viza pentru vacanta in Republica Dominicana

viza pentru vacanta in Republica Dominicana | Autor: domino-do

Link direct la acest mesaj

Canadezelor,

stiti cumva daca cetatenii romani rezidenti permanenti in Canada au nevoie de viza pentru o vacanta in Republica Dominicana?
A fost cineva de curand in vacanta acolo?
Apreciez orice raspuns.
Mersi
D.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Eu stiu ca nu ai nevoie. Cel mai bine ar fi sa suni la consulatul Republicii Dominicane. Daca vrei am un nr. de la Consulatul din Toronto.

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Domino-do, nici noua nu ne-a trebuit viza acum 3 ani cand am fost in Punta Cana. Daca vrei sa fii sigura ca lucrurile nu s-au schimbat, suna-i la telefon. Vacanta placuta sa ai!

Cristina

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si Paris & AOB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns domino-do spune:

Multumesc mult,
totusi chiar asta e confuz caci unii spun ca trebuie si altii ca nu trebuie.

Cristina, s-a schimbat oare ceva de acum trei ani? caci vizele pentru romani s-au introdus din 2002.

Am scris un email la ambasada rep dominicane in canada si mi-au trimis formular pentru aplicatie pentru viza.

Doina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

In iunie am fost in Punta cana si la o saptamina dupa noi a mai venit o familie, in situatia ta. Noi avem cetatenia canadiana.

Ei au cumparat biletele prin agentie de voiaj si nu li s-a spus ca au nevoie de viza.Insa inainte cu o saptamina de plecarea lor alti cunoscuti care fusesera tot in Dominicana dar in luna mai, la o nunta, le-a spus ca in grupul lor o alta familie isi luasera viza ptr ca le-a cerut-o.

Familia cu care am fost noi au aflat insa prea tirziu si nu am mai avut timp sa o ia, au plecat fara viza si nu i-a intrebat absolut nimic.

Deci cred ca nu e nimic impus e doar la noroc...



Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matgravidut spune:

Noi am fost la Puerto Plata in dec 2006. Eu cu pasaport romanesc pentru ca la vremea respectiva eram doar rezident permanent, iar sotul cu pasaport canadian.

Nu am avut nici o problema. In aeroport mi s-a spus ca cetatenii romani pot sta in Rep Dominicana 30 de zile fara viza. Daca depasesti acesta perioada iti cere viza.

A... si inca ceva. Sa va pastrati bani de iesire din Dominicana. Noua ne-au cerut in aeroport 20 de dolari de peroana ca sa putem iesi.

Distractie faina.



Monica-Matz 24+ cu Andreea Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns domino-do spune:

Multumesc pentru raspunsuri.

Am sunat la consulat, si mi-au spus ca am nevoie de viza. Am scris un email la Ambasada si mi-au spus la fel ca am nevoie de viza.

Se pare ca ar trebui sa aplic pentru viza. dar atunci nu imi explic cum totusi celor care au fost acolo nu le-a trebuit???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Am impresia ca s-au schimbat regulile. O prietna de-a mea a fost anul asta in primavara cu mama ei care avea doar cetatenie romana si nu a vut nevoie de viza. Noi plecam acum la sf. lui octombrie si ne-au spus ca mama are nevoie de viza.
Am fost cu toate actele cerute de ei, 40$, au completat niste formulare, mama a semnat ... am terminat cam in 15min. Mai rau a fost trebuie si sa te duci sa iei pasaportul cu viza in el. Am depus miercuri si martea urmatoare ne-au sunat ca-i gata.

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cricor

Am impresia ca s-au schimbat regulile. O prietna de-a mea a fost anul asta in primavara cu mama ei care avea doar cetatenie romana si nu a vut nevoie de viza. Noi plecam acum la sf. lui octombrie si ne-au spus ca mama are nevoie de viza.
Am fost cu toate actele cerute de ei, 40$, au completat niste formulare, mama a semnat ... am terminat cam in 15min. Mai rau a fost trebuie si sa te duci sa iei pasaportul cu viza in el. Am depus miercuri si martea urmatoare ne-au sunat ca-i gata.

Corina


Buna, stiu ca subiectul e vechi dar si eu ma aflu in aceeasi situatie cu mama mea, cetatean roman, cu viza turistica de intrari multiple in Canada. Am gasit informatii contradictorii pe diferite site-uri, stie cineva care sunt legile acum? Din cateva surse am citit ca cetatenii cu vize de intrare pt USA, Canada, Great Britain si European Union pot optine viza de intrare/tourist card chiar la sosire in tara...help.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Adela,conform site-ului MAE,daca sta mai putin de 90 de zile,nu are nevoie de viza,vezi aici:
http://www.mae.ro/index.php?unde=doc&id=5468&idlnk=4&cat=5

"La vita e bella"
www.lizidesign.com/" target="_blank">Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput