gradinite in otopeni

gradinite in otopeni | Autor: mamicla

Link direct la acest mesaj

Buna ziua tuturor. Fiind un nou membru in forumul desprecopii, m-am gandit sa introduc si un subiect nou, discutat pana acum oarecum adiacent altor subiecte. M-am mutat de curand din Bucuresti in Otopeni. Anterior mutarii, am aflat ca sunt destule gradinite in Otopeni, particulare si de stat, toate cu un "rating" f. bun, din spusele unora. Baietelul meu, care are 4 ani si 8 luni a frecventat 2 gradinite particulare in Bucuresti, asa ca m-am gandit sa aleg tot una particulara si in Otopeni. Asta nu pentru ca as avea cine stie ce idei preconcepute, ci pentru faptul ca am constatat ca in gradinitele particulare, copii sunt tratati cu mai multa atentie. Cand am incercat sa gasesc acele "multe" gradinite particulare in Otopeni, am constatat cu stupoare ca nu exista nici macar una, drept pt care am fost nevoita sa il inscriu la gradinita de stat. Gradinita de stat arata impresionant, in ceea ce priveste dotarea cu mobilier si spatiul generos de joaca (in curte). Personalul insa si modalitatea in care se incearca educarea copiilor lasa mult de dorit. Daca aveti intrebari pe tema asta, nu ezitati sa mi le puneti. PS: intre timp s-a deschis si prima gradinita particulara in Otopeni. De luni, mergem acolo

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ruxel spune:

In Otopeni este deschisa de curand gradinita "Mica Sophia". Te sfatuiesc sa mergi acolo cu mare incredere. Cunosc personal doamna care a infiintzat gradinita. La gradinitza lucreaza ca educatoare chiar fata dansei.
Doamna de care spun, este directoare la o gradinitza de stat din Bucuresti si inca nu vrea sa renunte. Eu anul asta am inceput gradinitza cu fetitza mea cea mica, chiar la gradinitza de stat unde este aceasta doamna.

Mult succes.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicla spune:

Mersi pt sfat. Tocmai asta spuneam, ca sunt foarte incantata pt ca am gasit gradinita "Mica Sophia" in Otopeni, si care, din cate am inteles, este infiintata de cca 1 luna. Ma bucur tare mult sa aflu ca o cunosti pe d-na Voiculescu (cred ca despre dansa este vorba)si ca ai o parere buna despre dansa. Gradinita arata f. bine, mai bine chiar decat multe gradinite particulare din Bucuresti, iar pretul este rezonabil pt o gradinita particulara: 800 lei program prelungit, de la ora 8 la ora 18-18.30.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxel spune:

Da, despre doamna Voiculescu Mariana este vorba. Chiar i-am povestit azi la gradinitza despre discutia cu tine de aici de pe forum.
Stiu ca pretul acceptabil fata de alte gradinitze.

Mult succes



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu-david spune:

quote:
Initial creeata de mamicla

Buna ziua tuturor. Fiind un nou membru in forumul desprecopii, m-am gandit sa introduc si un subiect nou, discutat pana acum oarecum adiacent altor subiecte. M-am mutat de curand din Bucuresti in Otopeni. Anterior mutarii, am aflat ca sunt destule gradinite in Otopeni, particulare si de stat, toate cu un "rating" f. bun, din spusele unora. Baietelul meu, care are 4 ani si 8 luni a frecventat 2 gradinite particulare in Bucuresti, asa ca m-am gandit sa aleg tot una particulara si in Otopeni. Asta nu pentru ca as avea cine stie ce idei preconcepute, ci pentru faptul ca am constatat ca in gradinitele particulare, copii sunt tratati cu mai multa atentie. Cand am incercat sa gasesc acele "multe" gradinite particulare in Otopeni, am constatat cu stupoare ca nu exista nici macar una, drept pt care am fost nevoita sa il inscriu la gradinita de stat. Gradinita de stat arata impresionant, in ceea ce priveste dotarea cu mobilier si spatiul generos de joaca (in curte). Personalul insa si modalitatea in care se incearca educarea copiilor lasa mult de dorit. Daca aveti intrebari pe tema asta, nu ezitati sa mi le puneti. PS: intre timp s-a deschis si prima gradinita particulara in Otopeni. De luni, mergem acolo

claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu-david spune:

[quote]Initial creeata de mamicla
Buna, spune-mi si mie cum se numeste gradinita si care este pretul pe an, te rog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicla spune:

Buna. Din pacate nu ti-am putut raspunde mai devreme. Intre timp, am parasit si gradinita Mica Sophia.Era intr-adevar la inceput, iar inceputul nu a fost ok pentru noi. De fapt, baietelul meu, care la momentul respectiv avea 4 ani si 8 luni, si inca un alt baietel de cca 2 ani, erau singurii care frecventau gradinita. In plus, "educatoarea", care de fapt nu era educatoare, ma suna din 30 in 30 de minute in timp ce eram la servici, si mi-l dadea la telefon pe baietel, care, bineinteles, plangea de mama focului. Despre activitatile "educative" nu pot spune nimic, pt ca nici nu cred ca au existat in perioada de o saptamana cat am mers la aceasta gradinita. Asa ca nu am mai mers la Mica Sophia si deci nu mai cunosc detalii despre aceasta gradinita in prezent.
Insa, s-a infiintat o alta gradinita, Gradinita Nirvana, despre care am numai cuvinte de lauda. Baietelul meu merge aici deja in al doilea an. Pe langa faptul ca activitatile care se defasoara in mod normal la gradinita dau rezultate, sunt foarte incantata de faptul ca fac si sport (tenis, inot, calarie, dans), merg in excursii, participa la tot felul de concursuri, pe diverse teme, cu alte gradinite, merg la teatru de papusi, opereta, gradina zoologica...... Una peste alta, chiar nu am de ce sa ma plang, ba din contra, as avea de povestit pagini intregi. Cine doreste informatii mai multe, mi le poate cere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miche spune:

Claudia, te rog poti da mai multe amanunte despre gradinita Nirvana?
Nu i-am gasit site-ul pe net.
M-ar interesa adresa exacta.
multumesc



Miche si
Darius
(26.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacipri spune:

Draga Claudia poti sa ne dai mai multe detalii despre gradinita Nirvana cum ar fi pretul in functie de tipurile de program(scurt, lung), daca gradinita este acreditata, cati copii sunt intr-o grupa, ce limbi straine se studiaza si daca personalul este calificat. Am inteles ca deja s-a deschis si a treia gradinita particulara in Otopeni pe str. Marasesti. Are cineva copii la aceasta din urma? Am vorbit cu o mamica in parc care are micutul la gradinita de stat cu program prelungit (de langa cimitir)si sunt 40 copii intr-o grupaiar la gradinita cu program scurt de pe str. 23 August sunt 2 grupe mixte.
Gradinita Nirvana este pe str. Belgrad.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicla spune:

Anacipri, stiu ca am intarziat mult cu raspunsul ref. la gradinita Nirvana. Sper sa iti ma fie inca de folos ceea ce iti voi povesti. Gradinita se afla intr-adevar pe str. Belgrad la nr. 10A. Gradinita, din cate stiu, se afla in curs de acreditare. Eu am experienta a 4 gradinite particulare (2 in Buc. si 2 in Otopeni) plus cea de stat din Otopeni (langa cimitir) si pot spune ca aceasta gradinita ne-a adus cele mai multe satisfactii. Personalul didactic este calificat, se respecta programa Ministerului Educatiei, iar limbile straine sunt: engleza, inclus, iar germana optional. Programul copiilor este respectat (mese, activitati aducative, joaca, somn). In plus, tot optional, copiii fac tenis, inot si dans modern. Marturisesc ca tenisul si inotul ma incanta cel mai mult pentru baietelul meu, pentru ca eu chiar nu as avea timpul necesar sa il duc la sport.
Pretul pe luna pentru gradinita este in jur de 960 lei, iar optionalele se platesc separat (de ex, tenisul este 280 lei pe luna, 2 sedinte pe saptamana).
Sper ca iti vor fi de folos aceste informatii si sper de asemenea sa iti mai fie inca utile


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Buna,
despre gradinitele de stat stie cineva cate ceva?

Mergi la inceput