Bona speciala pt. olitza?

Bona speciala pt. olitza? | Autor: luciana12

Link direct la acest mesaj

Help, fetelor...Daca exista cineva cu putere de convingere sa-mi puna fetita de 3 ani pe olitza, platesc oricat.. E f. incapatanata, si eu sunt "slaba", sotul la fel si bunici nu avem. La gradi merge, dar acolo nu reuseste nimeni s-o invete asa ceva (probabil nici nu intra in atributiile lor).

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Daca fetita ta e sanatoasa n-ai nevoie de bona.
Scoate pampersii, nu mai cumpara altii, arunca-i pe cei pe care ii ai, cumpara 20 de perechi de chiloti si 20 de pantalonasi si asa o tii.
Oala trebuie sa stea in mijlocul casei sa o vada in permanenta.
De cate ori face pe ea o lasi sa "sufere" nitel, ii explici ce bine ar fi fost sa faca laoala si ce ar fi putut sa obtina, apoi o schimbi.
De cate ori se apropie de oala si se aseaza pe ea o lauzi si o recompensezi.
O sa-ti faca praf covoare si canapele cu pipi si kk, dar in doua luni invata.



Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

Draga mea, una din fetele mele, nu voia deloc la olita; credeam ca ii e chiar frica sa se aseze pe ea. Intr-o zi, mi-a venit ideea sa ma asez eu pe WC, ea era langa mine si am luat-o cu vorba, "uite cum face mami, chiloteii mei sunt curati, tragem impreuna apa la WC, etc..." si a cerut si ea sa o asez. A facut pipi si a fost foarte fericita de "realizarea" ei. Apoi mergea numai la WC. Cu timpul a acceptat si olita, dar deja nu prea mai era necesara. Asa ca, perseverenta, rabdare, nu mai pune pampers decat noaptea cel mult, las-o chiar murdara cateva minute, arata-i ce urati sunt chiloteii ei si cum miros, laud-o la fiecare izbanda si vei reusi. Dar nu te intoarce la pampers.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciana12 spune:

Daca ar fi asa de simplu...trebuia sa spun ca are si o problema...daca "sufera" un pic, varsa imediat tot ce mananca (asa a fost de mica, sanatoasa, dar cu o problema de nedezvoltare a unui muschiulet, pe-acolo, pe la stomacel). Si daca ii pun chilotei, se abtine, pana nu mai poate si face blocaj, am patit-o odata, de-am ajuns la spital cu ea, sa-i puna supozitor, sa faca pipi. E f. sensibila si recunosc ca nu reusesc singura. Mai merge si la gradi si acolo nu am control asupra ei. Daca exista totusi cineva care ma poate ajuta, fizic, va rog, spuneti-mi..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Si fetita mea a refuzat olita (dupa ce o acceptase initial, la un an).
Cand a ajuns la gradinita, a mers cu pampers (avea aproape doi ani), dar acolo toti copilasii mergeau impreuna la wc si a acceptat si ea sa stea pe wc (din acela micut). Ii punea din 40 in 40 de minute la wc pe toti, ca sa nu se scape pe ei. Si uite asa, fara nici un efort din partea noastra, a scapat de pampers. Dupa cateva luni i-am scos si pampersul de noapte.
Incearca cu reductor de wc, poate are mai mult succes decat olita.
Fetita mea (3 ani si 3 luni) cere si carticica sau revista in timp ce este pe wc . Poate ar fi interesant si ptfetita ta ca, atunci cand este pe wc, sa-i atragi atentia cu o revistuta pt copii, ca sa aiba rabdare sa stea acolo pana termina treaba.
Succes !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Luciana, cumpara-i un reductor de wc si o treapta ca sa fie sigura pe echilibrul ei. Si explica-i ca pampersii sunt pentru bebelusi iar ea este o fetita mare.
La Carrefour ai sa gasesti niste chilotei superbi cu printese. Costa 220.000 setul de 7. Cumpara-ti 3 seturi si anunt-o ca printesele se supara daca le murdareste.
Noi pe irina am si mituit-o cu bombonele... La noi a tinut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

E... stai ca se schimba treaba...daca spui ca are o mica problema cu un muschiulet la stomac, care se "revolta" la cea mai mica indispozitie, mie imi suna ca are o problema mai mica sau mai mare cu sistemul nervos vegetativ, o fi mai sensibil sau mai special sau mai stiu eu cum si poate ca reflexul de a face la oala sau la wc este contracarat de cine stie ce senzatii are ea.

Ai incercat cu oala incalzita?

Nu stiu ce sfat sa iti dau, poate ar trebui sa intrebi in primul randun pediatru.

Eu lui fi-miu i-am aplicat exact metoda pe care am expus-o mai sus, dar eu eram absolut convinsa ca simte pipi si ca poate sa se tina daca vrea...pentru ca il vazusem la baie cum facea pipi in cada si isi oprea jetul voluntar si apoi ii dadea drumul si radea de sa se prapadeasca... si atunci am zis ei bine, stai tu ca rezolvam si cu asta.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Da o bona masculina, nu vrei ?
Ca la mine la ambii baieti,daca nu era tatal meu( La multi Ani,tata ca azi e si ziua lui)...nu stiu ce ma faceam cu operatiunea olitza :-)
El sta la Galati,daca vrei ti-l trimit cu primul tren la Bucuresti




Alba,mami de
Darian Valeriu *17.09.1999
https://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Darian
&
Cassian Teodor *04.06.2005
https://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Cassian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu spune:

alba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciana12 spune:

Cred ca a fost o eroare la computer si nu reusesc sa vad urmatoarele mesaje, de la 8 in sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns t.erinula spune:

te rog frumos,sa nu te simti jignita : in terapia ABA exista diverse metode de a -l determina pe copil sa foloseasca toaleta/olita.stiu ca fetita ta nu are autism/retard/etc.insa aceste metode sunt eficiente si in cazul unui copil perfect sanatos.posteaza pe forumul www.autism.ro si cere acolo sa fii ajutata.inca o data,te rog sa nu te simti jignita,nu a fost in intentia mea.imi amintesc ca am citit pe acest forum despre diverse metode de a renunta la pampers.mult succes .

Mergi la inceput