cerere recalculare pensie alimentara???

cerere recalculare pensie alimentara??? | Autor: dana_iulia

Link direct la acest mesaj

Deschid si eu un subiect in speranta ca un avocat forumist, sau alta mamaica aflata in situatie similara, imi poate da cateva sfaturi.
Barbatul cu care am un copil de 3 ani, si cu care urmeaza sa mai am unul in decembrie, plateste pensie alimentara unui copil din casatoria anterioara. Acestui copil ii plateste pensie alimentara in procent de 22% din salariu.
Pana acum, nu a facut nici o actiune in instanta pentru a i se recalcula aceasta pensie, pe motiv ca mai are un copil in intretinere...
Ma gandesc ca e dreptul copiilor mei cel de 3 ani si cel care urmeaza sa vina, sa isi primeasca drepturile..
Asa ca intrebarea nmea este cum e mai bine sa procedez... sa fac eu cerere de pensie alimetara, in ianuarie, pentru copii mei, sau sa faca el cerere de recalculare a pensiei copilului caruia deja ii plateste?
Mentionez ca as vrea varianta cea care ma avantajeaza, adica toti 3 copii sa beneficieze de sume egale...

http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=481657334

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Initial creeata de dana_iulia

Deschid si eu un subiect in speranta ca un avocat forumist, sau alta mamaica aflata in situatie similara, imi poate da cateva sfaturi.
Barbatul cu care am un copil de 3 ani, si cu care urmeaza sa mai am unul in decembrie, plateste pensie alimentara unui copil din casatoria anterioara. Acestui copil ii plateste pensie alimentara in procent de 22% din salariu.
Pana acum, nu a facut nici o actiune in instanta pentru a i se recalcula aceasta pensie, pe motiv ca mai are un copil in intretinere...
Ma gandesc ca e dreptul copiilor mei cel de 3 ani si cel care urmeaza sa vina, sa isi primeasca drepturile..
Asa ca intrebarea nmea este cum e mai bine sa procedez... sa fac eu cerere de pensie alimetara, in ianuarie, pentru copii mei, sau sa faca el cerere de recalculare a pensiei copilului caruia deja ii plateste?
Mentionez ca as vrea varianta cea care ma avantajeaza, adica toti 3 copii sa beneficieze de sume egale...

http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=481657334




Cererea lui de recalculare (micsorare) a pensiei nu inseamna ca si copilul vostru va primi pensie, ci doar ca cel din prima casatorie va primi mai putin pe motiv ca mai are un copil.
Deci, daca tu vrei pensie de intretinere pentru copilul tau, il chemi in instanta.
Inca ceva: nu este obligatoriu ca toti copiii sa aiba sume egale. Instanta hotaraste cat pentru fiecare. In total, poate merge pana la o treime din castigul din munca (asa cum este el definit de lege) pentru doi copii; daca sunt 3 copii (inteleg ca veti mai avea unul), atunci merge pana la jumatate din castigul tatalui. Dar va trebui reluata actiunea dupa nasterea acestuia.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_iulia spune:

Multumesc Lona, nu ma asteptam sa primesc asa de repede un sfat.
Ideea este ca eu nu vreau sa ma despart de tatal copiilor, insa vreau ca pensia alimentara sa se reduca, mai ales ca pana acum nu am intervenit cu nimic...
Daca face cerere de diminuare a pensiei, care va fi procentul pensiei primului copil, mai ales ca tatal mai are 2 copii in intretinere? Sau acest procent recalculat nu este fix in toate cazurile, si depinde de judecator...avocat??
Oare e mai bine sa fac si eu cerere de pensie alimentara.. In acest caz toti 3 copii v-or primi parti egale?



http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=481657334

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by dana_iulia

Multumesc Lona, nu ma asteptam sa primesc asa de repede un sfat.
Ideea este ca eu nu vreau sa ma despart de tatal copiilor, insa vreau ca pensia alimentara sa se reduca, mai ales ca pana acum nu am intervenit cu nimic...
Daca face cerere de diminuare a pensiei, care va fi procentul pensiei primului copil, mai ales ca tatal mai are 2 copii in intretinere? Sau acest procent recalculat nu este fix in toate cazurile, si depinde de judecator...avocat??
Oare e mai bine sa fac si eu cerere de pensie alimentara.. In acest caz toti 3 copii v-or primi parti egale?



http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=481657334



Reiau:
Cererea de micsorare a pensiei alimentare o poate face doar tatal. Daca depune la dosar certificatele de nastere a celorlalti doi copii, cuantumul pentru primul se va micsora.
Procentele insa nu sunt obligatorii egale, judecatorul este liber sa hotarasca functie de situatia concreta (varsta copiilor, nevoile lor etc).
Per total, pensia poate ajunge la pana jumate din venitul din munca pentru tori trei. Efectiv pensie insa va primi numai copilul fostei sotii, nu si ai tai. Pentru acestia, trebuie sa formulezi cerere tu.

Din experienta, probabil ca acelui copil i se va micsora pana undeva la 16 la suta. Repet, nu e batut in cuie, depinde de situatia concreta, de nivelul de salariu, de restul darilor pe care le mai are tatal etc.

Mergi la inceput