Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Timp liber pentru minte, suflet, trup si ochi  Diaspora Desprecopii - de departe, aici

viza pentru vacanta in Republica Dominicana

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Raspunde  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 2

domino-do
domino-do
nou venit

Canada
Calgary

3 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 11/10/2007 :  02:03:54 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj  Reply with Quote

viza pentru vacanta in Republica Dominicana

Canadezelor,

stiti cumva daca cetatenii romani rezidenti permanenti in Canada au nevoie de viza pentru o vacanta in Republica Dominicana?
A fost cineva de curand in vacanta acolo?
Apreciez orice raspuns.
Mersi
D.
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
Cricor
Cricor
membru matur

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator pentru dianaDonator 1 Iunie 2010Donator  Sange
 Romania,
2049 Mesaje
4 Prieten(i)
Trimis la: - 11/10/2007 :  02:53:14 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Cricor un Mesaj Privat  Reply with Quote
Eu stiu ca nu ai nevoie. Cel mai bine ar fi sa suni la consulatul Republicii Dominicane. Daca vrei am un nr. de la Consulatul din Toronto.

Corina
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
khristin
khristin
La vie est belle

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator Maria Rubi
 Canada, Toronto
3081 Mesaje
8 Prieten(i)
Trimis la: - 11/10/2007 :  03:01:20 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui khristin Adauga semn de carte la raspuns Trimite khristin un Mesaj Privat  Reply with Quote
Domino-do, nici noua nu ne-a trebuit viza acum 3 ani cand am fost in Punta Cana. Daca vrei sa fii sigura ca lucrurile nu s-au schimbat, suna-i la telefon. Vacanta placuta sa ai!

Cristina

noi, poze mai noi si Paris & AOB

Editat de - khristin on 11/10/2007 03:01:59
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
domino-do
domino-do
nou venit

Canada, Calgary
3 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 11/10/2007 :  03:48:30 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Multumesc mult,
totusi chiar asta e confuz caci unii spun ca trebuie si altii ca nu trebuie.

Cristina, s-a schimbat oare ceva de acum trei ani? caci vizele pentru romani s-au introdus din 2002.

Am scris un email la ambasada rep dominicane in canada si mi-au trimis formular pentru aplicatie pentru viza.

Doina

Podeanu
mamica la patrat

Donator desprecopii.comDonator pentru dianaDonator Maria Rubi
 Canada, undeva la tzara
2034 Mesaje
8 Prieten(i)
Trimis la: - 11/10/2007 :  05:36:03 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Podeanu un Mesaj Privat  Reply with Quote
In iunie am fost in Punta cana si la o saptamina dupa noi a mai venit o familie, in situatia ta. Noi avem cetatenia canadiana.

Ei au cumparat biletele prin agentie de voiaj si nu li s-a spus ca au nevoie de viza.Insa inainte cu o saptamina de plecarea lor alti cunoscuti care fusesera tot in Dominicana dar in luna mai, la o nunta, le-a spus ca in grupul lor o alta familie isi luasera viza ptr ca le-a cerut-o.

Familia cu care am fost noi au aflat insa prea tirziu si nu am mai avut timp sa o ia, au plecat fara viza si nu i-a intrebat absolut nimic.

Deci cred ca nu e nimic impus e doar la noroc...

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face...
matgravidut
matgravidut
membru junior

Canada, Toronto
605 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 11/10/2007 :  06:48:09 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimatgravidut Adauga semn de carte la raspuns Trimite matgravidut un Mesaj Privat  Reply with Quote
Noi am fost la Puerto Plata in dec 2006. Eu cu pasaport romanesc pentru ca la vremea respectiva eram doar rezident permanent, iar sotul cu pasaport canadian.

Nu am avut nici o problema. In aeroport mi s-a spus ca cetatenii romani pot sta in Rep Dominicana 30 de zile fara viza. Daca depasesti acesta perioada iti cere viza.

A... si inca ceva. Sa va pastrati bani de iesire din Dominicana. Noua ne-au cerut in aeroport 20 de dolari de peroana ca sa putem iesi.

Distractie faina.

Monica-Matz 24+ cu Andreea Bianca
domino-do
domino-do
nou venit

Canada, Calgary
3 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 12/10/2007 :  01:13:00 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Multumesc pentru raspunsuri.

Am sunat la consulat, si mi-au spus ca am nevoie de viza. Am scris un email la Ambasada si mi-au spus la fel ca am nevoie de viza.

Se pare ca ar trebui sa aplic pentru viza. dar atunci nu imi explic cum totusi celor care au fost acolo nu le-a trebuit???
Cricor
Cricor
membru matur

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator pentru dianaDonator 1 Iunie 2010Donator  Sange
 Romania,
2049 Mesaje
4 Prieten(i)
Trimis la: - 13/10/2007 :  19:56:28 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Cricor un Mesaj Privat  Reply with Quote
Am impresia ca s-au schimbat regulile. O prietna de-a mea a fost anul asta in primavara cu mama ei care avea doar cetatenie romana si nu a vut nevoie de viza. Noi plecam acum la sf. lui octombrie si ne-au spus ca mama are nevoie de viza.
Am fost cu toate actele cerute de ei, 40$, au completat niste formulare, mama a semnat ... am terminat cam in 15min. Mai rau a fost trebuie si sa te duci sa iei pasaportul cu viza in el. Am depus miercuri si martea urmatoare ne-au sunat ca-i gata.

Corina
Adela P
Adela P
membru junior

Donator desprecopii.com
 Canada, Ottawa
1302 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 22/02/2010 :  17:14:06 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Adela P un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui Cricor

Am impresia ca s-au schimbat regulile. O prietna de-a mea a fost anul asta in primavara cu mama ei care avea doar cetatenie romana si nu a vut nevoie de viza. Noi plecam acum la sf. lui octombrie si ne-au spus ca mama are nevoie de viza.
Am fost cu toate actele cerute de ei, 40$, au completat niste formulare, mama a semnat ... am terminat cam in 15min. Mai rau a fost trebuie si sa te duci sa iei pasaportul cu viza in el. Am depus miercuri si martea urmatoare ne-au sunat ca-i gata.

Corina

Buna, stiu ca subiectul e vechi dar si eu ma aflu in aceeasi situatie cu mama mea, cetatean roman, cu viza turistica de intrari multiple in Canada. Am gasit informatii contradictorii pe diferite site-uri, stie cineva care sunt legile acum? Din cateva surse am citit ca cetatenii cu vize de intrare pt USA, Canada, Great Britain si European Union pot optine viza de intrare/tourist card chiar la sosire in tara...help.
Adela P
Adela P
membru junior

Donator desprecopii.com
 Canada, Ottawa
1302 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 22/02/2010 :  17:16:36 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Adela P un Mesaj Privat  Reply with Quote
.

valentinag
mama natura

Donator desprecopii.comDonator Parohia GlodeanuDonator proiect ursiciDonator Maria RubiDonator  Mos Nicolae 2011
 Romania, bucurestiBUCURESTI
6964 Mesaje
25 Prieten(i)
Trimis la: - 23/02/2010 :  21:40:24 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luivalentinag Adauga semn de carte la raspuns Trimite valentinag un Mesaj Privat  Reply with Quote
Adela,conform site-ului MAE,daca sta mai putin de 90 de zile,nu are nevoie de viza,vezi aici:
http://www.mae.ro/index.php?unde=doc&id=5468&idlnk=4&cat=5

"La vita e bella"
Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea
Pagina: din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com