Copil agresiv la gradinita!

Copil agresiv la gradinita! | Autor: nicu

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,
Ne confruntam cu o problema destul de serioasa: fetita noastra, este inscrisa la grupa mica la gradinita.Dupa ce ca exista probleme de acomodare, a mai intervenit inca un hop. Un copil agresiv, coleg de grupa care o musca aproape zilnic, loveste ceilalti copii, in orice moment cand este scapat chiar si pentru o clipa din vedere de educatoare.Chiar si cand educatoarea incearca sa-l indeparteze de "victima" tot incearca sa agreseze pe cineva. Fetita mea, nu mai doreste sa se duca la gradi pentru ca o bate acel copil, plange zilnic numai cand se gandeste la gradinita, se fereste de copii, nu se mai joaca cu alti copii de frica sa nu fie lovita.Am discutat cu educatoarea care incearca sa-l tempereze pe acel copil.Am discutat si cu directoarea care nu are ce sa-i faca acelui copil.Trei copii deja au fost retrasi.De mutat in alta grupa nu se pune problema!Nu se poate! Solutia? Sa-mi retrag si eu copilul!!! Oare intreb .. este normal ca din cauza unui copil sa fie retrasi alti 4 copii? Exista vreo cale ?
Ce sa facem?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela03 spune:

Eu zic c-ar fi nevoie de o sedinta cu parintii. Poate parintii celui agresiv, din bun simt, isi vor retrage ei copilul. Numai sa vina la sedinta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramses spune:

Da,urata treaba!!! Ne confruntam cu aceeasi problema pe care am dezbatut-o deja pe topicul 'colega cu SD'...
Solutia ar fi dupa cum a zis si Ela sa discutati cu parintii si sa se ceara ajutor de specialitate de la un psiholog...Am inteles ca unele gradinite au psihologi sau psihopedagogi...
Nu mi se pare corect sa-mi retrag copilul meu de la gradi si nici sa-l traumatizez ducandu-l zi de zi sa fie batut si muscat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Aceiasi problema si la noi; colegul il stim de mult, numai ca de anul acesta fie'mea si colegul respectiv sunt in aceiasi grupa. Ieri la pranz nimeni nu a putut dormi pentru ca baietelul respectiv a "facut scandal" fara incetare.

Alaltaieri a tras-o de par; acum doua zile i-a dat un pumn in burta. Una peste alta, dupa un an si jumatate de gradinita, in care n-a plans deloc si a fost pentru ea o mare bucurie sa mearga, acum plange in fiecare dimineata ca nu mai vrea la gradi.

Nu va mai spun cum vorbeste respectivul baietel; fie'mea vine acasa ca o floare si imi spune "stii ce a zis azi xxx?" ... nu imi vine sa cred ca un copil de 4 ani poate sa vorbeasca in asa fel!!

Azi merg la sedinta face-to-face cu educatoarea; saptamana viitoare ma duc la director...

Copilul resectiv a fost dintotdeauna o problema la gradi; psihologul de la gradinita a sugerat parintilor consiliere; acestia au refuzat.

Ma intreb oare daca trebuie sa sufere o grupa intreaga pentru un copil... si vorbim de gradinita particulara nu tocmai ieftina.

Gabi

Please think twice before you print out this message or any other document! We are all responsible for protecting our environment! YOU can save a tree...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mdana spune:

Din experienta noastra: avem fetita in grupa mijlocie, tot asa, inca de anul trecut are drept coleg un baietel foarte agresiv fizic inclusiv fata de educatoare si ingrijitoare, cu un vocabular incredibil de vulgar pentru varsta lui frageda, si care in plus nu sta linistit nici la activitatile grupei, astfel incat educatoarea trebuie sa stea cu jumatate din atentie fixata pe el (in conditiile in care in grupa vin intre 25 si 30 de copii).
Ce am facut noi: am tot discutat cu parintii copilului (care sunt, de fapt, problema); a fost o actiune concertata, a majoritatii parintilor. Am discutat cu directiunea, sa mearga atat copilul cat si parintii la consiliere psihologica.
Ieri am avut sedinta cu parintii la care au participat directoarea si psihologul gradinitei; s-a stabilit un plan de actiune, tatal a promis ca in concediu sa asiste la ore pe post de persoana de sprijin, iar daca in ciuda acestor masuri nu se va vedea o imbunatatire, s-a oferit sa-si retraga copilul. Dar de un an de zile tot facem presiuni asupra lui, multa vreme refuza sa admita ca ar exista vreo problema.
E drept ca toti copiii, si cei mai cuminti si cei mai "nazdravani", au dreptul la educatie in gradinita. Dar nu e drept sa sufere o grupa intreaga din cauza unuia singur, mai precis din cauza gafelor educative facute de unii parinti in educarea odraslelor (si tatal cu pricina, fara sa vrea ne-a oferit o explicatie privind cauza: "nu stiti cat ne-am chinuit, zece ani a facut sotia tratament ca sa avem copilul asta"; bun, la el acasa pustiul e alfa si omega, si nu suporta ideea ca sunt situatii in care nu poate fi centrul universului, ca trebuie sa imparta spatiul, jucariile si atentia unei persoane si cu alti copii; dar copiii nostri, ce vina au ?).
Deci, cu efort si organizare se poate rezolva cate ceva, retragerea din grupa nu e o solutie, oriunde pot fi copii agresivi si nu poti fugi la nesfarsit.
Iar cu copilul-victima trebuie discutat in permanenta si explicat ce se intampla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicu spune:

Astazi de dimineata am fost la gradi si am discutat cu directoarea.A promis ca o sa vorbeasca cu parintii si sa le propuna o consiliere de specialitate.O alta masura promisa o reprezinta rocada uneia dintre educatoare (tanara - cu putina experienta)cu o doamna educatoare cu experienta vasta, pentru a pune lucrurile la punct in grupa.Acuma asteptam sa vedem daca masurile luate vor da roade.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Si noi am avut un asemenea copil in grupa, si desi au incercat cateva saptamani, l-au dat afara in final, altfel toti parintii si-ar fi retras copiii.


Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Si din nou copilul e pedepsit pentru ca e abuzat de parinti. Dar asta e situatia, daca parintii nu vor consiliere deoarece considera ca ei fac totul perfect (ceea ce se vede clar in comportamentul copilului!), nu se poate face mai nimic.

Numai un lucru va rog: nu-l condamnati pe copil fara sa-i cunoasteti adevarata situatie de acasa!


Felicia

Poze cu noi si vacantele noastre
*****************************

IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

da ce ziceti de "punct lovit punct ochit " drept in ochiul fetitei mele din partea unui nou coleg care are un vocabular demn de "bodega" la 5 ani si care mama lui nici nu se sinchiseste sa ma intrebe " cat de mult ai tremurat doamna cand ti-ai vazut fetita cu ochiul bubuit de un bat , bacheta sau cine stie ce-o mai fi fost acea jucarie" ?


alina71
a fi om e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

continui..
la sedinta ,am ridicat problema vocabularului vulgar ,"adoptat" de unii copii (in medie de 5 ani), eu si cu inca o mamica revoltata si inca 15 parinti ne-au replicat "pai oricum aud de pe strada sau din diverse locuri. le spuneti ca nu e frumos sa redea acele cuvinte si gata " (aici meritau ochii aia mari dar nu-i gasesc)



alina71
a fi om e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Miss Parker,

ai perfecta dreptate - nu copilul este de condamnat, ci parintii.

Ce ne facem insa cu ceilalti copii din grupa, care sunt "condamnati" de comportamentul copilului respectiv?

Azi fie'mea a luat iar un pumn in burta; exact inainte de masa de pranz. Drept pentru care nu a mancat nimic.

Si dupa pranz iar n-au dormit...

Daca parintii refuza ajutor/sa vad ca exista o problema, ce e de facut totusi?

Gabi

Please think twice before you print out this message or any other document! We are all responsible for protecting our environment! YOU can save a tree...

Mergi la inceput