Albumul mamelor si tatilor singuri (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sara2007 spune:

carmenita si catale ati observat ca mai exista inca un album al mamicilor si taticilor singuri....noi am scris aiic,dar oare trebuia dincolo.poate toate mamicile scriu dincolo,voi acuma ati scris primadata?carmenita unde mergi la terapeut?cat costa si cum ii?te descarci nu?

ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenita spune:

Ioana, eu sunt din Constanta, deci merg la un psiholog din Constanta. Sedinta este 45 ron, cel putin asta e tariful psihologului meu. Cum sa fie, pe mine ma ajuta sa inteleg ce se intampla cu mine, sa ajung sa fiu fericita cu mine insami pentru ca pana la urma nu iti ofera nimeni garantia ca iti va fi alaturi mereu. Cam asta fac eu acum, terapie se face in functie de fiecare persoana, de ceea ce vrea sa rezolve. Pentru mine e important acum sa scap de dependenta afectiva si pe asta lucrez. Mult succes si nu uita ca acceptand sa te sacrifici iti vei sacrifica copilul, in final. Pentru ca certurile dintre voi o va afecta si va lasa urme. Asta e parerea mea. Fiecare face cum simte ca ii este mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lore03 spune:

Ioana imi pare tare rau ca treci printr-o asemenea situatie .Eu am fost foarte fericita cu sotul meu ,nu m-a jignit niciodata ,nu m-a atins cu un deget asa ca nu stiu cum este sa fii nefericit in casnicie .La noi toti cei 10 ani petrecuti impreuna au fost foarte fericiti.
Iar sfaturi ,ce sfat sa iti dau ,nu iti pot spune divorteaza ,nu iti pot spune eu ce sa faci ,si poate nimeni altcineva ,tu singura trebuie sa stai de vorba cu tine si sa vezi ce vrei de la viata ,ce iti doresti pentru tine si pentru copilul tau.
Stii cum este la sfaturi ne pricepem toti ,dar cand este sa le punem noi in aplicare nu reusim .
Iti doresc numai bine si sa iti gasesti linistea si echilibrul .Ai grija de tine si de copilul tau.

Legat de problema cu psihologul as vrea sa intreb si eu cat de eficient este Carmenita ??Pentru ca si eu m-am tot gandit sa merg la un psiholog sa ma ajute sa imi revin dupa decesul sotului meu si sa ma ajute sa am mai multa incredere in mine.Daca imi poti da un raspuns,iti multumesc .

ALBUMUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara2007 spune:

lore03 am citit si eu povestea ta,m-a intristat f mult,imi dau seama ca nu t-i usor deloc si nu te poti linistit de-adreptul dar multumeste-i lui D-zeu ca ai un copil care iti astampara inima.se pare ca in viata nu poti avea de toate,ai ceva si nu ai altceva...fiecare isi poarta crucea.dar se zice ca la orice rau sa multumesti Domnului ca El de fapt te-a ferit de un rau mai mare.eu de o lun amerg la o manastire,Nicula,pt ca sunt din cluj unde vb cu un parinte,un duhovnic...este cam ca la un psiholog probabil,te descarci de energia negativa si te incarci de energie pozitiva.ma simt parca mai bine,ma linistsec eu dar decizia inca n-o pot lua.,....e tare greu.astazi de ex am vb cu el mai de dim,,,,,noi vb pe mess si a vrut ca intotdeaun asa o vada pe Sara,nu s-a putut pt ca eram la taica-meo ,unde am ramas dee fapt cu o zi inainte si la el nu mergea camera.mi-a izs ca pleaca nu stiu unde si cand ajungem acasa sa-i dau un bip.sincer am uitta.....am fost tot cu taica-meo sa-i cumpere la asta mica sandalute,papucei.cadou ca v-a fi ziua ei in 1 aprilie,am fost in parc ca a fost o zi superba....am venit , a papat.a facut baita.intr-un cuvant am fost ocupata ai sm uitta complet.cum am ajuns acasa cum am dat drumul la calc.chiar ma miram cum de nu ii.si urmaream constant calcul.la 10 a intrat ,Sara deja dormea....dra cam ca niciodata.ca ea f tarziu adoarme.cand aauizt ca doarme deja s-a luat de mine.ca imi multumeste mult.....ca vede ca el nu-i importnat pt mine dar altii sunt,....cand zice alti de obicei se leaga de fam mea.,eu mi-am cerut scuze si i-am zis ca n-am facut-o intentionat.......ca el numa isi cauta motive de cearta,ca-s obraznica ,ca sa nu-l fac sa vina repede in romania............amenintari.a zis ca nu ii amenintare.ii num ao avertizare.ca altadata sa numai fac.ca sa ma bucur ca el mai vb cu mine.....ca sa nu-i mai dau motive ca si asa ii f suparat pe mine....si i-am zis ca numa stie sa jigneasca si sa ameninte cand se enerveaza......si in primul rand asta nu-i un motiv de cearta.........nu fetelor?ca si el mai uita dar de-aia ii dau pace,,,nu ma si leg de el.deci i-am zis ca intr-o familie n-ar trebui sa existe asa ceva.a zis ca asta nu-i o familie..........asta ii o pierdere de vreme.ca si cum isi pierde vremea cu mine.parc anu-i normal.inteleg ca-i stresat acolo cu lucrul.cu banii/.........ca poate ii dau si eu motive,cum ii asta......dar orice-ar fi nu cred c ara trebui sa existe asa ceva.ii ff orgolios si incapatanta.si mandru.ca i-am zis ca el nu si-a cerut nici macar odata scuze pt jigniri,adica de fapt nu ma respecta.a zis ca nici eu nu-l respect,daca fac din astea.macar eu imi cer scuze.......el nu.a zis ca nici n-o sa-si ceara vreodata.si i-am mai zis ca de-aia nu suntem o familie de fapt......pt ca nu stim sa fim.ar trebui sa invatam sa ne respectam si sa comunicam....pt ca astea-s succesul si cheia unei casnicii.......n-am zis bine?
si nu mi-a mai raspuns.a si iesit afara de pe net.cand ii ziceam ca noi nu stim comunica,nu ne consultam.........de fapt el.ca eu intotdeaun ai-am zis totul,toate visele mele,toate ideile mele.......si de cand mi-a tot zis ca el nu traieste cu vise,ca el traieste cu realittaea,ca numai prostii ma in cap....normal ca am cam incetta sa-i impartasesc lucrurile acestea.el aizs ca numai la doctor se consulta........nu cu mine.ma tot i-a peste picior.sper ca nu v-am plictisit.num ama vrut sa pun in relief putin modul lui de gandire.v-am pupat fetelor.....si va mai tin eu la curent.

ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Negrutz spune:

numai povesti triste aici... trebuie sa recunosc ca m-au deprimat putin...
E destul de dureros sa vezi oameni suferind in jurul tau... in asemenea circumstante nu potzi sa fii fericit, ci doar un ignorat fericit.
Am o mare nelamurire, de ce va plangetzi pierderea aici pe forum? E ca si cum v-ati lauda cu aceasta. Orice situatie reprezinta o experientza pentru fiecare din noi, o situatie pe care o analizam, tragem concluziile si mergem mai departe. Cu cat stam mai mult sa ne gandim, sa meditam, sa reflectat, sa plangem aceste lucruri, cu atat ne va fi mai greu sa mergem mai departe.
Va dau un exemplu care ar putea exprima mai bine ceea ce spun acum. Imaginati-va ca pe drumul vostru intalniti ceva... un obstacol... va opritzi, il analizati, trageti o concluzie si mergeti mai departe... cat de rapid si cat de mult credeti ca ati putea inainta daca va uitati inapoi la fiecare pas, si daca va mai si opritzi sa va ganditzi la el... cam asta e si cu problemele din viatza noastra. primii pasi sunt mai greu de facut, dar daca reusiti sa adunati puterea necesara sa ii faceti... apoi totul va reveni la normal, si cu cat depasiti mai multe astfel de obstacole, cu atat va va fi mai usor sa le depasiti pe urmatoarele...
Si cat despre mesajul postat inaintea mea... un lucru... familia... nu ne-o putem alege... dar prietenii si persoanele cu care dorim sa infiinta o noua familie da.
Toti vorbim de respect dar nu multi stiu ce inseamna asta. Respectul nu se cere ci se ofera. Cel ce, cere respect, inseamna ca nu te respecta. (umila mea parere)
numai bine

Oamenii se roaga zeilor sa le dea sanatate, fara sa stie ca sta in puterea lor s-o mentina si ca luptand impotriva ei prin lipsa de masura, o tradeaza prin goana lor dupa placeri (DEMOCRIT)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lore03 spune:

Negrutz cea ce facem noi aici este o descarcare a sufletului ,nu ne laudam cu nimic .Crezi ca mie imi place sa imi planga altii de mila?
Daca as putea as alege fericirea,dar viata mi-a oferit suferinta.
Pe mine m-a ajutat mult forumul ,vorbele bune ale celor de aici,au existat momente in care ma simteam abandonata ,in care nimeni nu ma suna sa ma intrebe ce mai fac ,sau daca imi este bine,dar nimeni nu o facea si atunci scriam aici si imi facea bine ,nu ma mai simteam asa de singura.
Este poate usor sa vorbesti cand nu ai trecut prin situatii similare noua ,nu iti cunosc viata dar nu ii judeca pe ceilalti.Si eu incerc sa nu dau sfaturi la ceilalti . De 9 luni incerc sa imi adun fortele si sa ma regasesc dupa moartea sotului meu ,nici eu nu imi doresc ca viata mea sa se opreasca aici ,dar de multe ori cand cred ca am reusit parca ceva imi aduce aminte ca am ramas singura si iar fac cativa pasi inapoi .Nu iti poti imagina cat este de greu.
Nu este un mesaj de revolta ,vreau doar sa intelegi ca nimeni nu cauta mila ci doar o vorba buna sau un sfat,un punct de care sa se agate.
ALBUMUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Negrutz spune:

nu e vorba de mila sau de laudat ci de modul in care "incerci" sa treci peste.
Te intzeleg ca suferi, eu sincer (Multzumesc lui Dzeu) nu am pierdut pe cineva atat de apropiat, nici nu vreau sa ma imaginez cum as reactziona, dar am pierdut anul trecut, in prima jumatate de an 9 prieteni... persoane destul de apropiate... 9!!! si crede-ma ca sunt o persoana foarte suletista, si nu mi-a fost deloc usor... poate nu itzi imaginezi... 9 pers... in doar 6 luni de zile...
Ideea este ca daca nu reusheshti sa te ridici odata pt totdeauna sa treci peste momentul asta, in viitor vei gasi numeroase ocazii si te vei intoarce inapoi... (exact cum povestesti ca se ti se intampla)...
In general femeile sunt mai puternice ca barbatii, asa ca nu imi fac griji in priviintza asta, si repet, nu ma intzelege greshit... cel mult incerc sa te imbarbatez :)


Oamenii se roaga zeilor sa le dea sanatate, fara sa stie ca sta in puterea lor s-o mentina si ca luptand impotriva ei prin lipsa de masura, o tradeaza prin goana lor dupa placeri (DEMOCRIT)
------
Vand aparat de vaslit (pracitc nou) SUPER PRETZ !!! Pantaloni de dama MANGO (import austria) diferite culori, marimi (36-46), modele. SUPER PRETZ !!! 80-100RON, adidasi reebok piele (size 42), adidasi adidas piele (size 45) SUPER PRETZURI :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenita spune:

Lore, imi pare rau pentru pierderea ta. Te inteleg ca ti-e greu, ca te revolti pentru ce ti s-a intamplat. E greu, dar nu ai decat o singura solutie, aceea de a integra ce s-a intamplat si sa mergi mai departe. Sunt sigura ca ti s-au dat o mie de sfaturi, ideea e ca moartea si nasterea fac parte din viata . Nu ai cum sa schimbi ce s-a intamplat si nu te ajuta cu nimic sa te impotrivesti realitatii, oricat de dura este ea. Ceea ce te poate motiva cu adevarat este faptul ca esti mama si ca minunea ta are nevoie de tine sanatoasa, vesela. Un psiholog chiar te poate ajuta. Pe mine ma ajuta. Sunt multe lucruri legate de creierasul nostru pe care nu le stim si sunt tot felul de metode care ajuta. Eu sunt sigura ca te va ajuta, sper sa gasesti si un terapeut bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lore03 spune:

10 luni de singuratate si de durere ,10 luni fara iubitul meu sot .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lore03 spune:

Hristos a inviat !!!



Mergi la inceput