelena spune:

No hai sa va scriu intamplare intamplata intamplator ieri, dupa ce am postat pe aici despre cat de doamne trebuie sa fim noi, doamnele la volan!Ma duc la niste cumparaturi si-mi parchez masina intr-un loc alaturi de alte multe masini aliniate corespunzator. Fac acele cumparaturi, si cand ma intorc, gasesc masina mea blocata de un maxi-taxi. Tocmai venise si soferul se pregatea sa coboare, fiind capat de linie. Ei au acolo capat de linie, dar intotdeauna ii vedeam ca-si parcheaza masinile mult mai incolo...Il rog frumos pe sofer sa traga masina un metru mai in fata ca sa ies si eu din parcare. El, plin de sine, clefaind o guma si plin de bale imi zice ranjind :"aici nu e parcare"...spre amuzamentul colegilor care erau si ei la capat de linie. Voi ce ati fi facut in locul meu? Imi zic...sa ma dezbrac oare de caracter sa-i zic mai apasat ce am de zis, sa-mi ies din fire???Si in final m-am gandit ca nu fac decat sa dau apa la moara si sa-i distrez pe "hahalerii" aia gratuit. I-am multumit soferului pt informatie si i-am zis ca am sa-l astept pana va binevoi sa ma lase sa plec, pt ca exista un D-zeu si El nu doarme. S-a dus la grupul lui de colegi si a fumat o tigara, au mai facut ei glume -pe seama mea probabil- si apoi s-a urcat la volan si a plecat. Ce a demonstrat omul asta?Era greu sa zica...da doamna cum sa nu? si sa dea masina deoparte...1 m atat!E unul care ingroasa randul soferilor de maxi-taxi impertinenti si ignoranti.
Se vorbea aici despre blocarea usilor. Cand suntem cu cei mici in masina...inutil sa mai amintim ca trebuie sa blocam. O cunostinta de-a noastra a oprit la semafor si un tiganus i-a deschis usa din spate (neblocata) si i-a luat poseta si haina de blana intr-o secunda. Ea blocata in centura si bulversata, pana a ajuns sa tipe, copilul era departe...Sunt acei copii care vin la semafoare sa cerseasca. In timp ce strang bani frumosi pe care-i beau seara parintii, arunca priviri prin masina sa vada daca e rost de furat. Sa le urmariti privirea si sa-mi spuneti ca nu e asa. Sunt unsi cu toate alifiile!
Uneori, desi ai portierele blocate, pentru simplu fapt ca esti femeie, poti fi victima unor intamplari neplacute. Ieri, eram singura in masina si vroiam sa intru pe str principala, asa ca am oprit sa ma asigur. De pe trotuar a sarit un tip ciudat si cand mi-a izbit un pumn in masina, am zis ca a intrat pumnul prin tabla...Si e vb de masina pe care eu cu mana mea o spal, aspir, samponez, parfumez...ca tin tare mult la ea...Imi venea sa plang!!!A rupt-o la fuga. Ca de obicei, oamenii din jur nu au vazut nimic, nu-si complica existenta. E trist, dar e la noi, in Romania. La voi se intampla asa ceva? Fetele din alte tari?

Mergi la inceput