Epiziotomie: da sau nu?!

Epiziotomie: da sau nu?! | Autor: Mitsu-bishu

Link direct la acest mesaj

Salut!

Nu stiu daca procedez cum trebuie initiind un nou subiect... Sunt sigura ca s-a mai vorbit pe aceasta tema, ba, mai mult, chiar eu am pus niste intrebari la subiect, din nefericire nu mai tin minte in care parte a forumului... ca e maaaare
Intrebarile pe care mi le pun frecvent legate de epiziotomie sunt: este neaparat necesara? (m-am documentat destul de mult, am citit tot felul de statistici care arata ca in anul x s-a practicat la 30 % din nasterile naturale etc.; cu toate astea citesc peste tot ca se face ca sa previna o ruptura fortata a perineului... deci sa inteleg ca daca nu o fac oricum "ma rup"??); a doua intrebare, un pic egoista este daca doare? Desi sunt in luna a 5-a de sarcina (21 de saptamani) am optat de mult pentru o nastere naturala (pe cat posibil, adica daca Doamne fereste nu apar complicatii) fara epidurala. Am inteles ca oricum durerile nasterii le depasesc pe cele ale "taieturii", dar... Dupa ce durerile trec voi avea de suportat etapa "coaserii" .
Dupa care urmeaza, bineinteles, vizita la doctor in care se scot firele .
Colac peste pupaza, incercand sa port o discutie ca de la femeie la femeie cu mama mea, aceasta mi-a spus ca din cauza epiziotomiei (care a fost exact "pe mijloc" si care a fortat-o sa manance numai hrana lichida timp de cateva zile pentru a nu forta muschii din zona aceea) si-a pierdut lactatia - adica faptul ca nu s-a hranit corespunzator a facut ca in mai putin de o saptamana sa piarda orice urma de lapte...Sa fie oare posibil?!? Din cate am citit, daca insisti cu bebe la tzitzi, oricat de putin lapte ai avea, nu il poti pierde.
In fine... Va rog pe mamicile care ati trecut prin asa ceva sau v-ati documentat mai bine decat mine sa imi raspundeti la nelamuriri si sa imi spuneti cum as putea totusi sa evit aceasta interventie, care e secretul unei "dilatari suficiente"... Va pup si numai bine!

21+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Eu m-am rupt inainte sa-mi faca epiziotomie, s-a rupt colul, pentru ca bebe nu iesea intr-o pozitie tocmai corecta. Dupa aia mi-a facut si epiziotomia, care intradevar nu doare deloc! Dupa aia, primele 2 zile nu am prea mancat intradevar decat supa goala si iaurt. Iar in a 3 zi am inceput sa mananc ceva usurel (nu prajituri si mezeluri). Dar pentru primele scaune am folosit supozitoare cu glicerina, tocma ca sa nu fortez zona. Cusutul intradevar e un pic mai deranjant, dar iti face anestezie locala, si nu-i atat de groaznic. De regula se coase cu fire care se resorb si nu-i nevoie sa mergi sa ti le scoata. Problema e cu sezutul - ca nu ai voie sa sezi vreo 3 saptamani. Cu alaptatul - nu influenteaza, pentru ca in primele zile, cat tii tu un regim, bebe ar enevoie decat de cateva picaturi de colostru, care oricum a aparut demult acolo. Iar laptele iti vine pe masura ce suge bebe. Se pot face exercitiile Kegel pentru tonifierea musculaturii in zona (apox. 300/zi) si masaj, dar eu masaj nu am facut, asa cu nu am ce sfaturi sa-ti dau. Insa se poate intampla cum a fost la mine, ca bebe a iesit mai intai cu un umar, si dupa aia l-a scos si pe al doilea, si atunci nu te prea ajuta nimic. Dar nu'i nimic de speriat.

Mami 10+ si Vladic (17.10.2006)
Poze
www.totsites.com/tot/vladic" target="_blank">Paginuta mea
aproape major
barza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina M spune:

Mitsu' - depinde de situatie.Sunt mamici care pot naste normal fara a intampina probleme in aceasta privinta(ruptura/epiziotomie) si sunt mamici ca si mine in cazul carora o epiziotomie a fost/este cea mai buna solutie pentru a evita o posibila ruptura urata. Doctorul care te va asista la nastere este in masura si va decide la momentul potrivit, ce este mai bine pentru tine.
Ambele fetite le-am nascut cu epidurala si nu am simtit absolut deloc durere nici cand m-a taiat nici cand m-a cusut!
Dupa aceasta, am mancat normal iar pentru a putea merge mai usor la baie, am folosit pastilute speciale in aceasta privinta. Am alaptat si mi-am revenit foarte bine dupa aceasta etapa.
Curaj, nu-i chiar asa de groaznic pe cat se pare.As putea spune chiar ca, este floare la ureche in comparatie cu alte complicatii a sarcinii ce pot apare.
Pentru mai multe informatii, suport, prietenie,caldura etc, te invit sa ni te alaturi grupului nostru a mamicilor de: "Ianuarie-Februarie 2008" deoarece cred ca, te incadrezi perfect printre noi.
***P.S: Ne gasesti AICI.

Poze - Recente & BB#3 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavini spune:

eu am nascut acum 3 luni, cu epidurala.Nu am simtit nici taietura, nici cusutul,din punctul asta de vedere a fost ok.Intr-adevar, dupa asta te "tine" poponetul , mergi mai greu la baie, nu tb sa te asezi direct pe fund ca sa eviti o eventuala desprindere a firelor.In primele zile m-a durut destul de tare, dar dc iti pui un supozitor treci mai usor peste.Din pacate pe mine inca ma mai doare, firele s-au resorbit f. greu cele din interior, dar oricum, sunt lucruri mai dureroase pe lumea asta.Stai linistita, totul va fi bine.Nastere usoara!

Lavinia, mamica de Radu Andrei (11 iunie 2007)
http://picasaweb.google.com/Radu.Dobrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

1. taietura nu se (mai) face pe mijloc. ci intr-o parte. si daca e cazul, la a doua nastere, in partea cealalta.
2. nu are legatura cu lactatia. din pacate acum 20 de ani nu se stiau asa multe legate de alaptat. mamele nu erau informate cum trebuie. si acum imi zice soacra: da' tu ce-ai mancat azi? ce lapte ii dai tu copilului daca ai mancat numai ..fructe, sa zicem...am incercat sa i explic ca nu are legatura dar...
3. eu am nascut cu epidurala. nu am simtit nimic la coasere. e deranjant vreo 2-3 saptamani. firele se pot scoate si inainte sa iesi din spital, daca totule ok. aia a fost cea mai naspa parte dar a durat 1 min, asa ca...
4. he he..secretul dilatarii...cand il afli sa-mi zici si mie..

sarcina usoara si un bb sanatos

Impotriva bannarii aelitei
diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru Sonia. Pentru Diana. Pentru Darius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Hello, fetelor!

Scuze pentru intarziere, abia acum am vazut o notificare pe mail cum ca mi-a fost mutat subiectul... Va multumesc tuturor pentru promptitudine, pentru dorinta de a ajuta si pentru sfaturile si incurajarile voastre! Astept in continuare si alte povesti, pentru ca, stiti si voi, teama e destul de greu de controlat... Oricum, m-am mai linistit .
Gina M, multumesc pentru intentia ta, dar din nefericire pe userul zuzele2008 nu se mai primesc PM ... O sa le scriu, totusi, fetelor, un mesaj public si o sa le rog sa ma adauge si pe mine!
Va multumesc mult inca o data tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Epiziotomia nu doare cusutul nici atat pt ca iti face anestezie locala ,firele pot fi resorbabile asa ca nu este nevoie sa fie scoase,oricum fericirea e mare in acele momente asa ca nu o sa te gandesti la astfel de lucruri.Laptele nu se pierde daca mananci supa si lichide cateva zile.
Nastere usoara si sa fii sanatoasa si tu si bebe.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina M spune:

Mitsu' - esti deja pe lista alaturi de noi.
Te asteptam AICI.


Poze - Recente & BB#3 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:

E un subiect tare "delicat" si sincera sa fiu ma ingrozeste mai mult decat orice (ma refer legat de nastere). Multumesc pentru sfaturile pe care ni le dati (vo, cele ce ati mai trecut prin asta) si cred ca si voi ati avut temeri inainte.

Sarcina usoara si o nastere si mai usoara tuturor.

Adriana Iugan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Eu am nascut acum doua luni,natural.Mi s-a rupt colul (eram cerclata!) si mi s-a facut si epiziotomie.Taietura nu doare iar pentru cusut mi s-a facut anestezie locala.E adevarat ca vreo doua-trei saptamani nu am putut sta prea bine in fund dar totul a trecut.Acum nici nu imi mai aduc aminte.Cat despre lactatie,hrana lichida chiar ii face bine!Supele,laptele si produsele lactate,sucurile naturale produc laptele si nu hrana solida care nu face altceva decat ingrasa!Alimentalia mea si acum consta in cea mai mare parte in lichide.Si am lapte cat sa hranesc doi-trei copii.

Sheherezada si Maia-Iulia

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wicca spune:

Eu am nascut natural ,fara epidurala ... si nu mi s-a facut epiziotomie.... am avut doar doua puncte de cusatura care s-au vindecat f repede!precizez ca nu am nascut usor si repede.
Nu inteleg de ce in Romania daca nu este necesara se face aceasta procedura?!si ma lasa perplexa afirmatia...am ales sa nasc intr-un fel'' natural'', ''cezariana'' etc.Nu suntem la targ! sa lasam natura sa-si faca datoria, si daca este nevoie sa intervina stiinta!
CURAJ! E un miracol sa dai viata si sa nasti un pui de om!

Mergi la inceput