Dublu test - de ce?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns profesoressa spune:

quote:
Originally posted by vali_delide

Eu nu te pot ajuta cu informatiile cerute, sigur o vor face fetele,dar vreau sa-ti doresc multa bafta si sa ne aduci vesti bune din Austria.O sa fie totul bine, vei vedea!Iti tin pumnii si ma rog la DD sa va dea linistea atat de necesara si tie, dar si lui bebe.
Pupici si inca o data bafta!

Valentina 28+ Cristina Stefania
noi doi
printesa





Multumim mult, sa fie. Conteaza orice incurajare si mai ales o vorba buna pusa acolo sus.

Nu a fost usoara decizia de a face analiza asta. Sper sa mearga totul bine. Am trimis un email celor de la clinica acum cateva ore, dar nu am primit raspuns. Pana nu raspund ei, nu putem cumpara biletele de avion... Stau ca pe ghimpi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Scuze ca raspund tarziu, ma termina bebelusul, si azi am fost si cu el la doctor la control de o luna.

Eu i-am contactat prin email info@fetomed.at. Adresa de mail si nr de tel le-am luat de pe site www.fetomed.at - clinica Viena Dobling Privat Klinik. Vorbesc engleza f bine, deci nu te stresa daca nu stii germana. Ma rog, eu nu stiam. Am fost la dr Elisabeth Krampl, la ea sa faci prgramarea. Daca ai nevoie de detalii legate de pret si procedura si nu ai gasit subiectul vechi cu TT la care am postat, te rog da-mi un PM si iti spun tot ce ai nevoie. Pupici si multa bafta.



Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profesoressa spune:

O prietena care locuieste in Viena a sunat la clinica respectiva, pentru ca nu am primit raspuns la e-mail. I s-a spus ca mi s-a facut o programare, dar la email primesc raspuns abia luni, cand se intoarce doctora pe care mi-a recomandat-o Ligeea. Pana aici doar vesti bune.

Partea proasta este ca pretul pentru amniocenteza afisat pe siteul lor este de 600euro, dar la telefon i s-a spus prietenei mele ca ma va costa 1417euro. Pentru mine in momentul asta, va spun sincer, este prea mult... Intrebarea mea pentru Ligeea, Roxana si oricine a mai fost acolo este, evident... cat costa de fapt?
Sper sa mai gasesc bilete de avion pana reusesc sa aflu si asta

Multumesc tuturor pentru sprijin si informatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:


Nu e doar amniocenteza ii va lua sange si partenerului tau ,- iti da un raspuns in 3 zile care va lamuri partial problema iar apoi testul genetic definitiv care e facut la catedra de genetica din Viena si semnat de profesor universitar cam in 2-3 saptamani .

In plus , se face si ecografia morfofetala a cpilului - aia pe care in Romania ti-o fac sa-ti spuna sexul si-i masoara nasul , nu daca are inima normala sau hidrocefalie ( sunt cazuri pe site destule ale unor ,,mari ecografisti in viata , la care ajungi dupa ploconeli de 3-4 luni ) .
Crede-ma ca nici una dintre noi nu cred ca ajuns aici din proprie initiativa ci ca urmare a unor probleme care s-au confirmat sau nu
Pe mine m-ar bate gandul sa fac si cezariana acolo, dupa ce vezi clinica -eu fac comparatie cu Euroclinic , nu cu un alt spital , iti trece de sistemul privat din Romania .
De ce ?
simplu . Lucreaza tot romani in el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Revin cu o intrebare pentru Roxana -unde ai nascut ?-sunt ingrozita de spitalele din Bucuresti cu tot ce inseamna asta -personal si hardughie .
M-am uitat pe analize si copiez
amnio-kultur und AFP bestimmung -417 E
amniozentese an Versicherung -600E
ultraschall-aici mai scrie ceva dar n-am literele lor -200 E
FISH-schnelltest-200

Eu dupa prima experienta - la primul copil eram gravida in 7 luni cand mi-au spus ca e posibil sa fie ceva in neregula , asta dupa ce fausem eco cu Pop si il aveam ca doctor pe dr. Peltecu , m-am dus la Viena de la 15 saptamani si apoi din nou la amniocenteza .
Vroiam sa ma mai duc , chiar am insistat , dar doctorita mi-a zis ca nu mai e nevoie decat daca vreau sa nasc la ei la clinica .

Nu stiu cum sa-ti explic , sunt altfel , iti transmit incredere si profesionalism . Aici merg la cel mai voga spital la Euroclinic dar nu e la fel . E mai curat , aparatura mai buna dar doctorii tot n-au timp , tot se fac reprogramari , vii la 12 si intrii la 15 .
Ce-ar fi fost sa-mi spuna la Viena ,,ne pare rau dar , stiti d-na doctor e un pic ocupata , veniti si dv. maine -cum am vazut aici , au lasat o mamica paf-stiti dar eu nasc cu dv, saptamana viitoare si am venit poentru analize . Saptamana viitoare , nu se mai poate ca eu sunt plecat la un congres .
Ramai traznit mai ales ca si tu te duci la acelasi medic si e clar ca ti se poate intampla la fel . Asta in conditiile in care , eu cel putin pe langa onorariul spitalului am ,,cotizat si cte 100 E la fiecare consultatie si n-am avut parte de mai multa atentie
La viena vine sistenta - crezi tu dar e tot doctorita si te ia din sala de asteptare intri in anticamera , te descalti iti da cipici de unica folosinta vine d-na doctor cu fisa ta , te intreaba cum te simti , sta cu tine la discutii minim 15-20 minute dupa care urmeaza consultatia propriu zisa .
Nu se grabeste , nu suna nici un telefon nu intra nimeni , e medicul tau la dispozitia ta .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

profesoressa sper sa te lamuresti luni cand vine doctorita. poate poti sa nu mai faci ecografia morfologica, poate de-asta ti-au zis suma asa mare, si o faci in ro.
ligeea, nu stiu ce ecografisti sunt aia care la morfofetala masoara doar nasul si spun sexul, ca la mine a masurat vreo juma de ora, si la sfarsit m-a intrebat daca as vrea sa stiu si ce e.
Eu sunt foarte multumita de doctorita mea. N-am avut probleme cu reprogramarile (tot la euroclinic am fost).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

N-am spus doar nasul si sexul, am spus ca -exemplele de pe forum sunt destule , nu au cursuri de specializare -asta incluzand scoala, participare la formuri si simpozioane , lucrari -in domeniu .

Dau un exemplu -eu am facut in Austria ecografii la ambii copii, la 4 ani distanta . Ecografele au fost de ambele dati de ultuima generatie , m-am uitat special , l-au schimbat cu altul care e cap de lista .
Doctorita intre timp a mai scris 2 carti ,si a devenit profesor era doar conf si pun pariu ca nu pe pile si ca tac-su nu lucreaza in sistem .
Cam asta e diferenta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profesoressa spune:

In cazul in care mai sunt si alte fete interesate sa stie un pret exact pentru analizele din Viena, pun aici raspunsul primit astazi de la doctorita de acolo:

"The test including a detailed scan, the procedure,
FISH and karyotyping costs: € 200,00 for the detailed ultrasonography,
€ 600,00 for the amniocentesis. € 617,00 the FISH and the karyotype.
You could also come this week on Tuesday, Wednesday or Thursday for
chorionic villous sampling which is similarly safe and reliable as
amniocentesis and could be done earlier".

Totalul este deci de 1417. Eu astept un raspuns similar si din Londra si Paris, va voi spune imediat ce aflu ceva.

Dincolo de asta, am vorbit azi cu o prietena care s-a nascut si care a trait pana acum cativa ani in Londra. Are doi copii, unul nascut in Londra si altul in Paris. I-am spus ce analize se fac la noi, mi-a spus si ea ce analize se fac in Anglia si in Franta (mi-a si aratat ecografiile, nu se compara cu ceea ce am vazut pana acum aici - sunt fantastic de clare chiar si la 12 saptamani, sunt insotite de numeroase explicatii pe intelesul oricui etc). Spre surprinderea mea, in Anglia de fac 2 ecografii iar dublu si triplu test se fac doar daca ai peste 35 de ani sau daca la ecografii pare ceva in neregula. Mai mult, la ei nu se fac acele controale lunare la care doctorul se uita si pipaie "deep inside" - sunt considerate periculoase si inutile. In Franta se fac. O alta diferenta fata de Romania este ca in Anglia analizele unei gravide sunt 100% gratuite, iar in Franta sunt in procent foarte mare suportate de asigurari. Astept sa aflu ce preturi se aplica pentru straini.

Cam atat deocamdata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

Buna
Eu am facut dublu test..
Din cate stiu este un fel de triplu test dar care se face in luni mai mici.. si e mai scump..
La a doua sarcina am sa fac doara triplu..

Mergi la inceput