Albumul mamelor si tatilor singuri (2)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vanilla_baby spune:

anca, multumesc pentru gandurile frumoase. sunt sigura ca vei reusi sa-ti gasesti linistea.

Citat:
Initial nu am vrut sa-l las sa-l declare, am vrut sa aiba liniuta pe certificat (dar cum noi am facut Inseminare, era oarecum f.f.f. usor de demonsttrat daca se incapatana). Sa stii ca acea liniuta nu conteaza...dimpotriva...te poate ajuta pe viitor in lucruri strict administrative. Nu vei avea nevoie pt orice rahatus, de acordul la notariat al tatalui...si tot asa

chiar in seara asta am isotit-o pe mama la avocata ei, ceva legat de nite terenuri. avocata, care stia povestea, m-a rugat sa-i ascult sfatul si sa il dau in judecata pentru ca fetita mea sa treaca prin viata cu un statut respectabil, nu cu o liniuta in dreptul tatalui.
mi-a spus ca mai tarziu imi a parea rau. am sase luni in care il pot da in judecata, fara pretentii la bani, fara nimic doar numele lui pe certificat.
habar nu am ce sa fac.. eu nu am niciun interes ca el sa aiba drepturi, mai ales ca eu nu am pretentii financiare. chiar e important numele tatalui pe certificat? nu ma incurca mai mult?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mussica spune:

Vanilla nu stiu ce sa-ti spun. Iti pot spune doar punctul meu de vedere. Uite cum vad eu lucrurile... nu mai traim acum 50 de ani, pe vremea in care de la doctorul satului si pana la ultimul om stia ca un copil este "din flori". Un nr restrans de oameni vor vedea certificatul ala de nastere si in plus...traim intr-o alta lume. Nu pot sa cred ca educatoarea va avea alt comportament doar pt ca pe certificat nu e scris un nume acolo.

Acum ..pot sa-ti dau un alt exemplu. Daca la un moment dat, vei vrea sa iesi cu Lia din tara, sa va duceti sa faceti plaja la bulgari, la granita ti se va cere o procura notariala semnata de tatal (ce apare pe certficat) cum ca este de acord sa scoti copilul din tara. DAca nu ai acea hartie, te intorci frumos acasa. Este un exemplu...poate cazuri mai sunt..nu stiu, ca nu am trecut prin ele.

Eu sa fiu sincera nu vad exact beneficiile faptului ca exista un nume pe certificat, decat acela moral, ca nu este altfel decat majoritatea. Poate or mai fi si altele, dar aici poate avocata te poate lamuri mai mult.

39 saptamani & still counting :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanilla_baby spune:

si eu gandesc la fel si crede-ma ca sunt fericita ca nu a recunoscut-o (adica acum sunt fericita) pentru ca nu are nici un fel de drepturi si nu poate ridica pretentii.
avocata vorbea de statut, imagine, impresii, chestii simbolice care pentru mine sunt fix zero.
ea insa spune ca sunt subiectiva, ca nu pot gandi dincolo de conflictul dintre noi doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Vanilla-Baby, am "intrat" sa te salut si sa-ti spun ca ma bucur sa te vad pe forumul "DespreCopii"! Esti o mamica admirabila



Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)

Our Goblin Prince



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanilla_baby spune:

si pentru tine
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Dragele mele, cateva precizari:
- aceea declaratie notariala pt iesire din tara este necesara doar daca in certificat apar 2 parinti si nu s-a facut procesul pt incredintarea minorului. In momentul in care il dai in judecata pe tata sa apara pe certificat, se va face un proces, se stabileste cine va creste copilul, celalalt parinte va fi obligat sa plateasca pensie alimentara, va avea dreptul la vizite. Din momentul in care sentinta e definitiva, la vama nu ti se cere decat copie de pe sentinta in lic de declaratie notariala.
- in certificat nu se uita nimeni sa vada ce scrie la tata. DAR: copilul tot va fi un copil fara tata, depinde de mediu care cum reactioneaza. Degeaba coloram in roz, in tara noastra exista discriminare, mamele divortate sau singure sunt marginalizate. M-am intalnit de cateva ori cu oameni care ne priveau cu dispret, inclusiv una din educatoarele fiicei mele. Deci numai sa fie copilul cu fruntea sus, nu merita trecut numele tatalui, mai ales daca nici nu-i pasa de copil. Oricum, daca vrea sa contribuie, o va face si fara nume, daca nu vrea, n-o sa faca nici daca recunoaste copilul.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mussica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K

Dragele mele, cateva precizari:
- aceea declaratie notariala pt iesire din tara este necesara doar daca in certificat apar 2 parinti si nu s-a facut procesul pt incredintarea minorului. In momentul in care il dai in judecata pe tata sa apara pe certificat, se va face un proces, se stabileste cine va creste copilul, celalalt parinte va fi obligat sa plateasca pensie alimentara, va avea dreptul la vizite. Din momentul in care sentinta e definitiva, la vama nu ti se cere decat copie de pe sentinta in lic de declaratie notariala.


Gaby esti sigura? eu am o colega la servici cu un baiat de 14 ani, cu sentita pt incredintare a minorului rezolvata si totusi la aeroport i-au cerut si declaratia tatalui.

In ceea ce priveste discriminarea..sunt de acord cu tine ca mai sunt idei preconcepute bine inradacinate in vreun capsor de moda veche. Dar ce sa faci?

Si eu sunt de parere ca a fi trebute 2 nume in certificat doar de dragul de a fi si in fapt tot 1 parinte...nu ajuta cu nimic.

Intrebare: de exemplu - ipotetic vorbind, daca pe viitor apare un print charming...si poate Vanilla va vrea sa se casatoreasca si noul sot este de acord adopte fetita, sa faca o familia asa cum cred fiecare dintre noi a visat, nu se va izbi de un posibil refuz al tatalui? Atunci va trebui sa il caute, sa obtina acordul lui, ceva de genul asta ma gandesc eu - doar supozitii, nu cunosc legea.



39 saptamani & still counting :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanilla_baby spune:

Mussica, la asta ma gandesc si eu
Chiar nu sunt genul "independent woman, la dracu cu toti barbatii" vreau o familie, un sot in viitor, nu am niciun chef sa fiu legata de "tatal" Liei prin niciun act

Si chiar buna intrebarea: daca el e trecut pe certificat, nu se complica o eventuala adoptie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mussica spune:

Vanilla nu stiu ce sa-ti raspund daca complica sau nu...dar sunt convinsa ca daca exista, va trebui sa iei un acord de la el sau ceva de genul asta. Acum depinde si in ce relatii veti ramane, poate nu va constitui o problema.

Stii nici eu nu sunt o independent woman si jur...in familia mea sunt numai cazuri de familii faine care au zeci de ani de casatorie si ce mult mi-as fi dorit si eu sa am parte de acelasi lucru. Culmea este ca am fost atat de sigura ca asa va fi. Poate prea sigura...dar viata este o supriza! Si poate vor fi si suprize placute in viitor, cand poate ne vom astepta mai putin.

Cert este ca trebuie sa gasim puterea de a trece mai departe peste greutati, sa reusim sa fim implinite cu deciziile noastre si sa ne dea Dumnezeu sanatate noua si copilutilor nostri.

39 saptamani & still counting :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Mussica-sigura 100%. La vama se cere ori declaratia tatalui, ori sentinta definitiva- copie xerox. Probail prietena ta nu avea sentinta la ea, de aceea i s-a cerut declaratia tatalui.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput