Albumul mamelor si tatilor singuri (2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mussica spune:

Buna tuturor. am citit cu atentie povestile voastre si recunosc sunt de mare ajutor demonstrand ca se poate. se poate trece peste momentele grele, critice si sa te bucuri de ceea ce ai. usor nu este...
ma alatur clubului ca viitoare mama singura (acum sunt in luna a 5-a, voi avea in decembrie un baietzel). imi este teama de periaoda ce va urma pentru ca dupa 3 ani de relatie si vreo 4 de casnicie, am ramas deoadata (dintr-o situatie in care totul era mai mult decat roz), in cateva luni, fara sa-mi dau seama ce m-a lovit, am ramas fara loc unde sa stau (acum stau ba la sora mea, ba la prieteni), fara masina, fara bani, fara nimic si cu datorii care imi depasesc imaginatia - dar ramase din pacate in curtea mea.
tradarea si dezamagirea nu au avut margini in ceea ce ma priveste. ma intreb in fiecare zi daca voi voi reusi sa ma descurc, daca voi reusi sa ne asigur (mie si lui bebe) strictul necesar. incerc sa nu ma deznadajduiesc... si ma bucur cand citesc mesajele voastre din care imi dau seama ca totusi...se poate. ramane de vazut cum!

Capul sus tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Mussica,

in primul rand sa fiti sanatosi, tu si bebe. In al doilea rand bravo pt gandirea destul de realista si ne-fatalista! Am vazut ca ai citit povestile noastre, sigur se poate trai vertical chiar si atunci cand, in dragoste, norocul pare indepartat. Am citit ca ai greutati sociale. Vreau sa te intreb: ai servici? Daca da, atunci e f bine, dc nu..., trebuie sa cauti o solutie. Dupa nasterea lui bb, vei primi ajutor, si de la noi, din DC, hainute, banuti, in odiseea din care fac eu parte deja incercam sa ne ajutam, fiecare dupa posibilitati. Este important sa nu stai singura in casa, ci sa stabilesti mereu dialoguri cu oamenii, in spatii reale, sau virtuale, cum ar fi aici la DC.

Sa privesti mereu spre jumatatea buna a lucrurilor, mereu exista, doar ca nu mereu o vedem...

Veronica-Elena 11 ani, Tudor-Iulian 9 ani, Robert-Adrian 3 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mussica spune:

Multumesc Anca.
Pentru raspuns, pentru incurajari si pentru cuvintele frumoase. Intr-adevar singuratarea este cea mai grea. Gandurile (fir-ar ele sa fie) zburda aiurea si se intampla sa nu fie mereu din cele mai optimiste. De fapt intr-o dupa amiaza de singuratate (sora mea fiind plecata cu sotul si baietelul lor la mare) am ajuns aici, la desprecopii si bine am facut.
Da.. norocul meu este ca inca sunt ancorata intr-un serviciu. Spun noroc din mai multe puncte de vedere: unul este clar ca imi tine mintea ocupata si doi ma ajuta sa reusesc sa mai platesc din "probleme".
Iti multumesc inca o data pentru raspuns. Inseamna foarte mult pentru mine sa stiu ca cineva a citit mesajul meu si ca cineva acolo "ma aude".
Sa aveti o duminica frumoasa, toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ade_ spune:

Pentru toate mamicile de pici care domiciliaza in Buzau va anunt ca in perioada 04 - 19 sept2009 vor avea loc in Parcul Crang din Buzau ( la Obelisc) concursuri si multe distractii pentru cei mici organizate de Asociatia Umanitara Citadela Albasta.Vor fi concursuri de desene pe asfalt , desene pe hartie , concursuri cu bicicletele , tricicletele,de indemanare,dar si piese de teatru stradal pentru copii si concurs de dans.Cred ca va fi un final de vacanta foarte frumos.Nu uitati sa va duceti picii la distractie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihharo spune:

Mussica - bine ai venit! Si te asteptam sa ne scrii, oricand si oricat, pentru ca aici cu siguranta cineva va citi intotdeauna mesajul tau... acum iti este mai greu si simti singuratatea, dar ai sa vezi ca dupa ce se naste bebe nu o sa mai ai problema asta. Un copil iti umple viata si o infrumuseteaza. Sarcina usoara in continuare si sa ne tii la curent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nepotzica spune:

ma inscriu si eu aici, in club. poate mai prind curaj citind ce ati scris voi si cum depasiti problemele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ade_ spune:

Va anunt cu regret ca vremea rece si ploile ne-au stricat planurile.
Ramane sa le organizam la o alta data pe care o sa vi-o anunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Mussica, nepotzica, ce vesti mai auzim de la voi? Sper ca ati trecut de faza primelor sentimete de frica, pareri de rau si incertitudine cu privire la decizia voastra de a pastra bb. Mai scrieti-ne despre voi, si noi va vom fi alaturi.

Veronica-Elena 11 ani, Tudor-Iulian 9 ani, Robert-Adrian 5 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 01Micka spune:

Salutare eu sunt micka eu am un baietel de un an si trei luni,eu nu sunt singura tatal este alaturi de noi,dar ne descurcam mai greu nu ne ajuta nimeni.Fetelor chiar daca rmaneti singure un copil e cel mai frumos lucru care se poate antampla unei femei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikisor_g spune:

Micka,
Si eu sunt de parere ca a avea un copil este cel mai frumos lucru, insa daca apar problemele (de orice fel ar fi ele) totul se rezuma la niste amarati de bani.
Ca sa te duci la medic, ca sa faci acele exemene medicale, daca se imbolnaveste copilul...totul depinde de bani la noi, la fel ca peste tot.
Eu nu zic ca si sprijinul moral este important, insa este pe al 2lea plan zic eu.
Intai sa ai ce pune pe masa si apoi sa te vaiti ca copilul nu are tata.
Eu sunt un pic mai practica si faptul ca nu am pe cineva alaturi, ma loveste tare mult financiar in primul rand.


Mergi la inceput