Croitorie - sfaturi si idei(Capitolul 4)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Foarte frumoasa rochia, are fermoar pe spate, chiar sunt curioasa cum o sa iasa daca nu este material elastic. Sa ne pui poze.

Te pupam

Elena 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Salutare, fetelor!

Va multumesc pt gandurile bune

Eu ma simt mai bine astazi, slava Domnului asa ca vreau sa mai fac una alta..

Pt ca am stat mult in pat m-am apucat de tricotat. Fac o paturica din bumbac pt bebe, am facut mai mult de jumate

Cum v-a spus Alina, am fost la ecograf. A fost fooooarte fain! Bebe dormea dar l-am trezit si a inceput sa isi miste o manutza, parca ne facea cu mana

Am fost in week-end sa ne uitam de niste hainute pt gravidutze. Nu mi se vede inca burtica dar voiam sa avem o idee. Nu am gasit NIMIC care sa imi placa. Si numai culori pe care eu nu le port...negru, gri, maro, bej. O sa mai vad eu.

Va pupacesc si spor la treaba! Eu ma duc sa framant painea.

Alina 10+

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Alina, pai tu te plangi ca n-ai ce purta pe burtica? Pune frumusel manuta si fa-ti. Cam pe la sfarsitul primului trimestru se vede burtica asa ca atunci trece si raul. Numai bine sa sa-ti faci ceva frumos. Te sfatuiesti cu Elly ca ea deja e pregatita. Eu am purtat cam aceleasi haine in sarcina. Ma rog, aveam o pereche buna de raiati cu talie elastica, o fusta tot de raiat marime mai mare care se mula numai bine si alte chestii cu talia joasa; dar de, atunci nu coseam. Cand o sa fie vorba de bb 2 o sa stiu ce si cum ca o sa ma iau dupa voi.
Tonia, super rochia. Pt vreo ocazie anume? Este foarte eleganta pe negru dar poti s-o faci de zi daca pui stofa, cum ai spus. Sunt tare curioasa ca-mi plac mult rochiile.
Elena, am sa scot o masura ceva mai mare ca oricum ii plac bluzele mai largi cand bate. Vreau sa vad pantalonii gata ca m-ai facut curioasa rau. Sper ca ai timp sa-i dai gata. 3 zile fara tica-tica... Ce ne facem? sau sau ce altceva? Tu te-ai scos, iti iei revista maine, dar eu... Oricum nu mi se pare prea fenomenala. Modelele de copii sunt misto, insa.
Va pup fetele, si spor maxim.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Buna fetele,

Azi am fost foarte ocupata si nu am avut timp sa va scriu.....

Vianne, ce ma bucur pentru voi! si zici ca va facea cu mana? al meu bebe la eco papa, fomist tare! Eu vreau sa vad si paturica pentru bebe, sa-i faci o poza te rog. Cat despre haine, aici nu sunt de calitate, mi-am luat o pereche de pantaloni care imi fac numai scame pe interior, pe dress, o porcarie, acum vreau sa-mi iau material, o stofa, sa-mi mai fac o pereche de pantaloni si sus mi-as face o vestuta din aceeasi stofa, mie imi plac culorile negru si gri asta cred ca nu-i bine, dar asa e felul meu, cat mai inchis, nu-mi place sa ies in evidenta. Hai ca ne consiliem amandoua la lucrat hainute, numai sa poti sta si tu la masina de cusut. Alina imi tot zice sa fac o bluza taiata sub sani, doar ca nu stiu ce material sa iau . Pupici lui bebe!

Alina bafta cu bluzita si asteptam poze, bineinteles! Am reusit sa termin pantalonii aseara (partial, pentru ca mai am doar sa-i scurtez), dar avand in vedere ora inaintata in jur de 9,30 si faptul ca nu aveam chef sa-i calc, pentru ca oricum au ajuns in apa, sa ia materialul cat vrea apa, apoi ii scurtez, adica luni, si nu le-am mai facut nici o poza aseara, o sa le fac luni, dupa ce-i termin total! Scuze ca te fac sa astepti.
Revista nu stiu daca o s-o iau azi si nici mie nu mi se pare interesanta, mai ales acum ca doar ma uit la tipare, dar nu stii ce te apuca si tocmai in ea gasesti modelul care-ti trebuie! Am ratat un nr. anul trecut si mi-a parut rau pe urma...
Cat despre fara tica-tica 3 zile, mie nu-mi lipseste asa de mult, plec in sambata la tara si am cam ramas in urma cu treburile casnice, macar sa imi mai revin cu ele.

Va pup fetele, albinutele!

L.E. revin, revista Burda mi-a fost cumparata de iubitul sot!

Elena 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shmily spune:

Buna fetelor... mai intru si io pe-aici ca sa "fac prezenta"... va citesc mereu, dar nu postez de fiecare data, pt ca nu am ce... inca astept ca prietena din sua sa-mi trimita masurile pt rochitele care le vrea... chiar, daca stie vreuna din voi, m-ar ajuta mult sa stiu cam la ce suma sa ma astept la trimiterea rochitelor... pana acum nici n-am primit, nici n-am trimis nimic nici in tara, nici in afara ei, asa ca n-am nici cea mai mica idee si mi-e sa nu am vreun soc... a, si inca ceva... cum e mai bine sa fie trimise? prin posta? si cam in cat timp ajung? mama, ce de intrebari am!!! sper sa nu va fac capul tablou, dar vreau sa-mi fac o idee cam cat m-ar costa si cum sa fac sa ajunga pana de Craciun...
Pretul trimiterii ma mai interesa si pt ca prietena mea a zis ca vrea sa-mi plateasca rochitele, dar pt ca e prietena mea si prima mea clienta, nu o sa-i iau bani pt ca le fac... ci doar pe material si transport... asa ca daca ma puteti ajuta, va multumesc mult
A, pana acum am reusit doar sa-mi cumpar bolduri cu capat perlat... masinuta de cusut inca o mai astept... cica prietenul care tre sa mi-o aduca pleaca in germania abia peste vreo saptamana... sper sa nu mai amane mult plecarea ca io nu mai am rabdare!
va pup si va citesc in continuare... sper sa vin curand si cu vesti mai bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dionisia10 spune:

fetelor, vreau sa-i fac baietelului meu o pereche de pantaloni de raiat, as vrea sa-i dublez, sa fie mai caldurosi, dublura sa fie de culoare inchisa/ mai inchisa, ce material ar trebui sa iau(din Ro)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_roxana spune:

Servus fetele.... Nu am mai intrat pe site de cateva zile bune si am avut ce citi. Asa cum v-am promis am pus poze cu hainuta care mi-am facut-o si care m-a stresat cateva saptamani la rand. Nu e grozava dar o pot purta.
http://i182.photobucket.com/albums/x12/diana_roxana/DSC00481.jpg
http://i182.photobucket.com/albums/x12/diana_roxana/DSC00476.jpg
Cu sfaturile voastre sigur data viitoare o sa imi iasa mai bine.
Va pup si spor la croitorit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Buna fetele,

Diana mie imi place mult cum ti-a iesit sacoul, are si captuseala?
In plus este si o culoare frumoasa, sa-l porti cu placere! Ne poti da mai multe amanunte dupa ce model l-ai facut? Mie imi pare mai putin complicat pentru ca nu are rever, pe mine ma chinuie la rever ca nu iese egal atunci cand il imbraci, cred ca intelegi ce vreau sa zic.
Inca o data felicitari, mie imi place!

Pupici si o duminica placuta!

Elena 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomari spune:

Ce mai faceti? Liniste mare, toata lumea este plecata de acasa?

Shmily, intreaba prima data la colete sa-ti spuna cu aprox. tarifele (se aplica in f-ctie de distanta si greutatea coletului mai ales). Eu cand scriam in Franta dura cam 3-5 zile par avion ca sa aj mai repede si plateam in f-ctie de greut plicului. Asadar in SUA cred ca in cel mai fericit caz dureaza cam 2 sapt, desi s-ar putea sa nu fie mare diferenta de timp; tot la colete vamale intreaba cat dureaza pana sosesc de acolo (SUA) ca sa-ti faci o parere cu aprox. si costul de expeditie per greutate. Sper sa-ti fie de folos.

Diana este foarte frumos sacoul si culoarea este deosebita. Felicitari!

Dionisia,la hainele ptr. copii captuseala trebuie sa o faci dintr-un material asemanator cu finetul, adica ceva moale si calduros.Trebuie sa ai grija deoarece in general materialele asemanatoare finetului intra la apa; materialul strict de captuseala nu este indicat pentru copii.

Eu inca mai caut mater ptr. rochia pe care vreau sa mi-o fac asa ca inca sunt la faza cu tiparul scos.
Tonsis se vede ca ai mult de lucru asa ca asteptam creatiile.

Duminica placuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Shmily, pachetul il poti trimite prin posta, par avion. Teoretic ar trebui sa ajunga in 10 zile, 2 sapt maxim. Dar avand in vedere ca vor veni Sarbatorile si va fi nebunie, eu zic sa il trimiti pe la sfarsitul lui noiembrie. Cat costa vei afla acolo pt ca tarifele sunt in functie de greutatea pachetului.
Din cate stiu nu toate oficiile postale din Ro trimit pachete in exterior, asa ca e bine sa afli de la ce posta poti trimite.
No, cam atat!

Pupici!

PS Diana, foarte faina hainutza iar portocaliul e una din culorile mele preferate

Alina 10+

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput