Teo vrea sa fie un copilas ca toti ceilalti

Teo vrea sa fie un copilas ca toti ceilalti | Autor: doina_cel

Link direct la acest mesaj

Deschid acest subiect la rugamintea Eugeniei Copoiu, care a devenit prietena mea pe parcursul luptei sa ii salveze viata fiului ei. Gasiti in cele ce urmeaza povestea lor, spusa de catre Eugenia.

Am aflat pe propria piele ce inseamna sa-ti tii copilul in brate si sa simti neputinta de a-l ajuta. Dupa ce am nascut si am aflat problema lui Teo, nu ma puteam opri din plans atunci cand il priveam...

Copoiu Teodor Georgian s-a nascut prematur, la 7 luni, in data de 16.11.2006, cu greutatea de 2 000 g si cumplita ATREZIE DE ESOFAG. Imediat dupa nastere, medicul pediatru din maternitatea Buzau a vazut ca ceva nu este in regula, banuind o strangulare a esofagului, si a hotarat sa ne transfere la Bucuresti. Am plecat din Buzau imediat. doar in capot si camasa de noapte...

La ora 10 in aceeasi zi eram deja in Spitalul Grigore Alexandrescu si am avut norocul sa o gasim acolo pe Dna Doctor Patrancusi, ea fiindu-ne recomandata de la Buzau. In scurt timp a venit sa ne spuna ce se intampla cu baietelul nostru. Realitatea era mult mai cruda decat credeam noi. In momentul in care ni s-a spus ca Teo nu are o parte din esofag (aprximativ 6 cm) am simtit ca pamantul fuge de sub mine. NU AM CREZUT CA EXISTA ASA CEVA PANA CAND NU MI S-A INTAMPLAT.

Solutia gasita pe moment pentru salvarea lui Teo a fost scoaterea esofagului la gatut pe unde sa iasa saliva si introducerea in stomac a unui tub prin care sa poata fi hranit (gastrostomie). In acel moment, sincer, nu stiam daca va trai, nu imi imaginam cum poate trai cu un tub in stomac.

Am ajuns acasa dupa 3 saptamani de spitalizare, nestiind mare lucru despre cum sa am grija de el si cum am sa ma descurc, si nici nu erau prea multi in jurul care sa stie, cu care sa ma sfatuiesc.

Din acel moment am incercat sa caut febril metode prin care am putea sa ne ajutam copilul.

A, aflat ca, in Romania, singura varianta repartorie este cu transplant de colon si se face dupa un an si jumatate. Rezultatele ei insa, pe termen lung, se pare ca nu sunt cele mai bune, nu ii ofera micutului o viata tocmai normala.

Am gasit pe Internet informatii despre Dr Foker, din USA si metoda lui de alungire a esofagului. Ceea ce este extraordinar la aceasta este ca Teo va ajunge sa aiba propriul lui esofag, nu transplant din alt organ, ceea ce este varianta ideala astfel incat el sa aiba o viata normala. Multi medici nu cred ca este posibil, dar sunt multi copii in lume care traiesc acum normal datorita acestui medic. Am decis sa incercam.

L-am contactat pe Dr Foker, insa mult timp acesta nu a raspuns, datorita programului extrem de incarcat. Totusi, se pare ca a tinut cont de mesajul nostru si ca a incercat in permanenta sa gaseasca o solutie pentru Teo. Dupa 8 luni, in care am contactat toate spitalele care mentionau tratarea atreziei de esofag, am primit un mail din Germania / Leipzig, in care eram intrebati daca vrem sa venim sa incercam metoda Doctorului Foker din America, acesta urmand sa vina sa opereze acolo.

Decizia a fost usor de luat. Era drumul pe care vroiam sa il urmam, eram convinsi ca este cel mai bun pentru Teo si am acceptat imediat, ramanand insa sa gasim solutia financiara de acoperire a costurilor intiale estimate ale tratamentului (18477,36 EUR). Aceste costuri includ cele trei operatii pe care le presupune tratamentul si o sedere in spital de aproximativ 30 zile. Am fost insa preveniti ca aceasta se poate prelungi. Am avut sansa ca fundatia "Mereu aproape" sa fie dispusa sa acopere cel putin o parte din tratament si astfel am putut pleca.

Acum suntem deja in spital, in Leipzig, de doua luni si nu stim exact cand o sa putem pleca, dar cel mai important este ca Teo sa fie bine. Teo a trecut cu bine de prima operatie, asteptam a doua operatie, care va avea loc in 24-25 Septembrie, si ne rugam la Dumnezeu ca totul sa fie bine.

Grea nu este numai lupta zilnica, factorul psihic, faptul ca in fiecare isi rimeste mancarea cu siringa direct in stomac, dar si partea materiala. Deoarece Teo necesita o ingrijire mai deosebita (adica pansamente sterile, siringi de unica folosinta cate una pt fiecare masa etc), tot ce este necesar pentru ingrijirea lui trebuie sa cumparam noi. Material, pana acum ne-am descurcat cum am putut, fiindu-ne oarecum rusine sa cerem ajutor. Dar am ajuns intr-un punct in care nu mai avem sanse sa facem fata singuri, suntem depasiti de situatie. Dupa finalizarea operatiilor, chiar si cand Teo va avea esofagul propriu, va fi necesar sa realizam in mod regulat, la inceput de aproximativ 2 ori pe saptamana, niste interventii pentru dilatarea esofagului, iar acestea se realizeaza in Romania numai in faza experimentala. Avem varianta de a le realiza in Ungaria, incercam sa gasim varianta cea mai ieftina dar care sa fie totodata si sigura pentru Teo. Toate aceste lucruri vor costa insa multi bani.

Nu putem concepe viata fara Teo; puterea de a merge mai departe o am de la el. Mi s-a spus de multe ori sa ma resemnez, sa aleg calea usoara, dar gandul ca Teo are sansa unei vieti normale nu imi permite sa ii refuz acest extraordinar dar. Trebuie sa luptam in continuare, nu avem alternativa. Teodor in greca inseamna *dar de la Dumnezeu* si eu cred ca toti copiii asta sunt: UN DAR DE LA DUMNEZEU.

Va multumim anticipat celor care alegeti sa ne ajutati. Gasiti mai jos detalii despre conturile noastre.

Titular conturi: COPOIU EUGENIA
RO36 RZBR 0000 0600 0854 7482, IN EURO, BANCA RAIFFEISEN BANK, deschis la sucursala municipiului bucuresti
RO39 RZBR 0000 0600 0494 2714, IN RON, BANCA RAIFFEISEN BANK, deschis la sucursala Buzau

Cont moneybookers:
alondra_best@yahoo.com


Nota Doina: Puteti vedea povestea lui Teo, precum si actele medicale si poze la adresa http://teo.seek-on.com. Tot acolo puteti citi noutati despre Teo.

Happiness is a smile



Andrei are nevoie de voi!
Despre Andrei pe DC: Situatie CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag 2

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Doina,
tu ai un suflet minunat...,esti un om deosebit...,tot respectul meu...,din suflet iti doresc ca d-zeu sa te rasplateasca asa cum meriti...si cu siguranta asa va fi...
Miscatoare povestea lui Teo...,cuvintele pe care le-ai scirs acolo...sint atit de bine aranjate...,sa dea domnul ca multa lume sa afle de povestea lui Teo si sa-l ajute...,sa stringa banutii necesari...,trebuie sa se faca bine...

Faceti ceva...orice/oricit
Ionut/Teo/www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Sonia /www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Darius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_cel spune:

dandusa, eu consider ca cei care aleg sa ii ajute pe copilasii aflati in astfel de situatii si pe parintii lor sunt extraordinari. E extraordinar faptul ca, atunci cand te trezesti aruncat intr-o situatie atat de grea si de confuzanta, iti sar in ajutor atat de multi oameni pe care nu ii cunosteai inainte, si cu atata dedicare...

Iar daca se intampla sa reusesc, cu ajutorul lui Dumnezeu, sa ajut copilasi cu probleme, sper ca toate gandurile bune sa mearga catre Andrei , el e cel care are la ora actuala multa nevoie de sprijin divin.

Multumim ca esti alaturi de noi . Vezi, este exact ce ziceam despre oamenii pe care nu ii cunosteai inainte... . Numai ca noi, la deschiderea acestui subiect, deja te cunoastem .

Iar suzetistul din mesajul tau mi se pare super bine ales, e ATAT de reprezentativ pentru acesti copilasi! EXACT acolo se lupta sa ajunga, sa poata papa si "suzeti" normal... Cui nu ii lipseste posibilitatea sa faca acest lucru nu isi da seama cat de mult inseamna de fapt si cate alte lucruri antreneaza dupa el.

Happiness is a smile



Andrei are nevoie de voi!
Despre Andrei pe DC: Situatie CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_cel spune:

Si mesajul primit ieri de la Jeni (Eugenia):

"Maine la ora 10 ne intalnim cu doctorul Foker sa discutam despre urmatoarea operatie. El a venit astazi.

Teo este bine acum dupa inca o anestezie totala pentru introducerea cateterului pe vena (nu stiu daca este termenul exact).

Azi a cam plans de foame si nu a dormit toata ziua."

PS. Teo va fi operat MAINE !!! Operatia de maine este pasul cel mai important. Maine i se pun suturile in peretele esofagului prin care se vor aplica tractiunile externe pe capetele esofagului. Perioada care va urma, de cateva zile pana la 2 saptamani (sper ca nu mai mult) va fi cea in care esofagul va creste, putin cate putin, in fiecare zi.

Maine sper sa imi dea Jeni dinnou noutati despre cum a decurs operatia si sper sa revin cu vesti bune.

Sa dea Dumnezeu sa fie totul bine. Stim ca sunteti alaturi de noi si va multumim.

Happiness is a smile



Andrei are nevoie de voi!
Despre Andrei pe DC: Situatie CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uta_ciun spune:

ma doare sa vad cati copii sufera, si cati parinti ...

asa ceva n-ar trebui sa se intimple nimanui...

as vrea sa ajut pe toata lumea si ma simt neputiincioasa

nu pot decit sa sper ca, putin cu putin, de la fiecare o sa se adune tot ce e nevoie

azi am trimis pt teo...as vrea si pentru ionut...am sa urmaresc sa vad cind apare un cont moneybookers

eu am cont paypal, dar mi-am facut si la moneybookers doar ca sa pot trimite intai lui darius, si acum teo si ionut...imi pare rau doar ca nu pot trimite mai mult

sa auzim numai vesti bune,
uta_ciun


The most beautiful thing in life is LIFE itself ! http://www.help-ema.puls-il.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyonise spune:

Eu si puiutul meu, Teodor, spunem prezent. Azi trecem pe la banca si vom reveni cu detalii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Ma rog si eu pentru Teo sa treaca cu bine si de aceasta operatie si sa ajunga cat mai curand la suzica!



Gratiela, Maria si Stefan

www.versuripenet.ro/versuri/voltaj/crede/" target="_blank">crede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_cel spune:

Am vesti bune!
Teo a iesit cu bine din operatie, la 15:30. I s-au pus tractiuni interne, nu externe. Vom afla maine de ce medicii au considerat ca aceasta este solutia potrivita. Din cate stiu eu, as presupune ca asta este o veste buna si ca inseamna ca distanta intre capetele esofagului nu este chiar atat de mare precum se estimase. S-ar putea insa sa fie necesar sa astepte mai mult timp cresterea suficienta a esofagului pentru a putea fi lipite capetele.

Happiness is a smile



Andrei are nevoie de voi!
Despre Andrei pe DC: Situatie CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Sa dea Domnul sa fie bine si Teo sa poate fi un copil normal!!

http://www.copaculdehartie.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

quote:
Originally posted by doina_cel

Am vesti bune!
Teo a iesit cu bine din operatie, la 15:30. I s-au pus tractiuni interne, nu externe. Vom afla maine de ce medicii au considerat ca aceasta este solutia potrivita. Din cate stiu eu, as presupune ca asta este o veste buna si ca inseamna ca distanta intre capetele esofagului nu este chiar atat de mare precum se estimase. S-ar putea insa sa fie necesar sa astepte mai mult timp cresterea suficienta a esofagului pentru a putea fi lipite capetele.

Happiness is a smile


Andrei are nevoie de voi!
Despre Andrei pe DC: Situatie CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag 2





,ce bineee,ce bineeee
sintem super fericiti...,tinem pumnii in continuare...







Faceti ceva...orice/oricit
Ionut/Teo/www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Sonia /www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Darius


www.protv.ro/stiri/stop-torturarii-animalelor/semneaza-aici-petitia-pentru-salvarea-animalelor.html" target="_blank">Votati daca le iubiti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenycuta30 spune:

Sunt Copoiu Eugenia - Jeni cum spune Doina.
Multumesc celor care sunt alaturi de noi chiar daca numai cu gandul.
Intradevar Doina este un om deosebit si nu pot sa nu ii multumesc pentru tot ceea ce face.
Teo a avut ceva probleme cu plamanii aseara dar acum emai bine.
Partea de sus a esofagului e mai sensibila din cauza infectiei pe care a avut-o la operatia trecuta.
Acum are doar tractiune interna si o sa mai fie nevoie de inca 2 operatii distanta dintre capetele esofagului fiind foarte mare la inceput.

Sanatate multa tuturor si
DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput