set incorporabile

set incorporabile | Autor: timeea

Link direct la acest mesaj

Intentionez sa achizitionez cuptor si plita incorporabile .V-as ruga sa-mi spuneti daca stiti, pot combina doua marci diferite sau nu ? Sper sa nu constat ulterior vreo incompatibilitate . Sunt pe gaz amandoua, si le voi monta clasic , inca nu am comandat mobila de bucatarie , pe proiectantul mobilei l-am intrebat, am primit raspunsul "cred ca da", la fel au raspuns si cei de la magazin .
Cuptorul este pe gaz, cu grill electric . Nu prea stim nici detalii despre racordul care trebuie facut la gaz si la curent . Atat plita cat si cuptorul vor avea racorduri separate spre gaz si curent . Cum se fac acestea efectiv ? Gazul se poate rezolva cu tub flexibil special pt gaz ? (aici ca sa ma lamuresc voi suna si pe instalatorul de gaz) . Pentru curent , e suficient ca am priza aproape ? Sper sa nu aflu de ceva conditii speciale ...
Va multumesc anticipat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Eu nu cred ca ar fi vreo problema daca sunt marci diferite. Cine face mobila trebuie doar sa stie dinainte dimensiunile si locul unde vrei sa le incorporezi. Numai curent iti trebuie si exista flexibil special pentru gaz. Poate vrei si hota....
Succes!!

Codruta & Petra Alexandra

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

nu cred ca are ceva , doar ca aspect adica sa nu deranjeze ca scrie pe una Bosh si pe una Ariston

ANDANII

In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redai spune:

Ar trebui sa se potriveasca iar despre gaz se poate pune un furtun flexibil pentru ca si noi am folosit asha ceva.numai dimensiunile trebuie date la cel care face mobila pentru a incapea in corp cuptorul.

Lore, mamicutza lui David
http://good-times.webshots.com/album/560900464EBTcPL?vhost=good-times&start=108

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIRCLAU spune:

nu este nici o problema si noi avem incorporabile si toate sunt alta marca,adica cuptorul whirlpool,plita zanussi iar hota :cata si nu am avut probleme si cuptorul este pe gaz cum ai spus si tu iar de firma este insesizabil ca sunt marci diferite
succes si sa ne spui ce ai facut

MIRE MAMA DE BAIAT NAZDRAVAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris spune:

Apropo de cuptor incastrat in mobila, am vazut la prieteni si rude ca au optat pentru plita pe gaz si cuptor electric.
dar totusi, nu stiu de care sa aleg, cuptor pe gaz sau cuptor electric? care ar fi argumentele pro si contra pentru alegerea cuptorului?

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timeea spune:

Eu am cumparat pana la urma cuptor pe gaz cu gril electric, Ariston , are si rotisor , plita Whirlpool si hota Hansa .
Greu de decis cum e mai bine, electric sau pe gaz .
Depinde si unde locuieste proprietarul ; cica prin alte tari, energia el e mai ieftina decat gazul .
Sau la altii depinde de solutia tehnica, adica unde vor sa puna cuptorul e mai greu de tras gazul .
Am mai citit pe net ca cele electrice coc mult mai bine . Dar ca cele pe gaz sunt mai fiabile . Si ca cele electrice se preteaza in familii unde se coace putin .
Eu am optat pt gaz , caci folosesc cuptorul de vreo 3-4 ori pe saptamana , stau la bloc si oricum platesc mult gazul iarna(pe nr persoane) , neavand contor individual . Asa a fost cel mai bine pt mine sa aleg .
"Piesele" nu le-am folosit inca, caci mobila e in faza de proiect .
In orice caz , costa "o caruta de bani" reutilarea, remobilarea bucatariei ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris spune:

Multumesc pentru raspuns, la mine nu prea depinde de nici o conditie, pentru ca am casa in constructie si practic pot sa fac cum vreau, dar trebuie sa ma decid ca sa stie mesterii cum sa-mi faca instalatiile.
E drept ca nu gatesc prea mult, mie sincer mi-ar trebui un cuptor care sa se curete singur

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diablette spune:

Cuptorul ELECTRIC!!!!

audiatur et altera pars

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Chris cuptor electric fara discutie!
Pentru ca merge mai uniform caldura si coace mai repede, pentru ca poti fixa exact temperatura la care gatesti, pentru ca poti sa-l tii la 60 de grade sa tina mancarea calda, pentru ca are o chestie care se numeste "autocuratare".
Eu am avut si pe gaz si electric dar in nici un caz nu asa mai lua pe gaz.

Timeea nu conteaza de ce firma le iei dar stiu ca pentru gaz nu mai ai voie furtun flexibil.Avand in vedere ca va fi dupa mobila cei de la gaz nu vad si nu va fi nici o problema.

Mami de Razvan(07 martie 2004)
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

De 1 saptamana si-a luat mama cuptor electric Ariston si e ingrozita cum se invarte contorul de curent. Asteapta sa vada facturile de luna asta (si de gaz si de curent)

Codruta & Petra Alexandra

asa crestem noi

Mergi la inceput