Ajutor dupa nastere

Ajutor dupa nastere | Autor: creem

Link direct la acest mesaj

Buna dimineata!
Vreau sa va intreb pe cele care aveti deja bebeii in brate, daca ati avut sau nu nevoie de ajutor dupa ce ati nascut...ma refer acasa, in primele saptamani / luni, mai ales cele care ati nascut prin cezariana.
Este posibil ca eu sa nasc prin cezariana si pana ieri eram foarte convinsa ca ma voi descurca singurica cu bb - adica doar cu sotul prin preajma, dupa ce vine de la servici. Dar ...m-au debusolat niste persoane si acum va intreb pe voi, care ati trecut recent sau mai putin recent prin asa ceva, daca ati reusit sau nu sa va descurcati singure.

Mutumesc anticipat pentru raspunsuri!
Pupici pentru toate mamicile si bebelusi sanatosi si frumosi!

34+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Eu am nascut prin cezariana si n-am avut nevoie de ajutor. Sotul meu ma mai ajuta cand se intorcea de la birou, dar, in rest am fost fff sprintena. Pupici si curaj! Nastere si refacere usoara si un bb sanatos si papacios!!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian (15.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Stai linistita, nu-ti fa probleme o sa te descurci.Primele 2 saptamani sunt mai grele in sensul ca o sa te simti mai obosita, o sa te ridici mai greu din pat.Atunci ai nevoie de ceva ajutor.
Si eu am fost "aproape" singura dupa nastere si m-am descurcat.Spun aproape caci cateva luni bune soacra a gatit si pt noi si tot ea i-a facut baie Alexiei.Sotul a avut numai 2 sapt de concediu.Apoi am ramas singura cu bebe acasa.
Sotul tau nu-si poate lua macar o saptamana-doua de concediu?
Nu mai asculta ce-ti zic diversi ca mai rau iti faci.Si eu am auzit de multe ori ca o sa-mi fie greu, ca nu ma voi descurca...si uite ca m-am descurcat.Si am fost singura cu Alexia 2 ani,sotul ajungea seara acasa .Saptamana viitoare se termina CIC-ul si ma intorc la servici.Nici nu-mi vine sa cred ca au trecut 2 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

In cazul nostru sotul si-a luat concediu o 1una si ne-am descurcat foarte bine, am zis ca nu avem nevoie de ajutor pt ca parintii nu stau cu noi in oras si daca ar fi venit sa ne ajute ar fi insemnat sa vina sa stea la noi
Bine, noi suntem asa, mai independenti si preferam sa ne descurcam singuri.
Cu cezariana n-am avut nici o problema, m-am intors acasa a 3-a zi dupa operatie si doar in prima noapte am avut nevoie de ajutorul sotului sa ma ridic din pat de la orizontala pana ajungeam in fund. Dupa aceea nu am mai avut nici o problema, nu m-am menajat dar nici nu am facut efort deosebit. Chiar am zis la toata lumea ca nu am crezut ca-mi pot reveni asa repede dupa o operatie.
Asadar... fii increzatoare, nu te lasa descurajata de cei din jur, indiferent cat de bine intentionati ar fi, daca tu si sotul tau doriti sa va descurcati singuri si poate sta cu tine in primele zile e perfect. Bineinteles, asta daca tu vei fi OK dupa operatie, asa ca e bine sa te gandesti si la o solutie de backup
Multa sanatate asadar, nastere usoara si refacere rapida alaturi de un bebelus sanatos, papacios si necolicos !
Succes !!!

Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )
www.flickr.com/photos/11799927@N07/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

La mine sotul nu a putut lua concediu ca are afacere proprie.
Socrii mei locuiesc la parterul cladirii iar noi la 1.
Am avut nevoie de ajutorul soacrei doar 5 zile.Doar ca i-a facut baitza la bebe,in rest eu ii schimbam pampersul,exclusiv ma ocupam de el inafara de baitza.Intr-adevar ma ajuta ea si sotul sa ma ridic in fund de acolo ma descurcam.Toate astea au durat numai 5 zile.Dupa 5 zile eram ca un "horse",faceam de toate....

Deci creem nu te speria.Fiecare organism e unic,la fel si refacerea acestuia....stii vorba aia degeaba s-a refacut cu tarica in 10 zile ca eu in 5 eram fresh.Asa nu te lua dupa experienta celor din jur atat timp cat fiecare nastere/refacere e la fel de unica.Depinde de organism si de ambitia care o ai zic eu..
Nu uita orice ajutor este bine-venit!!!

Succes si nastere usoara!
Bebepapacios!


Irina lui Pierre-Sebastien ( 05.06.2007 ora 9:45)




www.onetruemedia.com/my_shared?z=1c2fc1fae729596c5d1d9f&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj sebastien(a crescut Sebastien)
paginuta colorata
pozici sebastien
nasterea cu noroc a lui pierre-sebastien
varsta Sebastien
botez Sebastien

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elen spune:

fiecare organism e diferit
depinde care este rezistenta ta la durere si cat de repede se cicatrizeaza (cat de buna esti de carne)

eu nu-s prea buna se pare. am avut nevoie de ajutor la ridicare 7 zile (adik sa ajung in fund) si ajutor vreo 2-3 saptamani
m-am refacut greu, INSA dintre toate prietenele mele cu ceza eu m-am refacut cel mai greu si acum la 5,5 luni ccatricea mea e mai vizibila decat la prietenele cu 2 luni de la operatie ...deci eu is material cu problema:)

e drept insa ca eu am gemeni si oricum aveam nevoie de ajutor

totusi daca poti avea pe cineva cu tine, e mai bine fie ca te refaci f repede dupa operatie, fie ca nu, pt ca vei fi obosita cateva zile dupa nastere, pana te acomodezi cu bebe

bebe sanatos si refacere rapida

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Drept sa-ti spun tare bine mi-a prins ajutorul mamei cam 1 luna dupa ce am nascut.
Mai facea ceva prin casa, mai facea de mincare, se trezea noaptea pt pitix, ii mai facea baie....
Mai aleas ca nu prea stiam ce sa-i fac unui copil asa mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Pe mine ma ajuta mama.S-a mutat la mine si ea ma ajuta la toate problemele tehnice (curatenie,mancare,cumparaturi).Eu ma ocup exclusiv de bebita.

Sheherezada si Maia-Iulia

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

M-am putut misca bine dupa 4-5 zile. Problema a fost copilul care m-a terminat. Oricum e bine ca sotul sa-si ia liberele date la nasterea unui copil ca sa te ajute cu cumparaturile macar.DianaD & Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_ce spune:

Daca ar cine(dar fara sa te streseze mai rau)nu refuza nici o mana de ajutor.Pe mine nu a avut cine sa ma ajute,m-am recuperat destul de greu dupa cezariana,nu am fost capabila sa si gatesc pentru mine sa am lapte sa ma ocup si de copil asa ca am pierdut laptele destul de repede pe fond de oboseala si de stres.Regret tare mult acum,dar .....

mihaela si ANA MARIA 27.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_fer spune:


Creem vreau sa iti spun ca eu m-am descurcat f bine cu bb dupa ce l-am nascut . Am iesit din spital la doua zile dupa o nastere grea si o sarcina si mai grea. Cand mi-am luat copilul in brate totul a inceput sa merga ca pe roate. Cred ca dragostea ptr bb te ajuta f mult. Ar fi bine dc ar fi sotul acasa macar o sapt. Chiar dc nu este posibil eu sunt sigura ca te vei descurca.

Nastere usora si bebe cumintel.





Gabi si Alexandru-Ionut
19.04.2006


Mergi la inceput