Pierderea(moartea unui animal)

Pierderea(moartea unui animal) | Autor: isabela

Link direct la acest mesaj

poate pare deplasat subiectul, dar ati pierdut un animal drag? Azi la pranz a murit catelusa noastra draga.Era vesela, jucausa, foarte atasata de mine. De 6 ani era alaturi de noi. De 2 zile suferea saracuta. A murit la mine in brate, si de atunci parca nu mai suntem la fel. Fetita mea, care are 9 ani, plange mereu, si spune-i ca-i este dor de ea, ca nu o sa o uite niciodata cum se juca cu noi, si cat de mult de iubea. Am pierdut cadva un sot si o mama, si sincera sa fiu nu credeam ca moartea unui catelus poate durea atat de mult.
Cum sa linistesc copila? Practic a crescut alaturi de catelusa si este prima data cand vede cum moare cineva drag ei(chiar daca este animal). Nu va mai spun ca nici eu nu stau mai bine, nu pot sa-mi stapanesc plansul.
Imi cer scuze daca deranjez cu aceste probleme minore(nu si pentru mine in aceste momente), cand altii au probleme cu adevarat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

Moartea unui animal uneori poate fi la fel de dureroasa ca si pierderea unei persoane si cu siguranta ca e o problema majora si adevarata. Deci nu e deloc deplasat sau de neglijat subiectul.
Fetita nu o poti linisti dar o poti ajuta sa parcurga un proces de doliu prin ritualuri de ramas bun cat mai multe si mai dese.


Nu este niciodata prea tarziu sa ai o copilarie fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Va inteleg pentru ca si eu am pierdut o pisicuta (a muscat-o un caine). Am plans si eu si sotul vreo saptamana. Pentru ca eu am fost cea mai greu de consolat, sotul mi-a adus intr-o zi, dupa vreo luna, un alt puiut pe care, l-a inceput nu l-am iubit (il tot comparam cu Mica - cat de desteapta si frumoasa era). Cu timpul, am ajuns sa-l iubesc chiar mai mult decat pe Mica (il si am de 4 ani 1/2). Puiutul (Tzutzu) e acum ditamai motanoiu'. Il puteti admira la semnatura e cel negru. Cred ca asta ar alina-o si pe fetita ta. Un alt catzelus.

cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stanescu spune:

Si ia un caine de rasa diferita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Imi pare rau Isabela pt catelusa ta, e normal sa suferi am patit-o si eu de 2 ori asa ca te inteleg .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Isabela, nu e deplasat subiectul. Am pierdut si eu destule animale dragi si spun deschis ca moartea lor m-a durut mai mult decat m-a durut (sau m-ar durea) disparitia multor oameni cunoscuti. Ar fi bine sa ii iei fetitei un alt animal de companie, daca si-l doreste; astfel isi va gasi alinarea.

I'm reading a book. You know... it's like forums, just a little shorter.

Andra si Vladut (14.10.2006)
puiul meu creste...

~*~My dear old pics~*~

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

Fetelor ,multumesc pentru raspunsuri.
Aseara a fost tare greu pentru toti, dar noi doua suferim cel mai mult. Catelusa mea era tare dragalasa si jucausa si era mereu alaturi de mine. Dimineata cand m-am trezit si n-am vazut-o am inceput sa plang, ca sa nu va mai spun ca plageam si pe drum, catre servici.
Speram sa gasim cat mai repede o alta catelusa(Ana vrea doar catelusa) si vrem cam aceeasi rasa. A noastra era un caniche de talie mica. Acum cautam fie bichon, fie tot un caniche de talie mica.
Am inceput sa caut anunuturi pe net, sa vedem ce si cum gasim.
Ana parca s-a mai linistit pentru ca isi doreste din tot sufletul sa gasim alta catelusa, desi niciodata nu o va inlocui pe cea care s-a dus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Isabela, imi pare rau...
Am pierdut si eu o catelusa acum citiva ani, am gasit-o moarta linga un gard intr-o dimineata in drum spre munca si nici in ziua de azi nu stiu de ce a murit. N-am fost buna de nimic o perioada si imi tot venea sa pling cind imi aduceam aminte cit de frumoasa, desteapta si buna era...
Timpul trece, durerea se mai estompeaza dar amintirea ramine. O noua catelusa sau un catel va mai indulci suferinta si poate o va face pe fetita ta sa treaca mai repede peste aceasta perioada trista.

www.wrongspelling.com/album/" target="_blank">Pozele mele * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Si pentru mine moartea animalelor dragi au fost sfasietoare.Am pierdut hamsteri,arici,porumbei,catei.Fiecare despartire a lasat o mica rana in sufletul meu.Cel mai greu a fost cand mi-a murit dalmatianul.Ma intelegea din priviri.Acum fiica mea mi-a lasat spre ocrotire doua animale: un caine si o pisica.Mi-s dragi dar nu prea mai am timp de ele.Oricum cainele, un brac, nu se compara cu dalmatianul.Poate fetita ,ravasita acum de durere, va gasi consolarea intr-un nou animal.Oricum este bine sa-i spuneti ca animalele traiesc mult mai putin decat oamenii.Mai ales cele de companie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

Am luat azi o catelusa, de 2 luni, un pui de caniche negru. Copila este tare fericita, dar eu nu stiu daca o voi putea iubi asa cum am iubit-o pe cealalta catelusa. Deocamdata nu simt nimic pentru ea. Este oare posibil sa nu o pot iubi? Mi-e asa dor de cea care nu mai este....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Mai vorbim peste citeva luni. Nu-ti pune bariere mentale si incetul cu incetul te vei obisnui cu noul pui. Parerea mea este ca o vei iubi pe catelusa pe care tocmai ai cumparat-o la fel de mult sau poate si mai mult.

www.wrongspelling.com/album/" target="_blank">Pozele mele * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

Mergi la inceput