Reteta de la nutritionist!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Albi` spune:

Eu am fost la un nutritionsit in Timisoara si am fost foarte multumita de abordare si de *tratament*.

Am obtinut nr de telefon de la o cunostinta care in cateva luni a slabit mult - faptul ca am vazut eu rezultatele persoanei respective m-a incurajat si m-a facut sa cred ca Dr. chiar stie ce face.

Am sunat pt o programare, moment in care am fost informata ca trebuie sa imi fac anumite analize, in fct de care Dr. imi va prescrie un regim personalizat.

Am facut analizele cerute si m-am dus la prima consultatie, in care Dr. s-a uitat peste analize, m-a intrebat despre obiceiurile alimentare, stilul de viata, programul zilnic, oscilatiile in greutate etc.

Dupa max. o saptamana a urmat a 2a intalnire, la care mi s-a explicat ce, cand si cum trebuie si nu trebuie sa mananc, care sunt limitele si care sunt principiile dietei; la sfarsit am fost programata pentru o alta intalnire, peste o luna.

Cand am primit dieta mi s-a explicat ca se tine cont si de grupa sanguina, dar am observat si cateva principii de disociere. De asemenea, am constatat ca difera de dieta persoanei de la care aflasem de Dr., deci sigur nu are o dieta *standard* pe care o recomanda tuturor.
Am cautat pe net dieta grupelor sanguine si nu era aceeasi cu cea pe care o primisem, deci nu era tot una daca o tineam fara sa merg la control; am inteles ca era vorba si de analizele mele, pe care eu n-as sti sa le interpretez, si care ar putea indica un metabolism mai lent sau mai rapid sau o alta problema; date in fct de care Dr. a adaptat dieta, pe care urma sa o tin pana ajungeam la greutatea dorita sau pana hotaram eu sa ma opresc (Dr. mi-a recomandat o greutate, dar eu puteam propune un alt target), dupa care urma o modificare de regim, care era mai putin restrictiv si avea rol de mentinere.

Dupa prima luna, rezultatele au fost bune: -4kg. Dr. ma anuntase ca se asteapta sa slabesc intre 0,5 si 1,5 kg / sapt, depinzand si de cata miscare fac. In prima luna nu am mers deloc la sala, nu am facut sport nici acasa, dar am mers pe jos cam 45-60 min. / zi.
Oricum, in prima luna este scaderea cea mai brusca, din cauza modificarii alimentatiei si stilului de viata.

In luna a 2a am dat jos doar 2kg, dar Dr. a spus ca este normal si ca probabil acesta este ritmul meu de slabit (in conditiile in care nu fac exercitii fizice).

Din pacate, dupa inca o luna am abandonat regimul, pt ca nu mai aveam destul timp sa-mi gatesc. De retinut ca acum nu-mi impun nici un fel de restrictii culinare si, totusi, nu am revenit la greutatea cu care am inceput cura de slabire, ci am cu aprox. 3-4 kg mai putin.

Concluzie: am gasit un nutritionist in care am incredere si la care sigur voi mai merge cand voi relua dieta recomandata


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Xio, Albi, pai chiar va rog, dati-mi si mie numele, adresele nutritionistilor recomandati, sigur ca voi lua legatura cu ei. Multam fain. Pe PM ar fi ok, sau mail alias4444@gmail.com

ps. jumari, slanina, untura oricum nu servesc ca n-am de gand sa-mi "explodeze" colesterolul :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jazz spune:

Fetelor,
Un sfat prietenesc pentru cele care cautati un nutritionist sau orice alt cadru medical.
Colectati cat mai multe informatii despre educatie, anii practicati, experienta (foarte important!!) in domeniul in care va intereseaza. Daca e posibil cereti referinte, numere de telefon ale fostilor pacienti care sa va vorbeasca despre experienta lor cu nutritionistul/doctorul. Pacientul nu e neaparat sa dea detalii despre conditia lui/ei, astea fiind confidentiale (oricum, ar trebui sa fie) ci doar sa va vorbeasca despre cum s-a simtit la cabinet, daca nutritionistul a ascultat cu atentie, daca a pus intrebari, etc.
Trebuie sa iesiti de la consultatie cu un diagnostic (e diferit de cel medical!), un plan de interventie si o programare pentru o viitoare vizita. Daca intre timp nu sunteti multumite de rezultate, oricare ar fi ele, mergeti inapoi si discutati posibile alternative, ce probleme au aparut, daca ati avut dificultati in timp ce ati urmat o anumita dieta, posibile efecte (ameteli, lipsa de energie, etc).
Sper din suflet sa gasiti pe cineva serios care incaseaza banii si nu va pune sanatatea in pericol. Nu uitati ca e posibil sa mancati sanatos, echilibrat si, in acelasi timp, sa ajungeti la o greutate realista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jazz spune:

Inca ceva si plec! :)
Pentru fetele aflate in alte parti ale lumii am gasit o lista cu tarile membre la International Confederation of Dietetic Association. Din nefericire Romania nu este listata, probabil pentru ca nu exista o scoala de nutritie/dietetics acreditata si recunoscuta international, habar nu am asta e doar o speculatie...

http://www.internationaldietetics.org/nda.asp


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Jazz,

Da... de ce trebuie sa pleci?????

Pe mine sa stii ca m-ai pierdut la faza cu "trebuie sa iesiti de la consultatie cu un diagnostic (e diferit de cel medical!)". Ai putea detalia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda Panda spune:

daca vreti sa slabiti, dati-mi adresa voastra de mail si va trimite fata cartea lui monti (montignac michel). cu 100% vointa am slabit 30 (treijdakile) in 11 luni. monti nu este medic ci mi se pare ca e ziarist. el doar a facut o cercetare amanuntita pentru ca a avut si el cindva probleme cu ceva kg in plus. evident ca a fructificat rezultatul scotind cartea asta. aveti "grup de suport" aici pe forum, si sint niste gagici de nota 10.
+ ca dusul la nutritionist cred ca mai si costa. nu mai bine ne cumparam o bluzita noua ca premiu dupa primele 3-5 kg pierdute?
va pup si va doresc bafta si multa stapinire de sine, indiferent ce dieta ati adopta

POZE
www.dropshots.com/panda" target="_blank">FILMULETE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Buna, dragelor!

As fi putut sa nu deschid subiectul, dar in acelasi timp m-am gindit ca ar ajuta pe cineva care e in dubiu “ma duc, nu ma duc la nutritionist!”
E clar ca sint persoane multumite si altele mai putin! Vroiam insa, inca o data, sa subliniez, ca, daca chiar nu sintem “cazuri clinice”, nu merita sa cautam forta decit in noi.
Raspund un pic la citeva intrebari, cu toate ca o sa intru destul de mult in dedesubturile afacerii, si nu prea imi place!
-banii pt consultatie? 2 tipe, de aproximativ aceeasi virsta, cu acceasi grupa sanguina(info cu grupa sanguina am aflat-o si noi din folclor, am banuit ca se bazeaza si pe asta; intr-adevar m-a intrebat ce gr. sanguina am), acelasi ob alimentare si aproximativ aceeasi greutate am pus cap la cap intrebarile ce ne framinta si am plecat cu lista la dr doar eu! Ati inteles restul, da?(iar o sa se scandalizeze XIO ca mai aveam pretentii la “regim individualizat” in cazul asta!!!!
-consultatia = 50RON. Se pare ca se plateste 1consultatie, apoi una e free, iar se plateste si frecventa e de ~2saptamini.
-“m-am suparat” un pic fiindca regimul nu mi l-a scris in cele 15 min. de conversatie spunindu-i ca nu as vrea(era un punct comun al meu si al amicei mele) rosii si castraveti in aceasta perioada ci, l-a ales, la sfirsit, pe hol din calculator fara macar modificarile dorite de noi(“ati venit la mine, daca vreti, faceti cum va zic!”
-nu m-a obligat nimeni sa merg, am mers de buna voie(:D), dar imi pare rau ca nu e asa cum mi-am inchipuit, cum se lauda Teo, sau cum spunea aici, Albi, parca; mi s-a parut prea mult “banda rulanta”
-spunea cineva de sacrificii!
-eu voi mai merge doar pentru consultatia free(prescrierea urmatorului regim) si ma las de vizitele la doamna dr.
-despre mine cu regimul adaptat un pic, adica dimineata nu maninc mereu brinza aceea ci inlocuiesc cu iaurtul ce trebuie seara(sigur gresesc:)) se chinuie un -1.5kg de ~10 zile!
Simbata am mincat doar o masa de pui cu legume fierte, nu salata de varza, cealalta masa am inlocuit-o cu conopida fiarta cu iaurt pe deasupra(alor mei le-am facut conopida la cuptor cu brinza etc)
Si apropos de sacrificiu: eu nu maninc prajeli, cartofi, carnuri grase, fast-food. alune, cola, pepsi &Co(am renuntat la orice suc din comert), si asta de ani buni. Totul la mine cred ca se datoreaza mesei de seara de la ora 20.30 si a lipsei de miscare…o sa incerc sa mai schimb si aici ceva, asa cum am facut cind am vazut ca 100gr alune =~ 600calorii. Si nu vorbesc nici din prisma unei domnisoare ce se lamenteaza “mi-ar placea sa slabesc 3-4kg!”, ar trebui, in cazul meu, ceva mai mult! Pe jos merg cam 1/2 h in fiecare dimineata, mers super-alert, mereu sint in graba! Dar tocmai am aflat ca nu e suficient. Eu merg fractionat, asa imi e drumul 15min + 15min! Ar trebui un efort continuu de cel putin 1/2h ca sa fie efficient!

P.S.
Aseara m-am intilnit cu o doamna ~40 ani, un pic trecut.
Nu am vazut-o de un an! Nu am recunoscut-o! Mi-a zis ”stai linistita, eu sint, dar mai slaba cu 50kg!Am fost la sala in fiecare zi! Nu poti face nimic fara miscare! Intre timp am renuntat la fainose si dulciuri.”


Spor! Sa slabiti, fiecare, prin metoda care va priieste cel mai mult, si sa va simtiti bine in pielea voastra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Si la noi in firma a fost moda "ligia alexandrescu". Eu nu am apucat sa merg, dar au mers vreo 5 colege care...spre uimirea noastra au primit acelasi regim, cel specificat si aici. Ne-am apucat toate de el (mai ales ca am realizat ca nu e personalizat, ok, una a primit salata cu ton in loc de salata cu pui seara, dar asta a fost un cz singular, cred ca a dat print gresit dna doctor)...Va marturisesc ca dupa 4 zile nici una dintre noi nu a mai suportat branzica de casa cu doua felii de paine de secara de la pranz. E monoton, e dezolant si nu face minuni. Montignac e intr-adevar mai bun.
A trecut si trendul cu madam Alexandrescu din firma, noi tot plinute, doar cele care s-au apucat de sport au mai reusit cate ceva.
Recent am auzit de dr Tivadaru parca...are un regim care incepe cu un kick de proteine, adica vreo 2 saptamani numai de carne, apoi altele...si regimul asta mi se pare crunt.
Nu cred ca nutritionistii au cheia, cel putin nu la noi sau in cazul celor care nu au mai mult de 20 de kg de slabit...Un pic de vointa, un mod de viata mai sanatos, cu miscare si excluzand fainoasele si dulciurile cred ca face mai mult decat asemenea regimuri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Calinescu Lucia spune:

noi am fost amandoi la doamna dr. si ne-a dat amandurora acelasi regim. problema a fost ca mi-a spus sa nu fac sport sa nu pun muschi pe grasime
m-a cam bulversat.....


cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

cum sa nu faci sport? mi se pare ciudat.
cred ca ar avea dreptate in conditiile in care ai face exclusiv exercitii cu greutati si ai fi sedentara in rest dar o alergare usoara nu vad de ce ar fi interzisa.

Mergi la inceput