primele zile la gradinita

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Germina spune:

Din experienta mea dubla...
Cel mai important e ca dupa ce-l parcati in clasa, sa iesiti cat mai repede pe usa. Despartirea trebuie sa fie cat mai scurta. Stiu ca pare f crud ce zic, dar da roade. Odata ramas singur cu 'dusmanii' se va acalma altfel vazand ca n-are incotro. Nu stiu daca ma fac bine inteleasa...
Trebuie sa stie f clar ca veniti sa-l luati. Si ca trebuie sa mearga pt ca : toti copiii merg, nu aveti altfel cu cine-l lasa, o sa-si faca prieteni.... Explicatiile ii sunt necesare, chiar repetat. El trebuie sa stie f clar de ce trebuie sa mearga si ca zilnic va fi luat, ca nu-i parasit
Si poate cel mai important, NU-L MINTITI. Nu-i promiteti ca-l luati repede, ca vine buni acum sa-l ia, ca maine nu mai merge, ca nu doarme acolo si de fapt sa-l lasati sa doarma acolo, de-astea. Isi pierde increderea in dvs. si respectiv increderea ca veniti sa-l luati.
Laudati-i orice lucru care tine de gradinita...
Si pregatiti-va sufleteste de noi crize daca-l duceti dupa ce a stat acasa cateva zile, unii si dupa w-end recidiveaza.
La mine cel mare a inceput la 4 ani si a urlat ( nu exagerez cand zic urlat) 2 luni, cu schimbare totala de comportament si acasa. Si a mai plans si cand il duceam dupa pauzele de tinut acasa la viroze... Dar dupa ce si-a facut prieteni acolo, lucrurile s-au schimbat. Cel mic a plans 1 saptamana, desi imi faceam f mari griji pt ca e f f mamos si rusinos.
Acum la cel mare conta si faptul ca eu eram acasa in perioada aia cu cel mic, si suferea si de-asta, se simtea dat la o parte. Cel mic a fost ajutat si de faptul ca stia clar ca-l luam dupa-amiaza, ca doar mergea si el zilnic cand era luat fratele lui in ceilalti ani. Plus ca-s in aceeasi gradinita.
Mai e o problema pt cei care lipsesc mult: la activitati se sperie ca ceilalti stiu mai multe si ei nu...
Evident conteaza si cum se poarta educatoarele, dar e si interesul lor sa se faca placute.


Povestea nasterii printului
Povestea nasterii printului 2 (praslea)
Poze cu noi

Lumi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Germina spune:

Si curaj ca trece. Unii se acomodeaza mai repede, altii mai incet, dar ideea e ca toti se acomodeaza.

Povestea nasterii printului
Povestea nasterii printului 2 (praslea)
Poze cu noi

Lumi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha-germ spune:

cam asa am facut lumi, ca altfel nu se putea si dupa 2 sap a inceput sa stea acolo, si tare ma bucur ca sta acum...chiar ca ma trezeste de dim sa plec cu el mai repede si il iau la 14, si nu se satura de gradi, sunt chiar socata ce de repede a reusit acomodarea
Merci de sfaturi

miki-mami de trei muschetari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha-germ spune:

ai niste bebei super...si doi baieti...eu am 3 si imi fac parul permanent, tu cum te descurci?


miki-mami de trei muschetari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kover spune:

miki:felicitari pt acomodarea "muschetarului".noi deocamdata avem interzis pt. colectivitae:ne refacem dupa pneumonie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha-germ spune:

ohh1 saracutzul beby, cum a reusit?
ai mei au fost toti raciti, dar le-a mai ramas tusea asta anapoda care nu le dispare deloc
asa e cand ai copii, ai prob
sa se faca bine si mami sa nu fie suparata

miki-mami de trei muschetari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kover spune:

am revenit la gradi.saptamina trecuta am fost si am vorbit cu educatoarele:le-am cerut ajutorul,pt.ca si noaptea copilul meu spunea in somn:"mami gradi nu".e a 4-a zi si e buna evolutia lui. tot timpul il tin "ocupat" educatoarele,iar azi mi-au spus ca si-a facut o prietena,deci sintem pe drumul cel bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria amalia spune:

Eu am fost mai norocoasa, ca sa zic asa... Maria nu a mers la gradi din 15 septembrie, pt ca era mai mica si mai cateva motive neesentziale. Asa ca a mers din 1 octombrie. Cat am asteptat sa mearga la gradi am pregatit-o intr-un fel.... ca o sa mearga la gradi unde sunt copii multi si o sa se joace, si o sa invete cantecele, etc, etc. Atunci cand a mers, ceilalti copii se obisnuisera deja si nu mai plangeau. Asca ca nici ea nu a plans si nici nu s-a speriat ca plang ceilalti copii. Credeam ca dupa vacanta o sa fie probleme, dar...nu. Abia asteapta sa mearga la gradi. Dimineatza cand o ducem spune ca si ea are acum servici :))


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kover spune:

dupa pneumonia din octombrie am rezistat doar saptamini la gradi(care au fost chinuitoare pt. el),si iar ne-am imbolnavit.ne-am refacut doar in decembrie.si nu l-am mai dus ca imi era groaza sa umblu la urgente de sarbatori(ca era ca un ciclu:2 saptamini gradi si 3 de vindecare).dar acum in noul an:,ne-am acomodat.mamica de Robert(23.11.2004) si Kristian(01.09.2006)http://s266.photobucket.com/albums/ii248/botcarola/

Mergi la inceput