Ce bem in timpul alaptatului?

Ce bem in timpul alaptatului? | Autor: Denisa

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor.
Ce beti voi in perioada in care alaptati? Inainte de sarcina consumam numai Coca cola si apa minerala, acum, din pacate nu prea sunt indicate nici una dintre ele. Beau 2l de lapte/zi, apa de la robinet nu imi place deloc, are un gust... M-am cam saturat si de lapte, mai beau cappy care nu e acidulat, nu stiu cat de bun e pentru BB.

Denisa si Diana (o luna).

Denisa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

Draga Denisa,
bea apa si apa si apa cit mai multa.Daca nu iti place cea de la robinet cumpara apa plata.
Poti sa bei si lapte dar nu exagera si cite un pahar de suc natural de fructe pe care sa-l faci tu.

La noi aici nu se recomanda : cola,sucuri cumparate,bere,bauturi spirtoase.

"Un sfirsit e un inceput..."

ella& laura,andrei,andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

Apropo nu stiu cum se recomanda in alte parti dar aici se recomanda sa bei un pahar de apa inainte de fiecare alaptat.

"Un sfirsit e un inceput..."

ella& laura,andrei,andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Eu am baut apa plata carpatina, lapte si zeama de compot.
pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Eu am baut de toate (mai putin alcool) si alaptez cu succes de un an.
Stiu si eu ca nu e bun Pepsi si altele dar tot nu m-am putut abtine.
In afara de ceva agitatie nu cred ca are ce sa-i faca lui bebe.
Oricum, cafea nu beau (nu-mi place), doar cappuccino decafeinat.
Puteti bea chiar si cite un pahar de vin, cu conditia sa asteptati cel putin 2-3 ore pina la urmatorul alaptat (sfat luat de pe site-ul Pampers)

@+...
Otilia & La Adelita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta spune:

Acum este vara si sunt fructe din belsug,deci poti sa incerci cu compot. Pe caldurile astea,rece este f. bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Am alaptat-o pe Maria 7 luni de zile. In tot acest timp am baut mult ceai: chimen, anason, tei. E adevarat ca mi-a si placut, dar stiam ca-i face bine si fetitei. Pot sa spun ca n-a avut colici deloc si a luat bine in greutate.
Eu iti recomand sa nu incerci bauturile acidulate, sau foarte rar.

Multa sanatate,
Manuela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilia spune:

Poti sa incerci de toate. Daca te limitezi nu are ce sa i se intample rau bebelusei tale. Apoi te adaptezi. Unii copii sunt mai sensibili, altii nu.
Oricum un pahar de cola pe zi nu o va afecta in nici un fel. La un moment dat eu am introdus chiar si cafeaua, pentru ca ajunsesem prea obosita si nu am observat nici o afectiune la Adi.
Decat sa ai un discomfort si sa te simti frutrata mai bine bea, dar cu limite...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Dar ce are daca bem acidulat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danza spune:

Eu am baut mai de toate, in afara de alcool si cafea cofeinizata si am alaptat cu succes 1 an si 7 luni.
E adevarat ca primele 2 luni am baut mai mult apa plata si ceaiuri din anason, tei, musetel, menta, dar treptat am reintrodus apa acidulata si aceeasi coca-cola (cu limita), cafeaua decofeinizata si sucurile naturale.

Cu drag,
Dana, mamica lui Danuz - 1 an si 9 luni pe 20 iunie
Album:http://www.yamafoto.com/?ref=6599

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaluchian spune:

Dar ceai verde avem voie sa bem in timpul alaptarii ?

Alina

Mergi la inceput