Albumul mamelor si tatilor singuri (2)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pumpkin spune:

anca_nicolae, cred ca ai gresit in exprimarea ta, vroiai cumva sa spui ca trebuie sa anunte la serviciu cat mai repede , nu ? Tocmai ca legea te protejeaza si nu mai poti fi data afara daca ai anuntat (eventual sa ai si un act care dovedeste ca ai anuntat....).

si imbratisari pentru toate mamicile "speciale"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Nu, nu am gresit exprimarea, legea te protejeaza DOAR de la un nr de saptamani incolo [sau eu asa stiam cu ceva ani in urma]. Nu cred ca daca anutni ca esti in 4+, gata, postul este garantat pt tine. De aceea am zis ca atunci cand intra in luna a 7-a sigur va fi ok, pt ca inainte de luna a 6-a nu stiu exact-exact cat este un patron obligat sa te tina in serv... In plus, in primele luni mai poate prinde vreo marire de salariu ceva [bine, cu criza e mai greu], marire care SIGUR nu ar mai primi-o daca patronul ar stii ca dupa un pic angajata va intra in cm/cic... Eu am postat, e adevarat, mai mult pt sectorul privat, eu lucrez la firma partic, si am scris CLAR din ce am vazut. Cum fetele care au anuntat pe patron ca sunt gravi, cum patronul deja a demarat miscari prin echipe, anunturi de noi angajari, etc..

O zi buna!

Poze cu noi

Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 9 ani, Robert-Adrian 1 anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pumpkin spune:

anca_nicolae , eu cand nu sunt sigura caut
Codul Muncii, Art. 60.
(1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:
a) pe durata incapacitatii temporare de munca, stabilita prin certificat medical conform legii;
b) pe durata concediului pentru carantina;
c) pe durata īn care femeia salariata este gravida, īn masura īn care angajatorul a luat cunostinta de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere;
d) pe durata concediului de maternitate;
e) pe durata concediului pentru cresterea copilului īn varsta de pana la 2 ani sau, īn cazul copilului cu handicap, pana la īmplinirea varstei de 3 ani;
f) pe durata concediului pentru īngrijirea copilului bolnav īn varsta de pāna la 7 ani sau, īn cazul copilului cu handicap, pentru afectiuni intercurente, pāna la īmplinirea vārstei de 18 ani;
g) pe durata īndeplinirii serviciului militar;
h) pe durata exercitarii unei functii eligibile īntr-un organism sindical, cu exceptia situatiei īn care concedierea este dispusa pentru o abatere disciplinara grava sau pentru abateri disciplinare repetate, savarsite de catre acel salariat;
i) pe durata efectuarii concediului de odihna.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica īn cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului, īn conditiile legii.

Eu am noroc de un patron corect, am primit si marire (mai mica ce-i drept) cu 4 luni inainte de intrare in CIC si mi-a pastrat si postul doi ani. Eu am anuntat dupa 12 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dosita spune:

Fetelor, nu va mai certati ca nu are rost: lucrez doar cu jumatate de norma, fara carte de munca. Sunt studenta la zi, anul III (la varsta asta...) la Universitatea Tehnica si pe langa facultate si copil nu puteam sa am un loc de munca cu norma intreaga. Castig foarte putin. Am si o bursa de studiu, dar nu o primesc pe timpul verii. Deci va trebui sa-mi caut un loc de munca cu norma intreaga, sau inca un loc de munca cu jumatate de norma, ceea ce va fi tare interesant pe criza asta, cu burta mare....Nu stiu...Chiar nu era momentul pt un bebe. Dar cand il simt ca misca, nu l-as mai da pentru nimic in lume . Trecem noi cumva si peste hopul asta. Noroc ca, fiind studenta la zi, voi avea dreptul la indemnizatia pentru cresterea copilului. Si din toamna voi primi bursa de studiu in continuare, pentru ca am terminat si anul acesta cu media peste 8. Dar pana atunci...avem o problema...

anca_nicolae- ma bucur foarte tare ca mi-ai raspuns si tu, ti-am mai spus, am o deosebita admiratie pentru tine. Da, fiul meu stia de noi si bineinteles stie si de fratior (mi-au spus ca va fi baiat), se bucura, e un copil sufletist, intr-adevar trebuie sa am grija sa nu isi formeze o parere proasta despre dragoste si relatii, cu toate ca eu momentan sunt foarte dezamagita. Atata de frumos a inceput si povestea asta, nu imi vine sa cred unde s-a putut ajunge...

Multumesc tuturor pentru sustinere si sprijin! Am sa incarc si eu niste poze, cand o sa-mi dau seama cum trebuie procedat....

19+

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Bravo dosita pentru gandurile tale bune si curajoase, bravo!!!! Imi plac mult si vestile despre baiatul cel mare, ma bucur ca este inimos!!!

Si stai linistita, nu s-a certat nimeni, nuuu, mai sus a fost doar o discutie despre gravidie+serviciu+lege vs realitate la patron, si eu stiu legea, INSA nu toti patronii o aplica, si desi legea apara pe angajat, cati merg in tribunal, mai ales ca dupa proces, viata buna si lunga nu vor mai avea la acel servici? Iar cu criza, GREU gasesti alt loc de munca, deja gravi!!!

De ex, la noi, o tipa a anuntat prin luna 2-3 ca e gravi, pt ca tocmai aflase ca intentionau sa reduca mult echipa la proiectul ei, si patronul i-a zis clar: degeaba ma anunti, de unde stiu eu ca pana la 14-15 saptamani nu pierzi sarcina? Apoi iar ramai gravida, iar ma tii blocat 15 saptamani, iar pierzi, ce facem??? Cand vii cu foaie de la medic ca esti in minim luna 4, atunci mai discutam. Pana atunci, ori intri in concediu fara plata apoi intrii in cm pt sarcina cu risc [care se da de la minim 6 luni parca] si apoi in cic, ori gasesti altceva..."
In cazul meu, desi a trecut 1 an de cand am nascut si am depus cererea pt prima de nastere [salariul mediu per unitate sau ce e in contractul local, daca exista specificat], patronul a refuzat categoric de N ori sa imi dea ceva, desi a zis ca STIE legea, dar e criza, si nu are cum, dc nu-mi convine, cica sa gasesc in alta parte. Deci ASA se pune problema la multe firme particulare, :((, nu la toate, e adevarat. Cine are noroc, ok. Si da, sigur ca as putea sa dau in judecata, si as castiga acea prima, apoi sigur as fi data afara cand ar trece 6 luni de cand m-am reintors. Si sa nu va imaginati ca nu se uita urat cand plec dupa 6 ore acasa [ca TOT ASA, e scris in lege], TOT i se pare ca imi face un favor... Si precizez ca lucrez la o firma ok, de IT, cu salarii platite de americani, si TOT nu conteaza legea prea mult, tot la cheremul patronului esti, asta doar dca anu vrei sa devii un procesoman si apoi un simplu somer... castigi un proces, si poate o prima, pe de o parte, si pierzi un loc bun de munca [chiar dc nu e ideal] pe de alta parte...

Legat de marire salariu, pentru mine a CONTAT ca am anuntat prin 23+, pt ca am prins o marire ok prin 18+, marire data preferential, nu bulk la toti, a.i, 1 an cat am stat acasa, acel 85% a fost dintr-un salariu mai bunicel. Aaa, si ce e important, de specificat secretarei sa treaca ultima luna de 2 ori, ca sa prinzi cele mai mari salarii posibile pe acel tabel cu 12 luni, la mine evident gresise, si cele de la ghiseu mi-au zis. Desi legal, puteau primi si tabelul cu 12 luni in urma, insa salariul din mai 2008, fiind mai mare, se simtea favorabil dc era trecut de 2 ori, fata de cazul in care era trecuta luna aprilie 2007, cand evident, aveam sal mai mic. Asa ca, avand in minte aceste aspecte, mi-am permis sa o sfatuiesc pe dosita sa incerce sa castige acum, cat mai poate, cat mai mult la serv, ca apoi... ramane cam frozen si salariul, si multumirea patronului despre angajat...:(

O zi buna, pup!

Poze cu noi

Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 9 ani, Robert-Adrian 1 anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

dosita

acum am vazut pozele, arati SUPERBINE!!!!! e adevarat, si "el" arata bine, in poza de pe transfagarasan... Si culmea, pare un om profund..., dar vezi, in viata, cand se intampla realmente anumite momente delicate, ABIA atunci se vede puterea interioara a fiecarui om...

Dar cine stie, poate poate se va mai intampla ceva...



Poze cu noi

Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 9 ani, Robert-Adrian 1 anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_bebe spune:

DOSITA
ti-am vazut pozele...esti o mamica adorabila...de copii nu mai zic ca sunt dulci dulci

mama de prichindik poznasha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dosita spune:

Multumesc alexa_bebe si anca_nicolae, m-ati facut sa ma simt mai bine
Foart slaba activitatea pe aici, nu mai sunt mamici singure? anca_nicolae, macar tu sa-mi mai povestesti...pana la urma tatal lui Robert Adrian stie de el?
Noi suntem bine, bebe se dezvolta frumos, nici nu m-as fi asteptat la varsta mea...Imi era frica ca voi avea mai multe probleme, dar pana acuma totul este perfect . Cu toate ca financiar sunt intr-o situatie groaznica, incerc sa-mi pastrez optimizmul...Am mai avut perioade grele in viata si pana la urma am trecut cu bine peste ele, ma gandesc ca voi reusi si de data asta. Taticul din pacate nu si-a revenit si nici nu cred ca o va face. Dar oricum nici eu nu mai sunt interesata de o relatie cu el, prefer sa-mi cresc copilul singura, in liniste. Deja a spus prea multe si a facut prea multe, nu mai pot sterge cu buretele...
Va pup, astept sa mai scrieti, imi face placere sa va citesc!

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory.27 spune:

Esti o mamica adorabila; sa ai incredere in tine si bafta multa!!

Mergi la inceput