Ce se intimpla cind nu se plateste intretinere?

Ce se intimpla cind nu se plateste intretinere? | Autor: catrinik

Link direct la acest mesaj

Situatia este urmatoarea: intr-un apartament stau 2 frati.
Apartam apartine celor 2 frati si unei nepoate ( astia sint mostenitorii legali. succesiunea nu e dezbatuta inca ).

Cei 2 frati nu si-au mai platit intretinerea de foarte multa vreme, iar administratora a amenintat ca ii va da in judecata, pt a se scoate ap. la vinzare si a-si recupera o parte din banii datorati catre administratie.

Care este procedura in acest caz? Cum se da in judecata?
Apartam la ce valoare este evaluat? Partile ( cei 3 ) mai primesc vreun ban?
Se mai dezbate succsiunea sau se face "din oficiu" cind se ajunge in instanta? Iar in acest caz ar tb sa se prezinte toarte partile?

Va multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Initial creeata de Georgeasca

Situatia este urmatoarea: intr-un apartament stau 2 frati.
Apartam apartine celor 2 frati si unei nepoate ( astia sint mostenitorii legali. succesiunea nu e dezbatuta inca ).

Cei 2 frati nu si-au mai platit intretinerea de foarte multa vreme, iar administratora a amenintat ca ii va da in judecata, pt a se scoate ap. la vinzare si a-si recupera o parte din banii datorati catre administratie.

Care este procedura in acest caz? Cum se da in judecata?
Apartam la ce valoare este evaluat? Partile ( cei 3 ) mai primesc vreun ban?
Se mai dezbate succsiunea sau se face "din oficiu" cind se ajunge in instanta? Iar in acest caz ar tb sa se prezinte toarte partile?

Va multumesc.



Primul pas sunt somatiile - banuiesc ca s-au facut.
Asociatia de proprietari/locatari poate formula cererea, sau, mai nou, vinde creanta unei firme specializate in recuperari de debite.
Evaluarea apartamentului se face la cererea instantei. Daca nu e multumit, proprietarul poate cere o alta evaluare (platita de el).
Se executa bunul prin executor judecatoresc, adica se vinde, si diferenta dintre datorie si ce ia pe el ramane proprietarului. Tot executatul va plati expertizele, cheltuielile de judecata, executorul etc.

Succesiunea nu are nici o legatura cu povestea asta, datoria apartine celor 3 proprietari. Nu conteaza cine locuieste acolo, asta e treaba celor care au o proprietate indiviza. Aici se executa un bun pentru o datorie care apartine tuturor.

Mai departe, cei ce nu locuiesc acolo si se considera pagubiti de co-proprietari, ii pot chema pe acestia in instanta la randul lor.

Editez ca sa-mi permit un sfat: evitati asta prin plata datoriilor. Niciodata evaluarile nu se ridica la pretul pietei. Partea proasta este ca daca ajungi pe mana unei firme specializate, platesti in plus si nici mari sanse de scapare n-ai (au case de avocatura foarte bune).
Decat sa ajungi sa fii nevoit sa-ti angajeti tu un avocat, mai bine pletesti cu banii aia intretinerea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Si mai fac o precizare - apartamentele se vand mult sub pretul pietei- deci foarte repede .

daca una din parti are interes sa rezolve situatia -nu are decat sa faca succesiunea , la notariat .Apoi , dupa ce plateste datoriile poate eventual sa ii cheme pe ceilalti in judecata fie pentru sistarea starii de indiviziune si atribuirea imobilului in proprietate exclusiva cu conditia platii sumelor ce revin celorlalti mostenitori , fie pentru vinderea acestuia si impartirea banilor conform cotei succesorale( apartamentele nu pot fi partajate in natura )


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Va multumesc mult pt raspunsuri.

Ideea este ca cei 2 frati sint niste neghiobi, care nu cred ca vor avea de gind sa plateasca datoriile. Deci au mari sanse sa-si piarda casa. In plus efectiv nu au bani, deci nici nu poate fi vorba de despagubiri, plata avocatilor samd.
Nepoata respectiva nu are nici in clin, nici in mineca cu ei, doar este mostenitoare legala.

Este posibil ca nepoata sa renunte la partea ei de mostenire, in asa fel incit toate bataile de cap sa revina celor 2 frati? Evident ca astfel nu mai are nimic de cistigat, dar nici de pierdut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Nu cred ca e indicat sa renunte la un ap. pentru niste datorii .
Cine locuieste in casa ?
Daca nu locuiete nimeni , sa siguileze tevile ( e adevarat ca actele de adm. trebuiesc facute cu acordul tuturor coproprietarilor , dar aici se vede ca este in intereseul tutror )
In plus sa-i dea in judecata si sa solicite partea de bani care i se cuvine . Oricat ar fi de mica , este o suma de luat in consideratie.
La succesiune se poate renunta numai prin declaraie in fata notarului , in acest caz renunta la orice alt bunprezent si viitor ce i s-ar cuveni eventual din partea decedatului
Mai mult , atunci sa lase adm. sa scoata ap. la licitatie si sa depuna un certificat de calitate de mostenitor. I se vor inmana banii ce i se cuvin dupa vinderea pa. dar vor fi mult mai putini decat daca ar vinde de comun acord ap.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by Georgeasca

Va multumesc mult pt raspunsuri.

Ideea este ca cei 2 frati sint niste neghiobi, care nu cred ca vor avea de gind sa plateasca datoriile. Deci au mari sanse sa-si piarda casa. In plus efectiv nu au bani, deci nici nu poate fi vorba de despagubiri, plata avocatilor samd.
Nepoata respectiva nu are nici in clin, nici in mineca cu ei, doar este mostenitoare legala.

Este posibil ca nepoata sa renunte la partea ei de mostenire, in asa fel incit toate bataile de cap sa revina celor 2 frati? Evident ca astfel nu mai are nimic de cistigat, dar nici de pierdut.



Daca tot n-au bani, ar trebui convinsi sa vanda proprietatea indiviza (asa cum este acum) cu datorii cu tot, sa imparta banii, iar cei doi sa-si vada de treaba lor cu ce li se cuvine. De ce sa renunte?!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

In casa locuiesc cei 2 frati.
Sint asa de batuti in cap, incit nici nu vor sa plateasca intretinerea, dar probabil nici nu vor sa vinda ap. Deci nu stiu ce au de gind sa faca.

Mai mult ca sigur ca vor pierde ap.
Mie imi pasa de nepoata, sa nu fie tirita prin tribunale sau notariate. Si nici nu cred ca are ceva de cistigat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by Georgeasca

In casa locuiesc cei 2 frati.
Sint asa de batuti in cap, incit nici nu vor sa plateasca intretinerea, dar probabil nici nu vor sa vinda ap. Deci nu stiu ce au de gind sa faca.

Mai mult ca sigur ca vor pierde ap.
Mie imi pasa de nepoata, sa nu fie tirita prin tribunale sau notariate. Si nici nu cred ca are ceva de cistigat.




Sa vanda apartamentul pot fi fortati, dar inteleg ca nepoata nu vrea sa se tarasca prin instante.
Daca nu sta in loc de banii aia (multi, putini, cati or fi) atunci sa-si vada de treaba. Atata vreme cat nu a acceptat succesiunea, nu are nici obligatii fata de istoria asta.
Trebuie sa-si clarifice clar ce vrea, si abia atunci se hotaraste si asupra atitudinii fata de aceasta situatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Aha. Am inteles mai bine cum stau lucrurile.
Merci frumos de raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Fara suparare , dar nu ca n-a acceptat succesiunea , n-au deschis-o inca .

Atunci -cel putin teoretic pana cand renunta la calitatea de mostenitor , e proprietar alaturi de cei 2 frati.

Si nu e vorba de tarat prin tribunale .
Procedura e simpla , nu trebuie nici macar sa se prezinte daca nu vrea .
Se constata de catre instanta cuantumul datoriilor la inretinere , se da o hotarare definitiva care devine titlu executoriu si in baza lui se scoate ap. la licitatie.
Se face expertiza , cumpara un X ap. , se platesc datoriile care stat -impozite etc, se platesc datoriile catre asociatie , catre avocati si onorariul executoriului ( de regula fix plus 10 % din suma recuparata ) iar restul se consemneaza de catre executor catre cei 3 in functie de cotele de mostenire ce le revin

Ce are de pierdut ?
Nimic .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Nu. Succesiunea nu a fost nici macar dezbatuta.

Dar este posibil ca suma datoriilor: catre administratie, catre stat, catre avocat etc sa fie mai mare decit valoarea apartamentului? Si atunci nu mai tb "adusi bani de acasa"?

Dat catre intretinere este de 30 mil lei ( vechi ).

Mergi la inceput