Ce stiti despre Debridat?

Ce stiti despre Debridat? | Autor: idoina

Link direct la acest mesaj

Buna ziua tuturor!
Din nou apelez la sfaturile si cunostintele voastre.Ieri i-am facut o ecografie copilului meu de 12 ani si am descoperit cu surprindere ca are colecistul spastic,cu peretii ingrosati,s-ar parea colesterolic.El ia tratament zilnic antiepileptic,de mancat nu mananca decat"hrana sanatoasa",si colesterolul nu-l are modificat.Am primit recomandare de Debridat.Acum vine nelamurirea mea:Ce ar rezolva tratamentul cu Debridat?S-ar putea curata cumva peretii colecistului cu ajutorul lui?
Va multumesc de acum,ca stiu ca imi veti da sfaturi bune!
Va pupic!

idoina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Noi am primit recomandarea de Debridat pt o diaree cumplita pe care a facut-o piciul dupa administrarea unui antibiotic, la un an si un pic. Diareea a rezolvat-o cu bine si de atunci e unul dintre medicamentele care nu-milipsesc din casa.

Nu stiu insa sa-ti raspund strict la intrebare. Prospectul suna cam asa:

Compozitie: Comprimate: Maleat de trimebutina 100 mg. Suspensie buvabila: Trimebutina 1,2 g pentru prepararea a 250 ml de suspensie.

Actiune terapeutica : Trimebutina este un reglator al motilitatii digestive, care actioneaza asupra sistemului enkefalinergic gastrointestinal. Actionand ca un agonist enkefalinergic asupra receptorilor excitatori si inhibitori, trimebutina exercita o actiune stimulatoare in caz de hipomotilitate intestinala si o actiune spasmolitica in caz de hipermotilitate a musculatorii tractului digestiv. Aceasta reglare a fost observata de-a lungul intregului tract gastrointestinal. Trimebutina restabileste motilitatea fiziologica in cazul maladiilor functionale digestive, datorate tulburarilor de motilitate digestiva.

Indicatii : Simptomele polimorfe ale tractului gastrointestinal, renumite sub denumirea de sindrom de colon iritabil sau tulburari digestive functionale, in special dureri si crampe abdominale, spasme, balonari, diaree si/sau constipatie. La copii este indicat in colici, putandu-se administra din prima saptamana de viata a sugarului, in abdomenul cronic dureros si in tulburarile de tranzit intestinal.

Mod de administrare : Comprimate: 1-2 comprimate de 3 ori pe zi. Suspensie buvabila: (prin adaugare de apa fiarta si racita pana la reperul de pe flacon) Adulti: 1-2 linguri de 3 ori pe zi. Copii: 1 ml/kg corp/zi divizat in 2-3 prize; sub 6 luni 1/2 lingurita de 2-3 ori pe zi; de la 6 luni la 1 an 1 lingurita de 2 ori pe zi; de la 1 an la 5 ani 1 lingurita de 3 ori pe zi; peste 5 ani 2 lingurite de 3 ori pe zi. Poate fi administrata direct cu lingurita sau amestecata in biberonul cu lapte.

Efecte adverse : Rar au fost observate reactii cutanate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Doctorul meu spunea ca Debridat nu are nici un efect secundar, dar ca asta inseamna ca nu are nici mult efect pozitiv

Debridat normalizeaza tranzitul intestinal.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns idoina spune:

Multumesc,mamici!S-ar spune ca merita incercat,nu?Incepem de azi si va mai spun eu noutati despre noi cand le voi avea!
Pupici!

idoina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns demiankiki spune:

Noi am folosit Debridat in perioada colicilor si nu am avut deloc probleme.Alta intrebuintare nu stiu sa mai aiba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redai spune:

Mie mi s-a dat la bb debridat pentru ca are reflux gastric pentru multe chesti se da si asta.Da opare are efect? la noi are

Lore, mamicutza lui David
http://good-times.webshots.com/album/560900464EBTcPL?vhost=good-times&start=108

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Eu i-am dat ptr colici...dar mai rau am zapacit-o ca ajunsese sa aiba scaun de 10 ori pe zi.

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567608176/" target="_blank">Antalya 2007
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana69 spune:

Pentru fetita mea care are reflux gastroesofagian si alergie la laptele de vaca e singurul care ne-a ajutat sa nu mai verse asa de des. Am incercat si cu multe alte chestii nasturiste dar nu a avut efect asa ca Debridat-ul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns idoina spune:

Buna ziua!Iau seama ca Debridat se foloseste mai mult pentru probleme de tract digestiv,cel putin asa vad in postarile voastre.De partea cu colecistul,nici nu mai stiu ce sa zic.Pana acum nu se vede nicio schimbare,dar...nici nu ma asteptam asa de repede.Daca mai aflati cate ceva,dati-mi si mie de stire.Va multumesc!
Pupici!

idoina

Mergi la inceput