Nu mai suntem bobocei - emotii de clasa a II a - 2

Nu mai suntem bobocei - emotii de clasa a II a - 2 | Autor: Lala_D

Link direct la acest mesaj



O varianta de listuta a micilor nostri scolari



Ana (biluta28)-- Scoala gen. nr 22 .Bucuresti

Ana (madishor) - Scoala Eugene Coste (Calgary)

Ana (amai) - Scoala generala nr 97

(april)

Andreea ( amcris ) - Liceul Stefan Odoblejea Bucuresti

Andreea ( taedi) - Brasov

Antonia (oanagabriela) - College Marie de France (Montreal)

Alexandra (mitzisor)

BIANCA - Elena (helbi) - Martin- Buber Schule, Frankfurt, Germania - 04.01.2000

Bianca (Laura T) - Scoala "Elena Doamna" Ploiesti

Georgiana(camelia72)- Craiova

Ioana (catusha) - Scoala Europeana din Bucuresti

Laura (liliana csaki)- Scoala gen. nr. 11.

Lia (ocu )- - Scoala gen. nr 79 Bucuresti

Melisa (alina71) - Bucuresti - ADA SCHOOL - 06.07.2000

Miruna (zana) - Romania

Oana (CristinaT) - Bucuresti

Sara (Laura XXX) - Targoviste

Sanziana (Cristina)







Andrei (simonasirbu)- - Scoala gen nr 59 Bucuresti

Andrei Roberto (annitha_cl)-- Scoala Gen. Nr. 32-Bucuresti

Andrei (Andruska )- scoala generala nr 197 in clasa IA, Bucuresti

Adrian (cortez)-Scoala Generala nr. 193

Bogdan (Lala_D)- - Scoala gen nr 88 " Mihai Viteazul" Bucuresti - 23. 06. 2000 (stangaci)

Bogdan (fannna2003)

Cosmin-Alexandru (RamonaD) - Scoala nr.98-Avram Iancu, Romania - 3. 10. 1999

Cristian ( mercedes) - Scoala gen. 16 Oradea

Darian Valeriu (alba)- Amerikanische Schule in Bremerhaven (stangaci )

David (mimitete)- clasa II , Academie Michele-Provost , Montreal.

Deiu (SiminaF)-clasa II , USA.

Gabi (squrriel) - clasa II C, Scoala generala nr. 51 , Bucuresti

George (Cld) - clasa II , Prahova

Matei (wesel) - clasa II A la Scoala Europeana.

Mihai (Rodica ) - cl II B scoala gen nr 114, Principesa Margareta

Mihnea (veras) - Scoala Generala nr. 193, clasa II B,

Radu(mamimo)- - Scoala gen nr 79 Bucuresti

Raul ( Kitty) - Scoala nr. 10 , Tirgu Mures

Sebi (Alma2006)- - Scoala gen. nr 88 " Mihai Viteazul" Bucuresti - 23.10.1999

Victor(cge)- Canada, Scoala Guy-Drummond Montreal - 7.01.2000

Victor(Ana71)-Bucuresti-2.01.2000






Mult succes la scoala scolarilor nostrii, sa fie sanatosi si sa invete cu placere



Prima parte cu emotiile parintilor ( clasa I ):

aici
partea a IIa
a III a
a IV a

Clasa a II a :

1

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

lala,multumim pentru listuta dar si pentru noul capitol!
april,s-ar putea ca doamna sa aiba un comportament mai dur fata de unii elevi si automat isi pun intrebarea :daca patesc si eu la fel?.. de aici si excesul de constiinciozitate.. si Meli a devenit la fel iar cauza este cea exprimata de mine.
o zi buna va doresc !

alina71
a fi om e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Lala, multumim pt listutza si noul capitol.

April, vorbeste cu Andrada si vezi de ce se teme de Doamna. Probabil ca i-o fi "amenintat" ea cumva, de ia luat Andrada frica. Poate ma insel, dar din pozele pe care le-am vazut, mie mi s-a parut putin cam "dura". E bine asa, pe de o parte........dar pe de alta, nu-i normal ca un copil sa se teama de ea. Si invatatoarea Biancai la prima vedere mi s-a parut "dura". Chiar imi parea rau ca nu a nimerit si ea la una din cele 2 doamne tinere si dragutze. Ei bine, mare noroc a avut. Pe de o parte doamnele tinere.....una a plecat pur si simplu pe un alt contract, fara sa anunte, lasind copii si parintii bulversati la inceput de an scolar. Iar a doua mai multe de jumate din anul trecut si cela 7 sapt. care au trecut deja din clasa a doua, + toata perioada (cel putin) pina la semestrul 2 (deci februarie), e bolnava...........
Doamna Biancai, cu toata "duritatea" aparenta, a stiut sa faca o clasa buna si unita........iar copii o iubesc realmente! Si noi, parintii suntem extrem de multumiti de ea!

La noi e vacanta de azi......2 saptamini!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Am fost si am discutat cu invatatoarea despre Andrada. A ramas putin mirata cand i-am spus ca plange f usor acasa. Ea zice ca e f activa la ore si nu a plans la scoala decat o data, saptamana trecuta, cand au facut cu alta invatatoare deoarece doamna isi casatorise baiatul si si-a luat cateva zile libere. Probabil ca noua invatatoare a bulversat-o. A zis ca o sa discute cu ea mai mult sa vada ce o framanta si ca o va urmari mai mult cum se comporta la ore.

A mai zis ca e extrem de perfectionista si poate de aici problemele astea. Andrada mereu o intreaba ce nu intelege la ore si mai ales despre teme (de multe ori Andrada acasa e confuza referitor la teme, nu stie exact ce are de facut si se teme ca nu cumva sa fi inteles gresit ce le-a zis doamna).

Alina, e posibil sa fie mai dura cu unii copii, insa au cativa baieti in clasa care ii fac mari pb, ne-a spus si la sedintele cu parintii. Poate vrea sa-i sperie pe ei si efectul e ca ii sperie pe cei mai sensibili.

Andreia, da, pare dura, insa mie imi place de ea ca ii pasa de copii si lucreaza cu ei. La fiecare sedinta ne arata rezultatele copiilor in diferite fise, caiete, etc. Cam scoate untul din ei, dar prefer asa decat una nepasatoare. Totusi nu as fi de acord ca aceasta duritate sa se transforme in ceva care sa sperie copiii. Sper ca nu actioneaza si fizic cu pedepse. Andrada nu mi-a zis nimic, insa de la ea scot greu ceva daca ii e frica.

Astazi au avut prima evaluare la mate. Abia astept sa ajung acasa sa vad ce a facut. Andrada nu stie ca am fost la scoala si nici nu vreau sa afle.

Culmea e ca stie bine de cate ori o verific dar tot se teme, are emotii, ..."daca n-o sa stiu?" ...."daca o sa iau i?" cu toate ca nu a luat niciodata mai jos de B si i-am spus ca nu e nicio pb daca vreodata va lua si i, asta inseamna doar ca nu a invatat suficient si va trebui sa invete mai mult. Nu e cazul sa nu isi faca temele vreodata sau sa nu isi invete lectiile, si totusi are emotii desi stie cand o ascult. E o fire mai emotiva dar nu-mi place ca nu are incredere in propriile forte. De fiecare data o incurajez, si totusi...


Sper sa-si revina curand.
Mai avem o pb: il iubeste pe bunu cum nu pot sa explic. Ai mei nu stau in acelasi oras cu noi, insa acum au fost 2 sapt la noi (noi fiind plecati din tara) si la fiecare despartire de el incepe "concertul"...plansete ca nu vrea sa plece bunu. Adevarul e ca bunu o cam rasfata si ii duce dorul in lipsa lui. Mie imi e tare greu de fiecare data cand pleaca tata de la noi, 1-2 saptamani e distrusa de dorul lui, apoi isi revine. E un copil care cere multa afectiune si noi ii dam insa se pare ca nu atata cat bunu. Doarme cu bunu, mamanca cu bunu, se plimba cu bunu, practic o secunda nu-l lasa sa respire. De fiecare data tata e frant dupa ce pleaca de la noi. Stiu ca nu e bine dar ce sa fac?

Doamne, ce ma faceam de avea 3-4 copiii???!!!



Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alma2006 spune:

Ziua buna tuturor!

Felicitari Lala pentru Bogdan!

Va spuneam cu cateva zile in urma ca Sebi s-a dus luni cu tema nefacuta si doamna nu a observat! Pentru marti, aceeasi poveste! Dar de data asta doamna le-a dat de scris cam de 4 ori mai mult decat pentru weekend. Sebi nu a avut nici un stres si cum eu spusesem ca voi vorbi cu doamna la sf. saptamanii marti a plecat destul de relaxat la scoala!

DAR! Eu nu am mai suportat si cum Sebi a intrat pe poarta scolii am sunat-o pe doamna si i-am povestit toata tarasenia (nu am avut timp pana joi sa urc sa vorbesc direct cu ea).

Au inceput orele cu intrebarea fireasca "cine nu si-a facut temele?" Tacere absoluta drept raspuns! Si s-a dus la Sebi! Cursa pe care trebuia sa o faca mana lui de sub banca si pana deasupra capului a ramas undeva pe la jumatate si i-a spus doamnei: "eu ma pregateam sa ridic mana..." Si a inceput distractia! L-a frecat toate cele patru ore de a venit copilul meu acasa obosit mort, l-a amenintat ca a doua zi il va duce la doamna directoare si vor hotari daca il exmatriculeaza sau nu si i-a dat un ultimatum pentru a doua zi sa termine toate temele restante! I-a dat si un insuficient!

Martea el are antrenament si bineinteles ca nu l-am dus, am plecat cu fratele lui in parc iar el a ramas acasa sa termine tot. Poate din afara pare dura metoda dar de miercuri a inceput sa-si faca temele singur. E adevarat ca nu-i face o deosebita placere dar nu ne mai luptam!

Cu doamna am vorbit joi. In ceea ce priveste volumul temelor se pare ca nu pot schimba nimic! Ma deruteaza pentru ca uneori le da mult (rar ce-i drept)iar alteori aproape nimic! La fel se intampla si in weekend-ul asta: la romana au de scris trei propozitii despre invatatoare iar la mate o pagina din caietul special. Le-a facut de ieri si ii voi da eu in plus pentru astazi si sambata (tot eu o sa fiu omu' negru!).

In rest spune ca nu sunt motive de ingrijorare ca se resimt dupa vacanta si altele de genul asta!

Daca el va coopera in continuare cu mine voi suplini eu ceea ce nu le da si cand nu le da invatatoarea dar tot nu mi se pare normal!

Asta e! Bine ca macar nu mai avem discutii interminabile inainte de teme!

Aa! Noi astazi am fost la scoala doar pentru doua ore de abilitati practice pentru ca, citez "fiecare sarbatoreste ziua invatatorului cum crede de cuviinta" Si cum profesorul de sport a avut liber am ramas cu cele doua ore

Pupici!
Weekend placut tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Alma ai procedat bine si ma bucur ca ai obtinut si cooperarea invatatoarei .
Spor la lucru in continuare .

PS : si eu il pun sa lucreze suplimentar la sfarsitul saptamanii .
Daca face tot ce i se cere fara comentarii si a avut rezultate bune in saptamana trecuta are dreptul sa isi aleaga o jucarie / carte/ joc / vizita la un prieten la sf saptamanii.

O zi excelenta !
Lala.

Fratele mai mare

Atat mai am pana ma nasc ! (bebe 2 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cld spune:

buna! va citesc, dar se pare ca voi nu vedeti ce scriu eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by cld

buna! va citesc, dar se pare ca voi nu vedeti ce scriu eu.



Ba vedem doar ca mai tarziu, dupa ce iti aproba un moderator mesajele .
Scrie repede inca 8 mesaje si scapi de moderare .
Bine ai revenit, te-am trecut si pe listuta.

O zi excelenta !
Lala.

Fratele mai mare

Atat mai am pana ma nasc ! (bebe 2 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaD spune:

Buna,fetelor!Lala,iti multumesc si eu pentru noul capitol;vad ca ai inceput sa treci si zilele de nastere ale copiilor!Felicitari!
April,eu sunt de parere ca ai procedat foarte corect!Spre deosebire de Lala,eu nu te sfatuiesc sa-i promiti ceva daca-si face temele si are rezultate bune;eu i-am explicat lui Cosmin clar de mai multe ori-asta e datoria lui,nu invata pentru mine.Si cu cat invata mai bine cu atat ii va fi mai usor.Bine-nteles ca- cumpar jucarii-are sute,ca doar mami e sefa de raion la jucarii,dar nu i le iau conditionata fiind de ceva;n-as vrea sa ajung vreodata sa ma santajeze in vreun fel...pentru ca-l cunosc...a incercat!!!Si sincer am observat de mai bine de un an-Cosmin nu se mai bucura de jucarii cum se bucura candva;pare incantat pe moment,se joaca o zi-doua cu ce i-am luat nou,dupa care uita.E o noua jucarie uitata,ca si celelalte.Am dat zeci de jucarii cadou altor copii;cred c-ar trebui sa-i mai fac un fratior!
Va pup si aveti grija de pitici!
Ramona,mamica lui Cosmin-Alexandru

"No need to run and hyde/ it's a wonderful,wonderful life..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaD spune:

Lala,am uitat sa-ti zic,si mereu ma tin sa nu uit:Cosmin invata la Scoala nr.98-Avram Iancu.Te pup.
Ramona,mamica lui Cosmin-Alexandru

"No need to run and hyde/ it's a wonderful,wonderful life..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cld spune:

buna fetelor !
eram putin suparata ca de citeva zile mesajele mele erau inca ne-moderate si am crezut ca nu o sa le modereze niciodata.
eu sint foarte fericita ca georgi al meu a inceput sa nu mai faca "scandal" cind scrie. Era cel mai mare chin pentru mine cind ajungeam acasa la 16.30 de la servici si desi e constiincios si ma chema repede la teme cind se apuca de ele incepea si "scandalul".
Acum a zis: "M-am facut mai mare si pot sa scriu mai mult".
Si eu i-am promis, inspirata de voi, ca daca incearca sa scrie mai frumos(scrie cu stinga) o sa-i cumpar o masinuta de care isi doreste le( desi are o gramada) si a dat rezultate ca face efort sa scrie mai frumos.

Mergi la inceput