inca un an acasa fara plata legal, se poate?

inca un an acasa fara plata legal, se poate? | Autor: Hildegard

Link direct la acest mesaj

buna,

sunt dsperata.
din 8 nov trebuie sa ma intorc la servici si nu pot...mai vreau sa stau cu stefan pana merge la gradinita,pana la 3 ani. Cum fac? precizez ca lucrez intr-un spital, institutie de stat.
Vreau sa-mi depun o cerere de sapt viitoare cerand concediu fara plata. Se poate? sau ce solutie am?


TORTURI SI PRAJITURI
FLORI DIN FONDANT

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(1 an si 10 luni)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Nimeni nu stie nimic?
Va rog un sfat....


TORTURI SI PRAJITURI
FLORI DIN FONDANT

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(1 an si 10 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Initial creeata de Hildegard

buna,

sunt dsperata.
din 8 nov trebuie sa ma intorc la servici si nu pot...mai vreau sa stau cu stefan pana merge la gradinita,pana la 3 ani. Cum fac? precizez ca lucrez intr-un spital, institutie de stat.
Vreau sa-mi depun o cerere de sapt viitoare cerand concediu fara plata. Se poate? sau ce solutie am?


TORTURI SI PRAJITURI
FLORI DIN FONDANT

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(1 an si 10 luni)




Ce spital?
Sa vedem daca este semnatar al Contractului colectiv de munca la nivel de ramura.
Daca da, ai macar 90 de zile asigurate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Lona, este vorba de spital judetean arad.
Cererea trebuie s-o depun sapt viitoare ca daca nu-mi acepta sa am timp pentru preaviz de lichidare. Dar tinant cont c-au nevoie d epersonal ma gandesc cu ajutorul la D-zeu sa-mi aprobe....deci, sa nu prefere sa ma piarda definitiv.
Cu ce ma poti ajuta? Multumesc din suflet.

TORTURI SI PRAJITURI
FLORI DIN FONDANT

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(1 an si 10 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by Hildegard

Lona, este vorba de spital judetean arad.
Cererea trebuie s-o depun sapt viitoare ca daca nu-mi acepta sa am timp pentru preaviz de lichidare. Dar tinant cont c-au nevoie d epersonal ma gandesc cu ajutorul la D-zeu sa-mi aprobe....deci, sa nu prefere sa ma piarda definitiv.
Cu ce ma poti ajuta? Multumesc din suflet.

TORTURI SI PRAJITURI
FLORI DIN FONDANT

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(1 an si 10 luni)




Contractul colectiv de munca la nivel de ramura sanitara pe perioada 2005-3007.

Art. 42. (1) Contractul individual de munc#259; poate fi suspendat, prin acordul par#355;ilor, in cazul concediilor far#259; plata, pentru studii sau pentru interese personale dupa cum urmeaza:
a) pan#259; la 90 de zile calendaristice pe an pentru situatii personale sau studiu;
b) pana la 12 luni pentru angajare în strainatate;
c) pentru alte situatii, cu avizul organizatiilor sindicale.


Cel din care iti citez are nr.2678/2005

Nu vad spitalul tau semnatar al acestui contract, dar poate si l-a asumat dupa inregistrare.

Deci: cere liderului de sindicat sau Departamentului Juridic contractul vostru colectiv, trimite-mi-l si mie. Trebuie sa gasim acolo o litera c) ca cea de mai sus, sa fie o portita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Lona, sincer sa cer asa ceva...tu nu sti ce harambabura e la spitalul asta...ar dura cine stie cat...si cine stie cat ar trebui sa umblu dupa asa ceva.
Eu de luni trebuie sa-mi depun cerera....
nu stiu cum ar trebui sa cer in cerere....simplu, concediu fara plata timp de 12 luni!!!!!

TORTURI SI PRAJITURI
FLORI DIN FONDANT

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(1 an si 10 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by Hildegard

Lona, sincer sa cer asa ceva...tu nu sti ce harambabura e la spitalul asta...ar dura cine stie cat...si cine stie cat ar trebui sa umblu dupa asa ceva.
Eu de luni trebuie sa-mi depun cerera....
nu stiu cum ar trebui sa cer in cerere....simplu, concediu fara plata timp de 12 luni!!!!!

TORTURI SI PRAJITURI
FLORI DIN FONDANT

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(1 an si 10 luni)




Ca sa fii in termen, incearca asa. Iti vei da seama dupa rezolutie daca prevederea exista (iti va raspunde Da sau Nu conform......, si atunci te lamuresti).
Ideea era sa formulezi tu insati o cerere intemeiata legal, ca sa eviti un refuz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Lona, stiu asistente medicale care si-au depus cerere pentru concediu fara plata si nu li s-a aprobat...stiindu-se ca merg in strainatate sa lucreze...la mine se stie ca am stat 2 ani in concediu de ingrijire si logic mai vreau 1 pana cand stefan merge la gradinita....deci, n-au ce sa-mi bage d evina...

TORTURI SI PRAJITURI
FLORI DIN FONDANT

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(1 an si 10 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by Hildegard

Lona, stiu asistente medicale care si-au depus cerere pentru concediu fara plata si nu li s-a aprobat...stiindu-se ca merg in strainatate sa lucreze...la mine se stie ca am stat 2 ani in concediu de ingrijire si logic mai vreau 1 pana cand stefan merge la gradinita....deci, n-au ce sa-mi bage d evina...

TORTURI SI PRAJITURI
FLORI DIN FONDANT

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(1 an si 10 luni)





Daca nu exista clar reglementat prin contractele colective de munca, ramane numai la latitudinea angajatorului. Nu are nevoie de motivatie, si oricum o gaseste foarte usor (de ex., nu gaseste personal specializat pe perioada determinata, lipsa de personal etc).
Succes, poate totusi gasesti intelegere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

pe perioada asta cat am sta acasa au avut 1 angajata care le-a plecat in america, apoi alta care le-a lasat cu ochii-n soare si-a plecat la alta sectie iar acum au una care lucreaza acolo.....
deci, sau sunt de acord si mai stau fara mne cateva luni sau ma pierd definitiv....eu am vechime destula pe postul asta...si spitalul ma stie.

TORTURI SI PRAJITURI
FLORI DIN FONDANT

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(1 an si 10 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by Hildegard

pe perioada asta cat am sta acasa au avut 1 angajata care le-a plecat in america, apoi alta care le-a lasat cu ochii-n soare si-a plecat la alta sectie iar acum au una care lucreaza acolo.....
deci, sau sunt de acord si mai stau fara mne cateva luni sau ma pierd definitiv....eu am vechime destula pe postul asta...si spitalul ma stie.

TORTURI SI PRAJITURI
FLORI DIN FONDANT

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(1 an si 10 luni)




Daca crezi ca ai argumente, nu-ti ramane decat sa depui cererea.
Cele doua erau pe un contract pe perioada determinata, oricum stiau ca nu vor ramane pe postul tau, deci si-au cautat variante stabile.
Sper sa nu fie asta gandirea lor si in ceea ce te priveste, si sa accepte s-o mai tarasca asa un an, cu oameni care vin si pleaca in mod justificat.
Succes!

Mergi la inceput