Hipospadias (3)

Hipospadias (3) | Autor: filofteia

Link direct la acest mesaj

Acum avem voie ca am facut 20 de pagini!!

Prima parte : http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=88333&whichpage=1
A doua parte : http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=97461

Pentru ca iata am devenit un subiect serios, am incercat sa fac si eu o lista cu noi si cu medicii la care am fost. Daca am gresit pe undeva sa ma corectati.

Mamica..............numele copilului.......anul nasterii/operatiei

filofteia....................Adrian.....................2000/2004

strumfi2004...............Stefan....................2006/2007

sama.......................Iannis......................2006/2007

Roxana c..................Calin.......................2006/-

Aly30.......................Yannis....................2005/2006

Corina75....................Andrei....................2004/-

Bogdicris....................Bogdan....................?/?

Dariana......................Darius...................2006/oct 2007

Elenalove27 (USA).......Alvaro.....................?/la 8 luni

Ciuf (USA).................Luca.....................2003/-

Dana.salo..................Alex.......................2006/-

Spic de Grau..............David........................?/-

Alexa a......................Alex.....................2003/-

Flori78......................Andrei....................2005/2007

Alina922....................Vlad-Sebastian.............2007/-

Yonacr......................Alexandru.....................2007/-

try (canada)................Adrian.....................2006/oct 2007

Afibebe.....................Cristian Nicolae..............2007/-

nawel.......................Alex..........................2007/-

amironeanu.................Matei..........................2007/-

aliflo......................?.............................2007/-


Doctori:
Dr. Basca Ioan
Sef Clinica Chirurgie I - Clinica Chirurgie Pediatrica
competenta endo-urologie pediatrica
Spitalul Grigore Alexandrescu
www.sccc-ga.ro
Clinica Diagnosis: 021 2316741, 0212316742

Dr. Valentin Voinescu
Medic primar urolog
Spitalul Theodor Burghele - Soseaua Panduri nr 20
tel 4106910, 0788161264
email: voinescu@yahoo.com

Dr. Ionescu Sebastian
Spitalul Budimex

Dr. Gabriel Aprodu - Iasi

Lista cu intrebarile pentru prima consultatie:
1. Daca trebuie operat si cand este mai bine sa fie operat... mai mic sau mai mare ? Altfel spus daca exista o varsta propice.
2. Cat este de grav, care este gradul de HS
3. Daca va utiliza pielita existenta pe langa penis, a preputului
4. Cat va dura operatia
5. Cate zile trebuie sa stati in spital
6. daca va purta sonda si cat timp
7. Daca se va face o singura operatie si care sunt sansele ca operatia sa reuseasca de prima data
8. Cu cat timp inainte de operatie trebuie sa va internati
9. Daca poti sa-i pui pampers dupa operatie si la cat timp
10 Ce trebuie sa urmaresti la el pana la operatie si dupa operatie, gen jet, continuitate...
11. Daca trebuie decalotat sau nu
12. Daca penisul este destul de dezvoltat pentru varsta lui

Lista cu ce ar trebui luat la spital:
- cearceaf, patura si perna (Adi le avea pe ale lui si doream sa fie cat mai confortabil) - am primit o singura observatie ca erau cam colorate
- pampersi
- nurofen, panadol, peritol, termometru, leucoplast
- jucarii, noi am avut si carticele, ca Adi avea 3 ani si 4 luni. Este bine sa fie mai multe pentru ca acolo fac schimb cu ceilalti copii din salon.
- pijamale, papuci, tricouri
- pentru mine pantaloni de trening sau pijamale cu tricouri, papuci (recomand de plastic, ca sa te poti duce la dus cu ei)
- Sapun (este bun si comod lichid), prosoape, hartie igienica.
- lapte praf, fierbator, cana pentru fiert apa, ii faceam cu apa plata. Ce-ti trebuie pentru spalat biberoanele.
In curtea spitalului au un magazin alimentar destul de bine aprovizionat si relativ bun la preturi.

Ma mai gandisem sa preiau povestile voastre cu operatiile. Sunteti de acord?
Daca mai aveti idei, astept!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

am o intrebare in lagatura cu peritolul, eu nu i-am dat niciodata, banuiesc ca este un calmant, cum se administreaza? si cum fac, ii dau eu asa de capul meu? banuiesc ca o sa i se mai faca si acolo calmante... si mai am o intrebare, al meu e f zvapaiat, nu o sa traga de sonda si perfuzie? ca eu nu mi-l imaginez stand cuminte intins in pat, iar daca il leaga, urllaaaaaaaaa de-i scoala pe toti.

http://www.flickr.com/photos/dariutzu/?saved=1

Dariana si Darius (30.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

inca ceva, cu mancare avem voie, exista frigider sau sa iau o lada frigorifica ceva...??

http://www.flickr.com/photos/dariutzu/?saved=1

Dariana si Darius (30.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Emilia, multumim ptr capitol nou. Ma gandeam sa deschid eu, dar nu stiam sa pun lista aceea.

Asaaaaaa....am venit cu intrebarile:
1.Cand il ia in operatie, il ia imbracat?
2. Dupa operatie, are dureri? Ii dau ei calmante sau trebuie sa-i dau eu? Dar in zilele urmatoare?
3. Cu ce il pot imbraca in spital, adica ii pot pune pe langa pampersi si o pereche de pantaloni, ciorapei sau nu?
4. Cand are sonda, il pot lua normal in brate sau mai intr-o parte?
Si poate dormi pe burta ?
5. Cum este mancarea ptr el in spital? Adica presupunand ca nu poate veni sotul intr-o zi, sau intarzie, ma descurc cu mancarea lor?(nu ma refer la lapte ci la mancarea de la pranz)
6.Platesc spitalizarea mea?
7. Cand ma intorc acasa, ii pot face baie sau il ustura? Am citit aici ca se recomanda baia in apa cu sare si rivanolul. Am inteles bine sau nu?
8. La cat timp dupa operatie se cicatrizeaza operatia?

Cam atat ptr inceput. Cred ca mai am si altele.

Stii, Corina, spuneai tu la un moment dat ca ai vrea daca s-ar putea sa dormi cativa ani iar cand te trezesti sa fie operat copilul si totul ok. Of, ce mi-ar place si mie!




Roxana,deCalin(9.11.2006),Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Dariana, ca tot ai zis tu de Peritol: parca am citit in prospect ca nu se da la copiii pana intr-un an. Sama, tu i-ai dat?

Si am uitat sa va spun ca am mai pus poze in album.

Si am terminat si cu Pregnilul ala care mi-a scos peri albi. Saracul, aseara cand i-am dat pampersul jos si=l tineam culcat stia ce urmeaza si a-nceput sa plangaNoroc ca tanti care i l-a facut are mana usoara si s-a calmat iute.

Roxana,deCalin(9.11.2006),Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Roxana, ce copii frumosi ai, o minunatie. Imi pare ideal sa ai 23 copii, dar din pacate nu toate-s ideale in viata... noi ne oprim la 2.

Pupici la calin cel bucalat.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Ei, dariana, nici aici nu vine nimeni sa-ti spuna ce gen de hainute sa aduci la copil sau mai stiu eu ce detalii de genul asta. Ca medicamentatie, primeste totul din spital pt periaoda cat e acolo si dupa mi se da reteta si merg la farmacie. Eu nici macar nu stiu daca imi dau mie pat peste noapte cat or sa-l tina acolo dupa operatie. De regula aici se da drumul la copil acasa 2 ore dupa terminare operatiei. ei te instruiesc ce si cum sa-l ingrijesti local, cand sa revii etc. De-aia am zis ca ma orientez si eu la fatza locului. La voi e mai complicat ca se sta mult in spital si deci trebuie sa iei juma de casa cu tine pt o asa lunga sedere.
Si eu sunt si de felul meu mai adaptabila la orice situatie si ma gandesc ca daca am nevoie de ceva sau n-am stiut cevadinaitne doar n-o fi u ncapat de tzara, ma descurc eu. Ca acuma eu nu stiu la ce-ti foloseste tie roxanico sa stii daca il ia imbracat sau dezbracat la operatie (ei, ma rog, stiu ca-ti faci ganduri ca orice mamica grijulie).

Pune si tu petrecerea de motz la 2 sapt. dupa operatie, asa esti sigura ca trece orice durere. Chair daca vindecarea completa dureaza mai mult, eu una banuiesc ca max o spat. poate dura discomfortull ui bebe.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

roxana, bune intrebari si io vreau sa stiu.
try, nu vroiam sa-mi zica ce haine sa-i aduc, asta va intreb pe voi, dar mi s-ar fi parut normal sa-mi spuna cu cat timp inainte sa nu-i mai dau sa manance, in fine, probabil ca informatiile astea o sa mi se dea miercuri la analize.despre pat.....eu stiu ca aici mamele dorm cu copiii in acelasi pat, am dreptate? ca asa am inteles.
vizitatori avem voie sau nu?

http://www.flickr.com/photos/dariutzu/?saved=1

Dariana si Darius (30.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Dariana si eu tot atunci i-am dat Peritol, la sfatul celui care a fost mana a doua, 5 ml, seara.

quote:
Asaaaaaa....am venit cu intrebarile:
1.Cand il ia in operatie, il ia imbracat?
2. Dupa operatie, are dureri? Ii dau ei calmante sau trebuie sa-i dau eu? Dar in zilele urmatoare?
3. Cu ce il pot imbraca in spital, adica ii pot pune pe langa pampersi si o pereche de pantaloni, ciorapei sau nu?
4. Cand are sonda, il pot lua normal in brate sau mai intr-o parte?
Si poate dormi pe burta ?
5. Cum este mancarea ptr el in spital? Adica presupunand ca nu poate veni sotul intr-o zi, sau intarzie, ma descurc cu mancarea lor?(nu ma refer la lapte ci la mancarea de la pranz)
6.Platesc spitalizarea mea?
7. Cand ma intorc acasa, ii pot face baie sau il ustura? Am citit aici ca se recomanda baia in apa cu sare si rivanolul. Am inteles bine sau nu?
8. La cat timp dupa operatie se cicatrizeaza operatia?


1. Da, il ia imbracat.
2.Durerile nu sunt foarte mari. Ii dau si ei, dar nu aveau decat pracetamol supozitoare, iar Adi uraste sa-i bagi ceva in fund. Cel mai bine este sa le dati preventiv, cam in primele trei zile doza normala de paracetamol sau nurofen (ibuprofen) in functie de care le merge mai bine. La Adi merge paracetamolul. Mai are dureri mai mari in ziua in care ii scoate sonda. Este normal sa aiba dureri la urinare 24 de ore de la scoaterea sondei. Ii trece cu paracetamol/ibuprofen.
3. Il poti imbraca cu panalonasi si daca nu are pampersi.Sonda este legata la un furtunas si o punga, daca nu se duce in pampersi. Furtunasul acela se scoate foarte usor din punga.
4. Daca le puneti pampersi (doi) nu este nici o problema cum ii luati in brate. Ar fi bine sa nu doarma pe burta.
5. Mie mi s-a parut foarte buna. De altfel cred ca era singurul lucru bun de acolo. Cum Adi nu este un mancacios, iar eu nu prea puteam sa inghit nimic, ne ajungea la amandoi mancarea de acolo.
6. Spitalizarea insotitorului se plateste numai pentru copii peste 3 ani.
7. Noua ne-au spus sa nu-l spalam acolo pana la prima vizita, dupa 7 zile. Daca vream sa-i facem baie sa-i punem un pansament. Dupa 7 zile/prima vizita, n-am mai avut interdictie. Am vazut insa in occident ca nu este nici o interdictie in a-l spala.
8.Cand am iesti din spital (10 zile) era cicartrizata pe la suprafata. Am observat insa ca se feresc sa faca vreo interventie prea brutala cam 6 luni dupa operatie.

As mai adauga ca este bine sa aveti la voi un laxativ. Majoritatea copiilor de constipa de la anestezie si ar fi bine sa nu se forteze. Noi si asa avem probleme, asa ca i-am dat Duphalac o luna dupa operatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

multzumim filo, daca iti mai amintesti ceva ce e bine de stiut si nu te-am intrebat te rog sa ne scrii.
a, si as mai vrea sa intreb eu cand se dau spagile, inainte sau dupa?

http://www.flickr.com/photos/dariutzu/?saved=1

Dariana si Darius (30.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Dariana, noua ne-au spus seara, cand am ajuns la spital ca nu are voie sa manace si sa bea nimic dimineata pana la operatie.

Try, nu cred ca-ti trebuie pat, pentru ca asa cum spuneai pe acolo se pleaca din spital la cateva ore.
Adevarul este ca nu prea au ce sa le faca in spital, iar in cazul unei urgente poti ajunge cu el. De altfel Basca le mai da drumul mamicilor din Bucuresti si in care are incredere, cum a fost Gratiela. Dar n-ar accepta sa nu se stea in Bucuresti, deocamdata.

Mergi la inceput