sarcina la 8 luni!

sarcina la 8 luni! | Autor: analessya13

Link direct la acest mesaj

Prietena mea a fost internata azi- noapte de urgenta pentru ca avea sangerari. E insarcinata in luna a 8 a, termenul nasterii fiin 8 noiembrie.
Dragi mamici, cele care ati trecut prin situatii asemanatoare sau care ati nascut la 8 luni, ce puteti spune? E bine? Pentru ca eu am inteles ca e nu e bine sa nasti la 8 luni ca ar putea avea probleme pe viata copilul.
Imi pare tare rau, sper ca sa fie totul bine si cat astept o veste de la ea, m-am gandit la voi.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RamonaD spune:

Buna!Eu am nasut la 8 luni(36 saptamani) si am un copil superb,care saptamana viitoare implineste 8 ani!Cred ca sunt basme din batrani in ceea ce priveste nascutul la 8 luni!
Ramona,mamica lui Cosmin-Alexandru

"No need to run and hyde/ it's a wonderful,wonderful life..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

Si eu am o prietena care a nascut la 8 luni ... are un baietel sanatos, frumos si grasunel ... de 2,650 kg. deci nu e nici sub greutate, chiar daca e prematur (aici se considera sub greutate la mai putin de 2,5 kg. si tinut la incubator).

Numai bine prietenei tale!!

Petronela
bb Silvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Eu am nascut la opt luni jumate un baietel perfect sanatos. S-ar parea ca baietii sunt nitel mai grabiti sa vina pe lume, nu credeti?
Nastere usoara prietenei tale si copilas sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crengu75 spune:

Un copil nascut la 8 luni este si el un prematurel ca oricare altul. Este o prostie ce se spune, ca nu traiesc acesti copii. Am si eu o cunostinta care a nascut tot un baietel la 8 luni si traieste bine merci si e sanatos. Insa mamei ii va fi un pic mai greu decat cu un copil nascut la termen. Un copil la termen , oricat de prapadit ar fi ( ma refer la kilograme) ,e una , .... si unul prematur e cu totul alta poveste. Dar poate i se va amana nasterea, vad ca nu a nascut inca.

Ii doresc sanatate puiutului grabit si putere si curaj mamei.

Mai vino cu vesti prospete.

Pozici
Crengu, mami lui Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analessya13 spune:

Multumesc pentru raspunsuri.
N-am reusit sa vorbesc azi cu ea, pentru ca in spital avea permis doar o persoana, asa ca a ramas mama ei.
I-au facut niste analize si acum asteptam rezultatul. Doctorita a zis ca ar putea totusi sa nasca.
Va tin la curent! O seara placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Si eu am nascut o minune de baiat la 8 luni fix, norocul meu a fost, doctorul a zis daca il nasteam la 9 luni iesea de 5 kg
Este perfect sanatos si o frumusetze de baiat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

Cu adevarat este un basm/mit!!!Eu am fost nascuta la 8 luni.Santoasa tun fara probleme de sanatate...si io-te ma acum.Copilul poate avea probleme de sanatate indiferent ca e prematur sau nu!

Irina lui Pierre-Sebastien ( 05.06.2007 ora 9:45)




www.onetruemedia.com/my_shared?z=1c2fc1fae729596c5d1d9f&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj sebastien(a crescut Sebastien)
paginuta colorata
pozici sebastien
nasterea cu noroc a lui pierre-sebastien
varsta Sebastien

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

si eu am nascut la 34 sapt (luna 8).
ma intrebau tigancile din spital, cum sa fie nascut la 8 luni?! ca astia nu traiesc... si iaca!!!
printre altele insa, doctorita cu care am nascut mi-a spus ca exista o urma de adevar, in sansul ca cei nascuti la 8 luni ar avea mai multe probleme decat ceilalti. o fi, n-o fi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

si-al meu copil e nascut tot la 36 s, e perfect din toate p.d.v., iar eu personal nu am auzit in maternitate vreun cadru medical sa zica ca acesti copii ar avea probleme!!

cristina si nazdravanul Andrei (22.11.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

eu am nascut la 8 luni 34-35 saptamani si vladut cu toate a e un prematurel ca toti ceilalti, mai bine ziS A FOST E OK NU A AVUT PROBLEME SEMNIFICATIVE!


intreb-o pe prietena ta daca i-ai facut dexametazona in astfel de azuri daca este timp se intervine cu aceasta injectie ca sa ii pregateasca plamani lui bb pt viata extrauterina!

sanatate multa si sa auzim numai de bine!

POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput