Alimentatia dupa diaree

Alimentatia dupa diaree | Autor: Danutz@

Link direct la acest mesaj

La sfarsitul lunii august, baietelul meu de 1 an si 4 luni a avut enterocolita (4 scaune moi/zi si temperatura max 39.2).
A facut tratament 6 zile cu antibiotic, antidiareice si antitermice si a avut regim alimentar (orez, morcov, piept de pui, banana, mar copt, branzica calcica si lapte Humana HN).
Azi sunt 2 sapt. de cand a terminat tratamentul si vreo 10 zile de cand nu mai are diaree sau temperatura. Dr de familie mi-a zis sa-i fac ex. coproparazitologic (ceea ce am si facut), dar rezultalul vine abia sapt viitoare si pana atunci a zis sa-i dau aceeasi mancare de regim si acelasi lapte HN. Precizez ca atunci cand a fost bolnav, i-am facut si coproparazitologic si coprobacteriologic din proprie initiativa, dar ambele au fost negative.
Poate gresesc, dar mi se pare exagerat. De 3 saptamani s-a saturat saracul sa manance aceeasi mancare zi de zi (am noroc ca nu e mofturos de fel si mananca tot ce-i dau).
Dar problema e ca din diaree ma tem sa nu treaca la constipatie (are 1 singur scaun/zi, mai rar 2, dar cam tari).
Chiar azi as vrea sa revin la laptele pe care i-l dadeam inainte _ NAN 2 si sa-i mai adaug macar telina si pastarnac la piureul de legume si sa-i mai reduc cantitatea de orez.
Voi ce parere aveti? E bine sa revin la NAN2 si sa-i adaug albitura la piureul de legume?
Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mihaelutat spune:

Noi suntem de aproape doua luni pe regim, tot asa dupa o enterocolita, pe care la inceput am tratat-o superficial, apoi s-a cronicizat si acum tragem la greu. Nici la noi examenele scaunului nu au relevat ceva in neregula, doctorita a spus ca a fost ceva viral, dar faptul ca nu am respectat regimul strict a dus la o sensibilizare a stomacului. Si eu as vrea sa ii dau si alte fructe in afara de banana, dar ce sa fac, acum tinem regim. Noua ne-a dat voie sa mai bagam si albitura la supa de legume, legume fierte, gen dovlecel, dar in cantitati foarte mici. Dar ne-a spus clar nu fructe crude si mai ales nu lapte cu lactoza, o perioada buna de timp, cam inca 2 luni.
Eu te sfatuiesc sa respecti indicatiile medicului, o saptamana trece repede.
Sanatate mult si pupicei
Mihaela

album dn Titi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenpit77 spune:

Danuta in primul rand hai curaj ca nu maiete decat o sapt pana vin analizele. In al doilea rand eu zic ca albitura sau altceva in mancare poti sa-i baci dc acum face tare, dar inca nu renunta la laptele fara lactoza. Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

dupa episod de enterocolita e bine ca regimul alimentar sa fie tinut pana cand dispar toate simtomele, eu am fost nevoita sa ii tin celui mic si 2-3 luni regim dupa ultim aenterocolita de anul acesta.

in regim poti sa ii dai si mar copt, orez facut cu branzica de vaci si mar copt, supica poate sa contina radacinoase dar nu cartof varza, etc. carenea pasata bine de pui sau vita cu putina imaginatie poti sa faci si dintr-un meniu de regim sa fiecat decat variat!

cum bb-ul tau nu mai este in faza critica a boli merg si paste cu cascaval, etc!nu imi aduc aminte acum dar daca mai vrei idei de papica de regim sunt prin zona!

de exemplu lui vladut ii placea morcovelul amestecat cu branzica de vaci si era o masa si poate putina carnita de pui!

e mic acum si e mult mai usor sa ii poti tine regimul cum trebuie ca sa nu se repete acest episod de enterocolita!

sanatate multa si nu uita paza buna trece primejdia rea!



POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Alimentarea copilului in timpul si dupa un episod diareic acut se face tanandu-se cont de varsta ,alimentatia premergatoare diareei,forma si severitatea bolii.
Dupa normalizarea scaunelor se trece la alimentatia corespunzatoare varstei,inlocuindu-se prograsiv laptele dietetic cu laptele administrat anterior ,introducandu-se si grasimi vegetale,,masa de fructe(mere,pere,banane).
Din experienta iti spun ca de fiecare data dupa un astfel de episod(cam unul pe an,de obicei vara) am reluat alimentatia normala cam la 1 saptamana de la boala.
Dar este surprinzator ca ti-a dat antibiotic fara o antibiograma care se face in formele grave si medii ale bolii.Enterovirozele nu raspund la antibiotice ,ca si diareea acuta,ale carei cauze sunt greselile alimentare sau administrarea unor medicamente.De obicei se folosesc antitermicele si antidiareicele plus regim cateva zile.
Poete medicul tau a observat si altceva,noi doar iti putem spune ce am patit noi,dar fiecare copil reactioneaza altefel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Exista un preparat natural pentru refacera mai rapida a florei intestinale -ecoflorina , se gaseste la farmacii . Da-i celui mic cca 1/2 din fiola in ceai , e dulce si o sa-i placa .

Daca nu mai are scaune proaste , fa-i supa de pui degresata , de legume -radacinoase nu rosii si ardei , dreasa cu iaurt - la inceput mai putin , apoi mai mult .
Carne de pui fiarta sau la cuptor fara piele , orez -pilaf cu morcov si un pic de ulei , foaie de dafin dar nu maggi sau altele.

Poti sa-i dai si orez cu lapte , cu branzica facuta in casa , prajituri gen pandispan .
Nu sosuri , prajeli , alimente semipreparate , salam , etc .

Toate alimentele se reintroduc pe rand si cate putin pentru a testa toleranta celui mic .
Daca nu se face corect , se poate face o sensibilizare permanenta a celui mic si nu e de dorit .

Ecoflorina e super

Mergi la inceput