Scoli generale - Ploiesti

Scoli generale - Ploiesti | Autor: simali

Link direct la acest mesaj

In toamna lui 2008 trebuie sa-mi inscriu baiatul la scoala. De circa un an fac diverse topuri si ma interesez care ar putea fi cea mai buna scoala. Poate ca reusim impreuna, sa facem putina lumina...
Eu va voi impartasi aici toate experientele mele in aventura "gaseste scoala ideala".
Va rog, daca mai sunteti si alte mamici in aceeasi situatie, sau chiar cu copii mai mari, ajutorul vostru ar fi de nepretuit.


alice

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amy76 spune:

Iti pot recomanda scoala I.A.Bassarabescu,de langa Billa.Depinde si unde stai.Cunosc bine aceasta scoala.Cadrele sunt bine pregatite,apropiate de parinti si de copii.Este foarte curata.Este o scoala relativ noua.Directorii sunt seriosi si bine intentionati.In plus si la gimnaziu,profesorii muncesc foarte mult,asa cum arata si promovabilittea la capacitate(peste90%).Daca te hotarasti trebuie sa fii atenta si sa intrebi cand este perioada de inscriere,ca sa te poti incadra in el,alt fel risti sa numai prinzi loc.Mult succes!.P.S.Avantajul tau ca in 2008 iau clasa I niste invatatoare deosebite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Multumesc din suflet.

Stam la Paltinis. Pentru mine e OK la Billa. Poti sa-mi recomanzi si o anumita invatatoare?


alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Simali,

pe "vremea mea", Scoala 25, de la Nord, era foarte buna (eu acolo am fost). Acum nu mai stiu cum e, dar mult vreme a fost considerata asa.

Succes!

Gabi

Please think twice before you print out this message or any other document! We are all responsible for protecting our environment! YOU can save a tree...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Am fost sa vad scoala de pe langa Liceul Pedagogic. Clasa I-a functioneaza in niste sali ale internatului. Holul intunecos, vopsea coscovita verde inchis. In clasele foarte mici (camere de camin) bancile vechi par imense; inghesuite si improprii. Toaleta de toata jena.

Scoala ara un punctaj bun in toate topurile facute de mine (Inteligente Prahovene, Olimpiadele Cunosterii, Cangurasul, etc.), deci nivelul este excelent, dar pe bune... o hruba.

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CatXO spune:

In toamna viitoare (2012), fetita mea cea mare va merge la scoala. Daca puteti sa-mi impartasiti experientele voastre vis-a-vis de scolile din Ploiesti, de anumiti dascali, etc. v-as fi recunoscatoare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Am vazut subiectul acum, am 2 fetite in scoala, am mai scris pe undeva despre scolile cu "renume" din Ploiesti si despre experienta noastra.

Noi locuim in Piata M. Viteazu, deci foarte aproape de scoala Sf Vasile, nr. 14 cum o stim de pe vremea noastra. Din ce stiu eu...scoala cu renume, vin copii care locuiesc in alte parti ale orasului, cu toate astea ( si dupa 1 an petrecut acolo de fiica mea cea mare...ma ia cu de cate ori aud de aceasta scoala) in clasa a 2-a am mutat-o la sc H.M Berhelot - fosta 25- la o invatatoare super, la care am dat-o apoi si pe cea mica .

Despre scoala...ce sa spun...clase curate, poate putin cam micute, grupuri sanitare ok, scoala pare destul de solida fata de sc 14 unde in pauze cand erau copiii pe hol se Zguduiau holurile . De cativa ani nu se mai face o singura clasa de inot ( cum are sc 8 de exemplu), toti copiii de la clasele I au posibilitatea -daca vor- sa mearga la inot , unii pot alege chiar inot de performanta( doar care vor)
Un mare plus mi s-a parut faptul ca la sfarsitul clasei a IV-a nu se amesteca copiii ca la alte scoli sa se faca o clasa a V-a cu cei foarte buni iar restul....in celelalte clase, aici raman in acelasi format pana la clasa a VIII-a, in aceiasi sala de clasa din clasa I pana intr-a VIII-a. Fetele mele invata in aceiasi sala de clasa, una dimineata si cealalta dupa amiaza.

Nu stiu ce as mai putea scrie, eu una sunt foarte multumita, fapt ptr care si pe cel mic tot la aceasta scoala il voi da ( numai ca nu va avea aceiasi invatatoare ) Despre profesori nu cred ca va intereseaza - inca-, in general sunt ok dar peste tot cred ca sunt si exceptii...

Catxo, daca am inteles bine, fetita ta va merge la scoala peste 2 ani, deci viitoarea invatatoare a ei are acum clasa a III-a? Daca-i asa si daca te-ar interesa sc 25...ti-o recomand din toata inima pe invatatoarea fetelor mele, nu vreau sa dau nume aici, dar vb pe privat daca vrei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Simali, pana la urma la ce scoala ai baiatul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CatXO spune:

Multumesc mult de raspuns Roxana. Noi stam in zona centrala si apartinem de scoala 'Sf. Vineri'. Acolo am o cunostinta care are fetita chiar in clasa a treia si aceasta mi-a spus ca scoala nu mai e ce a fost odata, ca nu prea se face carte. Avem si alti prieteni care au copilasii la scoala nr. 14, care spun ca elevii sunt suprasolicitati, ca se cer prea multe de la ei, etc. La pedagocic nu cunosc pe nimeni. Ideea e ca mie imi trebuie 2 invatatori: unul care ia clasa I in 2012 si unul in 2013, deci e mai complicat. As prefera una din aceste scoli, dar nici cea de la nord nu-mi displace, asa ca daca vrei trimite-mi pe PM numele invatatoarei, eventual criteriile cum ai ales-o prima data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Clasa I in toamna 2012 va lua invatatoarea de care-ti spuneam, a fetelor mele, iar in 2013 m-am interesat deja ptr cel mic .
Pe fata cea mica am dat-o de 6 ani si jumatate ca sa intre in clasa invatatoarei celei mari, pe cel mic nu-l pot da la aceiasi invatatoare oricat mi-as dori, ptr ca ar insemna sa-l dau ori la 6 ani fara 2 luni, ori la 10 ani fara 2 luni...ceea ce e imposibil. Asta este...iti scriu acum si pe privat.

Cat despre sc sf Vineri...e vorba de fosta sc nr 21, nu? Am auzit si eu ca nu mai e ce a fost, la fel cum nici sc 4 - Elena Doamna, unde am fost eu, nu mai este ce a fost.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CatXO spune:

Multumesc mult pentru informatie Roxana. Sper sa mai aflu si alte experiente deoarece vreau sa iau decizia corecta; vad ca nu sunt prea multe fete din Ploiesti pe forum. Despre scoala la Caragiale ce-ati auzit?

Mergi la inceput